Devlet Demiryolları Memur Maaşı – 2023

Devlet demiryolları memur maaşı hakkında bu yazımızda bilgilendirme yapacağız. Devlet demiryolları personelleri ülkenin birçok yerinde görev yapmaktadır. Bu kurumda görev almak isteyen kişilerin merak ettiği konular arasında devlet demiryolları memur maaşı yer almaktadır.

1.677 kontenjan açarak lisans ve önlisans mezunlarına en fazla kontenjan ayıran kurumlar arasında devlet demiryolları yer almaktadır. KPSS ataması ile lisans mezunları arasında memur ve mühendis alımı gerçekleştirilmektedir.

Ön lisans mezunları arasından ise kondoktör, teşkil memuru, gişe memuru ve tekniker alımı yapılmaktadır. Atamaları gerçekleştirilen arkadaşların devlet demiryolları memur maaşı ne kadar olacak, bizlerde bu konuda bilgilendirme yapmak istedik.

Devlet Demiryolları Memur Maaşı Ne Kadar?

KPSS ile ataması gerçekleşen ve işe başlayacak personelleri belirlenen ücret skalasına göre maaş almaktadır. Devlet demiryolları memur maaşı belirlenirken başarı notu ve kıdem göz önüne alınmaktadır. DDY personel ücret skalasına göre hesaplanan maaşlar aşağıdaki gibidir.

  • DDY- Avukat maaşı: 18-21 Bin TL
  • DDY- Mühendis maaşı: 17- 20 Bin TL
  • DDY- Memur maaşı: 16-17 Bin TL
  • DDY- Tekniker maaşı: 17-19 Bin TL
  • DDY- Teknisyen maaşı: 16-17 Bin TL

Tren teşkil memuru ne iş yapar?

Trenlerin istasyonlara kabulü ve gönderilmesine yetkili olan, emniyet tesisatı ve işaretleri emre göre düzenleyen kişidir. Tren geliş saati öncesinde giriş işaret ve makaslarını trenin kabul edileceği yola göre düzenler.

Lojistik elemanları ne iş yapar?

Lojistik memurları servis müdürlüğüne bağlı yerlerde tren yükleme, boşaltma, hazırlama işlemleri ile evrak, vagon mühürleme gibi işlemleri yapan ya da yaptırıp takip eden kişidir.

Tren teşkil memuru ne kadar maaş alır?

DDY’de yeni işe başlayacak teşkil memuru maaşı 9803 TL- 11100 TL arası civarında olacaktır. DDY’de yeni işe başlayacak teknisyen maaşı : 11,724 TL civarında olacaktır. DDY’de yeni işe başlayacak vagon teknisyeni maaşı 4 yıl ve üzeri ; 12,666 TL civarıdır.

İlginizi Çekebilir: PTT Gişe Görevlisi Maaşı – 2023

Sıkça Sorulan Sorular

Devlet Demir Yolları ne iş yapar?

6461 sayılı yasa gereği Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ya da kısaca TCDD, demiryolu altyapısını yaparak, trafiği düzenleyen ve kontrol altına alan kamu kurumu olarak görev yapmaktadır.

Devlet Demir Yolları hangi kuruma bağlı?

Devlet demiryolları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın