Arıya Kek Ne Zaman Verilir?

Arıya kek ne zaman verilir, sorusu birçok arıcı tarafından merak edilmektedir. Bu konuda birçok görüş farklılıkları olsa da arı keki verme konusunu konu başlıkları altında incelemek daha doğru olacaktır.

Özellikle son yıllarda hem dünya genelinde hem de ülkemizde iklim değişikliği yaşanmakta ve hava sıcaklıkları da özellikle kış aylarında mevsim normallerinin üzerinde seyretmektedir. Bal arıları, doğası gereği iklim şartlarından en çok etkilenen hassas canlılardır. Arıların düzenli olarak yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için hava şartları mevsimine göre normal olmalı, nektar ve polen kaynağına ulaşım kolay olmalıdır.

Kış aylarına yakın zamanlarda arıların yeterli besin kaynağı bırakıldıktan sonra arılara ek gıda takviyesi olarak arı keki verilmektedir. Arı keki, bal stoğunun yetersiz kalması durumunda bal arılarının beslenmesi için önemli bir besin kaynağıdır. Peki, arıya kek ne zaman verilir, arı keki hangi aylarda verilmeli, gibi konulardan bahsedelim:

Arıya Kek Nasıl Verilir?

Arılara arı keki vermek isteyen arıcılar arı keklerini isterlerse arı ürünü satan mağazalardan hazır şekilde temin edebilirler. Genelde arı kekleri 1 kilogramlık ambalajlarda satılmaktadır. Arı keki içerisinde arı poleni, bal ve pudra şekeri ihtiva eden önemli bir besin kaynağıdır.

Bazı arıcılar arı keklerini kendileri de hazırlamaktadır. Eğer sizlerde kendiniz arı keki yapmak istiyorsanız aşağıdaki tarife uygun şekilde arı kekini hazırlayabilir ve arılara verebilirsiniz.

arıya kek ne zaman verilir

Arılara Verilen Kek Nasıl Yapılır?

Arı keki hazırlamak için bazı malzemeler gerekir. Bu malzemeler arasında pudra şekeri yer almaktadır. Ancak pudra şekerini hazır almayı tavsiye etmiyoruz. Normal toz şekeri blenderdan ya da toz şekeri pudra şekerine dönüştürmek için kullanılan makinelerden faydalanabilirsiniz.

Diğer ihtiyacımız ise baldır. Arı keki hazırlarken asla ne olduğu belli olmayan ballar kullanılmamalıdır. Arılar bu balları tüketerek hasta olabilirler. Gezginci arıcıların arı keki hazırlarken en çok kullandığı ayçiçek balıdır. Diğer ballara göre piyasada daha ucuz satılmaktadır.

Arı Keki Malzemeleri

Arı keki için gerekli olan malzemeler 6 kilo pudra şekerine 2 kilo bal olacak şekilde hazırlanmalıdır. Ayrıca elinde arı poleni olanlar da keke ilave ederse arılar için daha besleyici olur.

Arı Kekinin Verilişi

Arı kekini verirken öncelik olarak hava şartları dikkate alınmalıdır. Hava sıcaklığı 10-15 derece olduğu günlerde arılar fazla rahatsız edilmeden kek verilebilir. Kovan nüfusuna göre arı keki yarım kilo ya da 1 kilo verilir. Genelde 2-3 çerçeve arılara yarım kilo, daha fazla çerçeveye sahip olan kovana ise 1 kilo arı keki verilmektedir.

Kek hazırlandıkran sonra 1 kilo olacak şekilde ince poşetlerde paketlenir. Paketlenen poşetler verilirken arılara gelecek şekilde yüzeyi bıçak yardımıyla açılır ve verilir. Yine havaların iyi gittiği bir günde birkaç hafta sonra kovanı açarak arıların keki tüketip tüketmediği kontrol edilebilir.

Arıya Kek Ne Zaman Verilir?

Sonbaharda Arıya Kek Ne Zaman Verilir?

Sonbaharda arıya kek ne zaman verilir, konusu bölgeden bölgeye değişmekle beraber kolonin besin stoğuna göre de farklılık gösterir. Eğer koloninin kış ayı için görünürde yeteri kadar besin kaynağı olmadığı düşünülürse sonbahar aylarında hava sıcaklıklarının 10-15 derece olduğu günlerde arıya kek vermek doğru olur. Bazı bölgelerde erken dönemlerde soğuk havalar başlar ve arı salkıma geçebilir. Buna dikkat ederek arılara kek verme işlemi yapılmalıdır.

arıya kek ne zaman verilir

Kışın Arıya Kek Verilir mi?

Kış aylarında sahil kenarları haricinde iç bölgelerde arı rahatsız edilmemelidir. Kışın arıya kek verilmesi halinde kuru soğuk günlerde arılar susuzluktan ölürler. Keki yiyen arı bir süre sonra su içme ihtiyacı hisseder ve hava soğuk olduğunda da suya gidemeyeceğinden ölüm ihtimali fazlalaşır. Bu nedenle kış aylarında arılara kek verilmemelidir.

İlginizi Çekecek Diğer Konu Başlıkları

Sıkça Sorulan Sorular

Nisan ayında arıya kek verilir mi?

Erken ilkbahar döneminde arıya kek verme ve sonraki dönemlerde de şurupla destekleme daha yüksek verim alınmasını sağlayabilir.

Arılara kek ne işe yarar?

Arıların ilkbaharın ilk dönemlerinde ve sonbaharın son zamanlarında beslenmesi için verilen arı keki içerisindeki besin kaynakları ile güçlendirilerek arılar için oldukça fayda sağlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]