Hünkari Güvercin Fiyatları 2023

Hünkari güvercin fiyatları 2023 yılında da kuş meraklıları tarafından araştırılmaktadır. Bu doğrultuda sizler için güncel hünkari güvercin fiyatları konusunda bilgileri toplayarak bu yazımızda bir araya getirdik.

Hünkari Güvercin Özellikleri

Hünkari güvercin ırkı şebab taklacı olarak ta isimlerdirilmektedir. Baş tüyleri arkaya doğru sivri ve külaha benzer. Bu cinsin en ayırt edici özelliklerinden birisi de kıvırcık tüylerinin ters dönmüş şeklidir. Karşıdan bakıldığında göğüsleri adeta bir gül görünümünü andırmaktadır. Bu yüzden ayrıca halk arasıdna bağrı güllü olarak ta adlandırılır.

Kanatlarındaki desenlerinin rengi mavi, gümüş, siyah, kahverengi, haki gibi değişik renklerden oluşmaktadır. Bazılarında ise tüylerinde üç ayrı renk te olabilir. Kendine has kanatları ve göze hitap eden özellikleri ile milli bir kuş ırkıdır. Kuyruk uçlarında padişah mührü adı verilen beyaz damga yer almaktadır. Zamanla bu mühür dağılarak kuyruklarda beyaz kuşak şeklini almaktadır. Günümüzde bu tarz kuşlar artık çok az bulunmaktadır.

Hünkari Güvercin Fiyatları

Güncel hünkari güvercin fiyatları ise şu şekildedir:

  • Dişi hünkari güvercin fiyatı: 75 TL
  • Erkek hünkari güvercin fiyatı: 600 TL
  • Dişi gül kurusu hünkari güvercin fiyatı: 140 TL

Bunların haricinde takım olarak hünkarı güvencin fiyatları 800-1000 TL arasında değişmektedir. Hünkari çiftleri fiyatları ise 1300-1500 TL civarındadır. Güvercin çeşitleri arasında en pahalı olan türleri hünkari güvercin türüdür. Bunun nedeni ise hünkari güvercin cinsinin osmanlı döneminde yasaklanmasından kaynaklanır.

Hünkari Güvercin Nasıl Yetişir?

Hünkarilerin gagalari kanaryalardan küçük olduğu için kendi yavrularını büyütmemektedir. Hünkari yetiştirme işlemi özel bilgi ve teknik gerektiren bir konudur. Hünkari güvercin yavruları süt anneler tarafından büyütülür.

Süt anne altına konan hünkari güvercin yavsunu, süt anne kendi yavrusu olarak büyütmektedir. Büyük gagalı yavru büyütmeye alışan süt anne, bir daha küçük gagaya sahip hünkari güvercin yavrusunu büyütme zahmetine giremez ve yavruyu öldürür. Bu yüzden hünkari güvercinlerin hiçbir zaman kendi yavrusunu büyütmesine izin verilmez.

Hünkari Güvercin Çeşitleri

Dünya üzerinde Hünkari güvercinler Orientall Frill olarak adlandırılmaktadır. Blondinette ve Satinette olarak iki gruba ayrılmaktadır. Avrupa ve Amerika’da isimler ile adlandırılmış dernekler dahi bulunmaktadır. Hünkari güvercinler uluslararası yarışmalarda daima itibar görür.

İlgili Konu: Paçalı Güvercin Fiyatları 2023

Sıkça Sorulan Sorular

Hünkari güvercin fiyatı ne kadar?

Osmanlı dönemindeki sultanlar yabancı misarifleri onurlandırmak adına onlara bu özel güvercinleri hediye ederlerdi. Bu yüzden hünkari güvercini yetiştirmek halk arasında yasaklandı. Hünkarı cinsinin fiyatı; satıcıya, ekonomik güncelleme göre değişmekle birlikte 500 TL’den başlayıp 20 Bin TL’ye kadar bulunmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 2.5]

Yorum yapın