Ormanlık Alanda Arı Konaklama Başvurusu 2023

Ormanlık alanda arı konaklama başvurusu yapmak isteyenler bu yazımızı okuyarak bilgi edinebilirler. Düzenlenen yeni yönetmeliğe göre ormanlık bölgelerde arılarını konaklatmak isteyen arıcılar e-devlet üzerinden başvuru yapabilmektedirler.

Ormanlık Alanda Arı Konaklama Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ormanlık bölgelerde arılarını koymak isteyen ve bu bölgedeki floradan yararlanarak sürdürebilir arıcılık faaliyetini devam ettirmek isteyen arıcılar öncelikle e-devlet sistemi üzerinden giriş yapmalıdır. Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi giriş yaptıktan sonra diğer adımları takip etmelidirler.

e-devlet linki için; Ormanlık alanda arı konaklatma izni tıklayabilirsiniz.

Görselde alt kısımda yer alan “uygulamaya git” butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki adres karşımıza çıkacaktır. Buradaki adımları teker teker doldurarak ormanlık alanda arı konaklama başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Orman Genel Müdürlüğü Arı Konaklama Başvurusu

Sol panelde yer alan kısımda adım 1 bölümünde başvuru kategorisini ” Ormanlık Alanda Arı Konaklama Başvurusu” olarak seçiyoruz. Başvuru türü ise ” Arıcıların Arı Konakalam İşleri İçin Bal Ormanları ve Ormanlık Alanlardan Faydalanma Takiplerinin Alınması” olarak işaretlenmelidir.

” Başvuru yap” butonuna tıkladıktan sonra karşımıza adım 2 bölümünde gerçek kişi/tüzel kişi olarak başvuru yapıyorum seçeneği gelmektedir. Buradan hangisi size uygunsa onu seçiyorsunuz. Daha sonraki adımlarda ise sizden ad-soyad, e-mail adresi, telefon numarası gibi bilgiler istenecektir. Bu kısımları doldurduktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Sıkça Sorulan Sorular

Yerleşim yerinde arıcılık yapılır mı?

Sabit arıcılık yapan kişiler arı kolonilerini köy ve beldelerde çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde toplu yerleşim alanlarına en az 200 metre uzaklıkta barındırabilirler. Yerleşim yeri dağınık bir yerleşmede ise bu mesafe 1 eve en az 50 metre mesafede olmalıdır.

Orman arazisine arı koymak için izin alınır mı?

Devlete ait ormanlarda arılarını konaklatmak isteyen arıcı öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı ilgili birimlerinden izin belgesi almalıdır. Aldığı arı konaklama belgesi ve arıcı kimlik belgesi olanlar orman arazisinde arılarını bulundurabilmektedir.

Şehir içinde arıcılık yapmak yasak mı?

Arıcılar Komisyonu yapılan son güncelleme ile yerleşim yeri içerisinde arıcılık yapılmasını bazı kurallar çerçevesinde düzenlemiştir. Bu kurala uymayan arıcılar hakkında yasal işlem uygulanmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

“Ormanlık Alanda Arı Konaklama Başvurusu 2023” üzerine bir yorum

Yorum yapın