Uluslararası Ticaret ve Lojistik Maaşları 2023

Uluslararası ticaret ve lojistik maaşları hakkında bilgi almak isteyenler için bu yazımızı hazırladık. Ayrıca Uluslararası ticaret ve lojistik bölümü, iş imkanları, bölümün amacı gibi konularda da bilgilendirme yapacağız. Bu içeriği okuduktan sonra bu konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Nedir?

Uluslararası ticaret ve lojistik maaşları konusuna değinmeden önce ne iş yaptıkları konusunda bilgi verecek olursak; Uluslararası pazarda faaliyette bulunan firmaların üretim, satış ve nakliyat işlemlerinde görev alan kişilerin aldığı eğitim bölümüdür. Uluslararası ticari belgeleri, ödeme ve teslimat formlarını prosedüre uygun şekilde uygulayan kişi, ürünlerin tedarik ve satış sürecini yönetmektedir. Aynı zamanda gümrük yönetmeliklerine de hakimdir.

Uluslararası ticaret ve lojistik programının temel amacı; taşıma, depolama, paketleme, ve envanter yönetimi gibi alanları kapsayarak ithalat ve ihracat süreçlerini, dış ticaretin yanı sıra pazarlama ve muhasebe işlemlerini bütünleştirmek ve öğretmektir. Bu program günümüzün modern lojistik koşullarına uygun şekilde uzmanlaşmış profesyoneller yetiştirme amacını taşır ve öğrencilerin uluslararası ticarette gereken bilgi ve becerilere sahip olmalarını sağlama görevini üstlenir.

uluslararası ticaret ve lojistik maaşları
uluslararası ticaret ve lojistik maaşları

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Maaşları Ne Kadar?

Uluslararası ticaret ve lojistik maaşları kamu ve özel sektöre göre farklılık gösterebilir. Ortalama olarak uluslararası ticaret ve lojistik maaşları şu şekildedir:

 • Uluslararası Lojistik Sorumlusu: 12000 TL
 • Kıdemli Lojistik Uzmanı : 18500 TL
 • Lojistik Uzmanı: 13000 TL
 • Lojistik Operasyon Uzman Yardımcısı: 13500 TL

Kamu kurumlarında uluslararası ticaret ve lojistik maaşları da şöyledir:

 • Yüksek dereceli Uluslararası Ticaret Maaşları: 16000 TL
 • Yeni atanan Uluslararası Ticaret Maaşları: 13000 TL

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü İş İmkanları

Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü mezunları, hem özel sektöre bağlı şirketlerde hem de kamu kuruluşlarında çeşitli kariyer fırsatlarına sahiptirler. Mezunların iş olanakları şunları içerebilir:

Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü mezunlarının istihdam edilebileceği bazı kurumlar ve firmalar şunlardır:

 1. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
 2. Kalkınma Bakanlığı
 3. Dışişleri Bakanlığı
 4. Ekonomi Bakanlığı
 5. Maliye Bakanlığı
 6. Lojistik firmaları
 7. Özel sektöre ait şirketler

Uluslararası ticaret ve lojistik bölümü mezunları ile ekonomi, finans ve bankacılık, uluslararası ticaret bölümlerinden mezun olanlar benzer iş fırsatlarına sahiptirler. Uluslararası lojistik alanında çalışan bireyler uluslararası düzeyde faaliyet gösteren çeşitli kurum ve firmalarda, nakliye, envanter yönetimi, üretim, depolama ve pazarlama gibi bir dizi farklı pozisyonda istihdam edebilirler. Ayrıca mezunlar satın alma uzmanı, pazarlama uzmanı, satış temsilcisi, dış ticaret uzmanı gibi çeşitli iş alanlarında da kariyer yapma fırsatına sahiptirler.

Uluslararası Lojistik Meslek Elemanı Ne İş Yapar?

Uluslararası lojistik mezunu bireyler, işletme prensiplerine uygun olarak çeşitli araç, gereç ve ekipmanları etkili bir şekilde kullanarak, iş güvenliği ve çevre koruma ilkelerini gözeterek mesleklerini yürütürler. Bu şekilde mesleklerinin verimliliğini ve kalitesini en üst düzeye çıkarmayı amaçlar. Uluslararası lojistik mezunları;

a. Uluslararası pazarların incelenmesi ve özelliklerinin tespit edilmesi

b. İşletmelerin ihtiyaç duyduğu ürünleri tedarik edebilecek ülkeler ve şirketler hakkında bilgi sağlama

c. Malzemelerin güvenli taşınması ve alıcılar ile satıcılar arasındaki ilişkilerin sağlıklı bir şekilde kurulmasını sağlama

d. İşletmeler için uygun pazar seçeneklerini belirleme

e. Fabrika ve depo seçimi, nakliye rotası ve planlaması, envanter yönetimi, paketleme, stok yönetimi, tesis tasarımı ve sipariş yönetimi gibi çalışmaların yürütülmesi

f. İşçi sağlığı ve iş güvenliği standartlarının uygulanmasını sağlama

g. Meslek alanındaki gelişmeleri takip ederek ve uygulayarak sürekli olarak güncel kalmak.

gibi işlemleri yerine getirmektedir.

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümünün Amacı

Uluslararası ticaret ve lojistik bölümünün ana amacı, işletmelerin ve kuruluşların ticaret ve lojistik süreçlerini etkin bir şekilde yönetebilecek uzman personel yetiştirmektir. Ayrıca, öğrencilere ticaret yönetimi konusundaki becerileri kazandırmak ve uluslararası ticaret ile lojistik süreçlerinin gelişimine aktif katkı sağlamak da bölümün önemli hedefleri arasındadır.

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Eğitim Süresi

Uluslararası Ticaret ve Lojistik lisans programı dört yıllık bir eğitim süresini kapsar. Programın ilk yılında öğrencilere işletme temel prensipleri öğretilirken, ikinci yılda lojistik ilkeleri üzerine derinlemesine bir eğitim verilir. Üçüncü yılda ise lojistik yönetimi konusunda daha spesifik bilgiler aktarılırken son yıl ise ulaştırma sistemleri ve ilgili konulara odaklanılarak öğrencilerin eğitimi tamamlanır.

uluslararası ticaret ve lojistik maaşları

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Okumak için Gereken Özellikler

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü okumak için gereken özellikler;

 • Ticari zeka
 • Organizasyon becerisi
 • Yönetim yeteneği
 • Pozitif bilimlere merak

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Avantajları ve Dezavantajları

Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü avantajları;

 • Üniversite çeşitliliği bulunur.
 • Elde edilen gelirler yüksektir.
 • Çalışma alanları oldukça fazladır.

Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü dezavantajları

 • Mezun sayısı oldukça fazladır.
 • Benzer bölümlerle aynı meslekler yapılmaktadır.
 • Bölüm puanları düşüktür.

İlginizi Çekebilir: Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları 2023

Sıkça Sorulan Sorular

Uluslararası Ticaret ve lojistik iş imkanı var mı?

Uluslararası Ticaret ve Lojistik alanında iş fırsatları oldukça geniştir. Mezunlar, ithalat ve ihracat faaliyetlerini yürüten tüm şirketlerde istihdam edilebilirler. Ayrıca nakliye ve lojistik firmaları, havaalanları, kargo şirketleri gibi sektörlerde de iş imkanları mevcuttur. Üretim, dağıtım ve hizmet sunumu yapan firmalarda da kariyer yapma olasılıkları vardır. Özellikle sınır ticaretinin yoğun olduğu bölgelerde iş imkanları daha fazla olabilir.

Uluslararası Ticaret ve lojistik okuyan ne iş yapar?

Uluslararası Ticaret ve Lojistik mezunları, uluslararası ticari belgeleri işleme, teslimat ve ödeme süreçlerini yönetme konularında uzmanlaşır ve tedarik zinciri yönetimi gibi kritik görevler üstlenirler.

Uluslararası ticaret ve lojistik ingilizce şart mı?

Uluslararası ticaret ve lojistik alanında İngilizce oldukça önemlidir, çünkü uluslararası ilişkilerde sıkça kullanılan bir dil olduğundan İngilizce bilgisi aranır.

Uluslararası ticaret ve lojistik ingilizce hazırlık var mı?

Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümünün eğitim programı genellikle kısmen İngilizce eğitimi içerir ve öğrenciler için birinci yıl genellikle İngilizce hazırlık sınıfı olarak tasarlanır. Bu hazırlık sınıfı öğrencilere İngilizce dil becerilerini geliştirmeleri ve uluslararası ticaret ve lojistik terminolojisini öğrenmeleri için bir fırsat sunar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın