Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları 2023

Moleküler biyoloji ve genetik maaşları 2023. Genetik mühendisliği ya da genetik modifikasyon, biyoloji ve teknolojinin bir araya gelmesiyle birlikte oluşturulmuştur. Bir canlının gen yapısının değiştirilmesi sonucu iki veya daha fazla gen yapılarının birleştirilmesi ya da değiştirilmesi yoluyla yeni bir organizma oluşturulmasıdır. Genel amaç; canlıların daha verimli ve kusursuz hale gelerek yok olmasını engelleyebilmektir. Genetik çalışmalar ilk olarak bakteri üzerinde başlamışken günümüzde artık bitki, hayvan ve insanlarda da uygulanabilmektedir.

moleküler biyoloji ve genetik maaşları

Moleküler biyoloji ve genetik mühendisliği çalışmaları 1800’lü yıllarda Mendel tarafından bitki üzerinde yapılan araştırmalarla başlamıştır. Canlılardaki baskın özelliklerin gen yoluyla aktarılabildiğini ortaya koymuştur. Tam anlamıyla bir bilim haline gelmesi 1970 yıllarında gerçekleşmiştir. Genetik mühendisliği adında ilk şirket ise 1976 yılında Genentech adıyla Amerika’da kurulmuştur.

Moleküler Biyolog nedir?

Moleküler ve hücresel olarak hücre fonksiyonunu daha iyi tanımlayabilmek adına deney yapan kişilere denir.

Moleküler Biyolog Ne Yapar?

Moleküler biyologlar moleküller ve hücreler üzerinde deneyler gerçekleştirerek bileşenlerin nasıl organize olduğu ve iletişim kurduğunu gözlemlerler. Elde edilen bulgular sonrasında raporlar halinde akademik olarak yayınlanır. Genellikle DNA dizilimi, RNA işleyişi ve klonlama gibi konularda deneyler yapılmaktadır. Moleküler biyoloji ve genetik maaşları ülkemiz maaş ortalamasına göre de bir hayli yüksektir. Şuan ki moleküler biyoloji ve genetik maaşları en düşük 17.500 lira civarındadır. Ortalama maaşları ise yaklaşık 22.000 lirayı bulmaktadır.

Moleküler Biyolog Nerede Çalışır?

Moleküler biyologlar laboratuvarlarda çalışarak numune incelemesi ve deneyi yapabilir. Ayrıca ofislerde de elde edilen bulguları inceleyip çeşitli veri analiz programları üzerinde çalışma gerçekleştirebilirler. Bazı durumlarda tehlikeli numuneler ve toksik kimyasallar üzerinde çalışma gerçekleştirildiği için katı güvenlik prosedürleri takip edilmektedir.

moleküler biyoloji ve genetik mühendisliği iş imkanları

Moleküler Biyoloji ve Genetik İş İmkanları

 • Moleküler biyoloji ve genetik bölümü mezunları isterlerse akademik kariyerlerine üniversite de devam edebilir.
 • Hastanelerde ise tüp bebek tedavi merkezleri, adli tıp kurumları, kök hücre gibi bölümlerde hizmet verebilmektedir.
 • İlaç firmalarında da araştırma ve geliştirme yapabilirler.
 • Kanser tedavi merkezlerinde de önemli görevler alabilmektedir.
 • Bitki ve hayvan genetiği araştırması yapan kurumlarda da hizmet sağlayabilirler.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Çalışma Olanakları

Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunları kamu kurumu ve özel sektöre bağlı kuruluşlarda istihdam sağlayabilirler. Bunlardan bazıları şunlardır:

 1. Üniversiteler
 2. Tüp Bebek Merkezleri
 3. Kök Hücre Merkezleri
 4. Adli Tıp Kurumları
 5. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 6. Tarım ve Orman Bakanlığı
 7. Arıtma Tesisleri
 8. Biyoteknoloji Araştırma Merkezleri
 9. Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
Amerika’da moleküler biyoloji ve genetik maaşları

Amerika’da Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları

Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki Moleküler biyoloji ve genetik maaşları yıllık ortalama 100,967 dolarıdır. Saatlik olarak hesaplandığında saatte 48,54 dolar etmektedir. Haftalık 1942 dolar aylık ise 8414 dolar maaş ile eşdeğerdir.

Yurtdışı Genetik Mühendisliği Maaşları

Ülkemizde son olarak moleküler biyoloji ve genetik maaşları;17500 TL ile 55000 TL arasında değişmektedir. Genetik mühendisi maaşları ise uzmanlık durumuna, devlet ya da özelde çalışmasına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Yurt dışında moleküler biyoloji ve genetik maaşlarının yine farklılık gösterdiğini görebiliriz. Tecrübe ve çalışma alanına göre değişen genetik mühendisi maaşları; Amerika’da yıllık 75000-50000 dolar arasındadır. İngiltere’de moleküler biyoloji ve genetik maaşları aylık ortalama 2500-7000 sterlin arasında değişmektedir. Almanya’da genetik mühendisi maaşları aylık ortalama 5000-7000 Euro arasındadır.  Kanada’da genetik mühendisi maaşları aylık 5900-12000 kanada doları arasında değişmektedir. Fransa’da moleküler biyoloji ve genetik maaşları aylık ortalama 4500-9000 Euro seviyelerindedir.

İlginizi Çekebilir: Dil ve Konuşma Terapisi Maaşları 2023

Sıkça Sorulan Sorular

Moleküler Biyoloji ve genetik iş imkanı var mı?

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü mezunları, kamu kurumlarında, hastanelerde, kliniklerde, sağlık kuruluşlarının laboratuvarlarında çalışabilirler. Ayrıca özel sektörlere bağlı ilaç sektörlerinde de hizmet verebilirler.

Moleküler Biyoloji ve genetik nasıl bir meslek?

Geleceğin meslekleri arasında parlayan ve sürekli gelişim gösteren moleküler biyoloji ve genetik bölümü moleküllerin temel yapı ve işlevleri, fizyolojik ve patolojik olgulardaki durumu gibi disiplinler arası araştırma yapılan bir bilim dalıdır.

Moleküler Biyoloji ve genetik kendi işini kurabilir mi?

Moleküler biyoloji ve genetik mühendisi olanlar Araştırma ve Geliştirme şirketleri kurabilirler.

Moleküler biyoloji ve genetik de staj var mı?

Bölümde eğitim alan öğrenciler 6.yarıyıl sonundaki yaz ayında staja başlamaktadır. Staj süresi 30 günü kadar sürmektedir.

Moleküler biyoloji ve genetik nerelerde staj yapabilir?

Moleküler biyoloji ve genetik mühendisliği bölümü öğrencileri iş olanağı sağlanan kamu ve özel sektör firmaları ile araştırma merkezlerinde staj yapabilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın