Arıcılık Belgesi Nasıl Alınır 2023

Arıcılık belgesi nasıl alınır? Arıcılık belgesini arıcılık ile ilgili kurs veren Halk Eğitim Merkezleri ve Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri’nden alabilirsiniz. Eğer arıcılık yapmaya karar verdiyseniz sizlerde bulunduğunuz il ya da ilçedeki Halk Eğitim Müdürlükleri ile özel eğitim kurumlarına müracaatta bulunmanız yeterlidir.

Gideceğiniz kursta teorik ve uygulamalı eğitim olması arıcılık belgesi avantajları konusunda sizleri bir adım öne taşıyacaktır. Uygulamalı eğitim aldığınız takdirde işe başlarken yabancılık çekmeden daha kolay bir şekilde arıcılık işini geliştirebilirsiniz. Bu nedenle arıcılık kursuna giderken uygulamalı eğitim olup olmadığına dikkat etmenizde fayda var.

Arıcılık belgesi almak için eğitim süreleri her yerde ortalama olarak 1 ay sürmektedir. Belge sahibi olabilmek içinde kurs derslerine katılıp sınava girmelisiniz. Sınavı başarıyla geçerseniz arıcılık belgesi sahibi olabilirsiniz.

arıcılık belgesi nasıl alınır?
arıcılık belgesi nasıl alınır?

Arıcılık Belgesi Ne İşe Yarar?

Arıcılık belgesi sahibi olanlar devletten arıcılık hibe ve destekleri alma konusunda avantajlıdır. Ayrıca 30 kovan sayısına ulaştığında da Arıcılık Kayıt Sistemi’ne kayıt olup devletten kovan başı destek alabilirler. Bankalardan arıcılık kredilerine başvurabilirler.

Arıcılık yapacak olan kişiler arıcılık sertifikası alarak gezginci arıcılık esnasında yolda kontrol olduğunda bu belgeyi göstererek malların sahibi olduğunu kanıtlar. Böylece arılarını sabit bir yerde kalmadan istediği yere rahat bir şekilde yasal prosedürlere uygun şekilde taşıyabilir.

arıcılık belgesi nasıl alınır? ne işe yarar?

Türkiye’de arı yetiştiriciliği konusunda üreticileri teşvik amaçlı proje ve destekler yer almaktadır. Arıcılık belgesi sahibi olanlar gerekli koşulları sağlayarak devletten arıcılık desteği ve hibe yardımı alabilirler. Arı yetiştiriciliği ve arı ürünleri üretimi yapmak için arıcılık belgesi almak gereklidir. Arıcılık belgesi; bir kurs eğitimi sonrası kursiyerlere verilen sertifikadır.

Arı yetiştiriciliği devlet kontrolü altında olduğu için de üreticilerin arıcılık belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Aynı zamanda kursta öğretilen bilgiler ile arı yetiştiriciliği ve arı ürünlerinin üretimi daha kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirilir.

Halk Eğitim Belgesi Arıcılık Belgesi Örneği

Arıcılık belgesi nasıl alınır? sorusuna tekrardan dönecek olursak Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı açılan kurslara katılarak kursu başarılı bir şekilde bitirenler sertifika sahibi olabilirler. Kursu başarı ile bitirenler ve belge sahibi olanlar arıcılığa birkaç kovan ile adım atarak işi öğrenebilirler. Arıcılığa başlarken ideal kovan sayısı 3 kolonidir.

Arıcılık Belgesi İçin Gerekli Evraklar

 • Kimlik Fotokopisi
 • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Sağlık Raporu

Arıcılık Kursu’nda Neler Öğrenilir?

Arıcılık kursunda verilen eğitimde birkaç konu başlıkları bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 1. Arıcılığa başlarken neler yapılmalıdır?
 2. Arıcılıkta dikkat edilmesi gerekenler
 3. Arı kovanları yapısı ve arıcılık malzemeleri
 4. Bal arılarının görevleri ve yapısı
 5. Polinasyonda bal arılarının önemi
 6. Bal arılarında iletişim
 7. Arıcılık yöntemleri
 8. Arıcılıkta ilkbahar çalışmaları
 9. Arıcılıkta bal akım dönemi çalışmaları
 10. Arıcılıkta sonbahar çalışmaları
 11. Arıcılıkta Kışlatma
 12. Nektar ve polen verimi yüksek bitkiler
 13. Arı Ürünleri Nelerdir?
 14. Zirai ilaçların arılara etkisi ve korunma yolları
 15. Arı hastalık ve zararlıları

MEB onaylı Arıcılık Kursu (Arı Yetiştiriciliği Eğitimi)

Arı Yetiştiriciliği ve bal üretimi yapılması amacıyla bazı il ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri tarafından MEB onaylı arıcılık kursu verilir. Arı yetiştiriciliği yapacak kişi kurs sonrasında; arılı kovan hazırlama, ana arı, işçi arı ve erkek arıyı tanıma, arı oğulu, arı koloni bakımı ve beslenmesi, arı ürünlerinin hasadı, arıcılık için gerekli olan araç ve gereçler konusunda bilgi birikimine sahip olmaktadır.

İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü uzman kadro tarafından uygulamalı şekilde arıcılıkta bilinmesi gerekenler kursiyerlere aktarılmaktadır.

Arıcılık Kursuna Kimler Katılabilir?

 • Okuryazar seviyesinde diploması olanlar
 • Arıcılık alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler
 • Arıcılık Sertifikası sahibi olmak isteyenler

Arıcılık Kursu İçin Gerekli Belgeler

 • En az okuryazar olduğuna dair öğrenim belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf
e-devlet arıcılık belgesi nasıl alınır?

E-Devlet Arıcılık Belgesi Nasıl Alınır?

Arıcılık belgesi e-devlet ile almak isteyenler aşağıdaki linklere tıklayarak inceleyebilirler:

e-devlet arıcılık-1

e-devlet arıcılık-2

Sıkça Sorulan Sorular

Halk eğitim arıcılık kursu kaç gün?

Halk eğitim arıcılık kursu arıcılık mesleği yapmak isteyenleri belgelendirme amaçlı yürütülmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Arıcılık Kursu 72 saat sürmektedir.

Arıcılık kursu kaç ay?

Arıcılık kursu 1 ay sürmektedir ve bu süre zarfı içerisinde 72 ders saat ders işlenir.

Arıcılık Belgesi olan silah alabilir mi?

Arıcılık belgesi olanlar silah alamazlar, arıcılık için silah ruhsatı ayrı alınmaktadır.

Arıcılık Belgesi ile ne yapabilirim?

Arıcılık belgesi sahibi olanlar arıcılıkla ilgili hibe ve kredilerden faydalanabilirler. Ayrıca gezginci arıcılık yaparken de bu belge ile arılarını taşırken sorun yaşamazlar.

Arıcılık Kayıt Sistemi Belgesi nasıl alınır?

Arıcılık kayıt sistemi belgesi sahibi olmak için öncelikle arıcılık belgesi almak gerekir. İlgili kurslara katılarak arıcılık belgesi sahibi olanlar en az 30 arılı kovan sahibi olduklarında arıcılık kayıt sistemine kayıt olma hakkını elde edebilirler.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Yorum yapın