Sultan Papağanı Kaç Yıl Yaşar?

Sultan papağanı kaç yıl yaşar, sultan papağanı ömrü vahşi ve evcil papağanlara göre farklılık göstermektedir. Eğer sahibi tarafından sultan papağının bakımı ve beslenmesi doğru şekilde yapılırsa, sultan papağanlarının on yıl ve daha ve fazla ömürleri uzayabilmektedir.

Sultan papağanlarının kaç yıl yaşadıkları konusunda bilgi sahibi olmak, evcil hayvanınızın sağlıklı ve mutlu hayatı yaşamasına olanak sağlayabilir. Sultan papağanlarının sekiz tane türü vardır. Bu türlerden bazıları melezdir. Sultan papağanlarının bakımları kolay olsa da besleme konusunda dikkat edilecek noktalar vardır. Sultan papağanlarını diğerlerinden ayıran en önemli özelliği konuşma ve evcilleşme yetenekleri diğer papağan türlerine karşı oldukça azdır.

Sultan Papağını Kafeste Kaç Yıl Yaşar?

Doğal ortamlarda 20-25 yıl yaşayabilen sultan papağını, ev ortamında ve kafeslerde ömrüleri daha kısadır. Doğal ortamlarda tohum, yeşillik ve bitki kökleri ile beslendiğinden dolayı kafeste bakılan sultan papağanlarına doğal yaşamına uygun beslenme şekli ayarlanmalıdır. Beslenmesine uygun kuş yemlerinin yanında kırık fındık içi ve tuzsuz çekirdek ve darı gibi yiyecekler verilebilir.

Sultan Papağanı Kaç Yıl Yaşar

Sultan papağanı kaç yıl yaşar sorusunu kısaca cevaplandıracak olursak 10-15 yıl arasında değişim gösterir. İyi koşullarda bakılan ve beslenen papağanlarının ömrü 20 yıla kadar uzayabilir. Beslenen sultan papağanlarının yaşam sürelerini sahipleri ciddi ölçüde etkilemektedir. Eğer kuşlar yeterli ilgiyi görmez ise yaşam süreleri ciddi ölçüde azalır.

sultan papağanı kaç yıl yaşar

Sultan Papağanının Ömrü Nasıl Uzar?

Sultan papağanı sahibi olarak kuşun ömrünü uzatmak adına sağlıklı bir beslenme düzeni ve yeterli ilgi önemlidir. Kuşlar oldukça hassas hayvanlardır. Bu yüzden bakımı ve beslenmesi konusunda oldukça dikkatli olmak gerekir. Sultan papağının ömrünü uzatmak için düzenli veteriner kontrolü aksatılmamalıdır. Kuşlarda tıpkı insanlar gibi ruhsal yönden depresyon yaşayabilir. Bu durumda ise sultan papağanının ömrü ciddi ölçüde etkilenir.

Sultan Papağanı Hastalıkları Nelerdir?

Tüm papağanlarda olduğu gibi sultan papağanlarındaki en büyük sorun bitlenme ve tüy dökme sorunudur. Özellikle bitlenme konusuna gereken önem verilmez ise ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Papağanlarda genellikle görülen hastalıklar şunlardır;

  • Papağan Humması
  • Polyoma Virüsü
  • Pacheco Hastalığı
  • Giyardiya Kisti

Sultan Papağanı En Çok Neyi Sever?

Sultan papağanının en sevdiği meyveler arasında çilek, papaya, mango, üzüm ananas ve kavun yer almaktadır. Sebze olarak ise brokoli, kabak, lahana, kereviz, havuç, ıspanak, hindibadır.

Sultan Papağanı Yaşlı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sultan papağanının yaşını anlamak için öncelikle ayaklarına bakılabilir. Yavru sultan papağanı ayakları daha ince, gagaları yetişkinlere göre daha pürüzsüz ve çelimsiz, baş hatları belirginleşmemiş ve tüyleri oturmamış şekildedir.

İlginizi Çekebilir: Hünkari Güvercin Özellikleri ve Fiyatı

Sıkça Sorulan Sorular

Sultan Papağanı Kaç Yıl Yaşar?

Sultan papağanı ömrü genelde 10-15 yıldır.

Sultan Papağanı Aç ve Susuz Kaç Gün Yaşar?

3 güne kadar yaşayabilmektedir.

Sultan Papağanı Fiyatı Ne Kadar?

Sultan papağanı fiyatı 400 TL -1000 TL arasında değişmektedir. Türkiye’de en fazla beslenen papağan türleri arasında yer almaktadır. Oynamayı sever ve çok sakindir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

Yorum yapın