Eczanede Satılan İştah Kesici İlaçlar – 2023

Eczanede satılan iştah kesici ilaçlar zayıflama amaçlı kullanılan bir takım ilaçlardır. Bu ilaçlar, kullanılması durumunda kişinin yemek yeme ihtiyacını azaltarak zayıflama yoludur. En çok bilineni ise Sibutramin adı verilen ilaçtır. Fakat bu ilaç ülkemizde yasaklanmıştır. Peki, eczanede satılan iştah kesici ilaçlar hangileriymiş, bir bakalım.

Eczanede Satılan İştah Kesici Şurup

Kilo vermek ve kısa sürede zayıflayarak formuna kavuşmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de eczanede satılan iştah kesici şuruplardır. Zayıflama konusunda zorluk çeken bir çok kişi, diyetisyene danışarak kendisini diyete sokmayı zor görür. Daha kısa sürede ve kolay yoldan zayıflamak için eczanede satılan iştah kesici ilaçlar ve şuruplardan medet umarlar. Fakat, ne yazık ki iştah kesici şurup diye bir şey eczanelerde satılmamaktadır.

Eczanede Satılan İştah Kesici İlaçlar

Zayıflama sürecinde özellikle güçlü iradeye sahip olmayan insanlar, zayıflama konusunda çaba göstermek yerine işin kolay ve mucizevi kısmına giderler. Çareyi eczanede satılan iştah kesici ilaçlarda ararlar.

Eczanelerde zayıflama adına herhangi bir şurup ya da ilaç satılmamaktadır. Ancak insanlar daha da tehlikeli olan zayıflama çaylarına yönelmektedir. Bu bitkilerin kafaya göre kullanılması oldukça zararlıdır. Bazı insanlar böyle ne olduğu belli olmayan ve içerisinde birçok bitkiyi barındıran bitkisel çayları zayıflamak için kullanıp sonra karaciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıklarla karşılaşmaktadır.

Önceleri eczanede satılan iştah kesici ilaçlar beyindeki açlık merkezini etkileyip kişinin beslenme metabolizmasını bozduğu için belirli süre sonra vitamin ve mineral eksiklikleri ortaya çıkarmaktaydı. Bu tür olumsuz etkilerin görülmesiyle bu tür ilaçlar sağlık bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Sağlık bakanlığı onayı olmayan ilaç ve şuruplar asla kullanılmamalıdır. Zaten yorumlarda incelediğinde bu tür ilaçlardan fayda görenin de pek olmadığu görülmektedir.

Doğal ve Bitkisel İştah Kesici İlaçlar

Şuruptan umudunu kesenler eczanelerde satılan iştah kesici ilaçlardan medet umuyor. Tabi, eczanede satılınca kendini daha da bir güvende hissediyor. İnternet üzerinde son zamanlarda Exodex, Xenical gibi ilaçların adı geçse de bunları gelişigüzel kullanmak asla doğru değildir. Mutlaka doktor önerisi ile kullanılması gereken ilaçlardır. İştah kesici ilaçlar asla gelişigüzel şekilde kullanılmamalı ve özellikle internet ortamında reklamı yapılan ilaçlara itibar edilmemelidir.

İştah kesici ilaçlar yerine doğal yollardan sağlıklı beslenmeye önem verilmelidir. İlk etapta diyet yapmak zor gelebilir. Bu durumda daha çok tok tutan gıdalara yönelerek tokluk hissi sayesinde daha az yemek yiyerek zayıflama yoluna gidilebilir. En çok tok tutan besinler arasında yumurda, avakodu, yulaf ezmesi, badem, brokoli, karnabahar, mercimek gibi besinler tüketilebilir.

İlginizi Çekebilir: En Etkili Reçetesiz Sakinleştirici İlaç İsimleri

Sıkça Sorulan Sorular

Sibutramin yasaklandı mı?

Eski dönemde ilaç ruhsatıyla satılan Subitramin adındaki ilaç, Sağlık bakanlığınca yapılan incelemeler sonrasında ölümcül yan etkilere rastlandığı için 2011 yılı itibariyle ülkemizde yasaklanmıştır.

Zayıflama ilacı tehlikeli mi?

Son yıllarda sağlık sektöründe yaygın hale gelen zayıflama ilaçlarının gereksiz ve bilinçsiz şekilde kullanımı sonucunda kalp krizi ve ani ölümlere yol açtığı görülmektedir.

Reductil zararlı mı?

Yaklaşık 400 kişi üzeirnde kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara neden olduğu ortaya çıkmıştır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın