Reçetesiz Sakinleştirici İlaç İsimleri- En Etkili Reçetesiz Sakinleştirici İlaçlar 2023

Reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri kategorisinde yer alan ilaçlar genellikle kas gevşetici ve uyku hissi vererek kişilerdeki kaygı durumunu azaltıcı etkiye sahiptir. Bu ilaçlar içildiğinde ertesi gün uyku hissi verdiği için reçetesiz olarak eczaneden alındığında bile olası yan etkileri hakkında bilgi edinmek gerekir.

Sakinleştirici ilaçlar kırmızı, beyaz ve yeşil reçete olarak üç gruba ayrılmaktadır. Bunlar doktorlar tarafından reçete edilerek temin edilebilir. Bunların haricinde reçetesiz sakinleştirici ilaçlar da bulunmaktadır. Bunları internet üzerinden ve eczanelerden parayla temin etmek mümkündür.

reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri
reçetesiz sakinleştirici ilaçlar

Reçetesiz Sakinleştirici İlaç İsimleri

Sakinleştirici ilaç grubu ilaç sektöründe bağımlılık yapan ilaçlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden bu tür ilaçların doktor gözetiminde alınması ve gelişigüzel şekilde kullanılmaması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bilinçsiz şekilde kullanılması sonucu ciddi yan etkilere maruz bırakmaması açısından sıkı denetim altında tutulan ilaçlardır. Doktor gözetimi haricinde kullanımı tavsiye edilmese de eczanelerde satılan reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri şunlardır:

reçetesiz sakinleştirici ilaçlar

Prozac

Etken maddesi fluoksetin olarak bilinen Prozac, sakinleştirici ilaç grubu arasında yer almaktadır. İçerisinde yer alan kimyasallar, kullanan kişi de iştah artırıcı ve uykusuzluk durumunu ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir. Günlük kullanımda kişilerdeki panik atak, aşırı uyku problemi, depresyon OKB bozuklukları gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Eczanelerden reçetesiz şekilde temin edilebilir.

reçetesiz sakinleştirici ilaçlar

Lustral

Lustral etken maddesi sertralin olan sakinleştiricidir. OKB bozuklukları, panik atak, depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılan bu ilaç, eczanelerden reçetesiz şekilde temin edilebilir. Ayrıca çocuklar tarafından da kullanıma uygundur.

reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri

Efexor

Genelde panik bozukluk ve anksiyete rahatsızlıkları için daha yaygın kullanılan ilaçlardandır. Sosyal fobi gibi sorunları olanlar eczanelerden reçetesiz şekilde bu ilacı temin edebilmektedir. Ancak doktorun reçete etmesi ve tavsiyesi üzerine kullanılması önerilmektedir.

Cymbalta

Cymbalta, diğer ilaçlara göre adı az duyulmuş olup depresyon ve anksiyete gibi durumlarda kullanılsa da daha çok kas ve ekrem ağrılarında kullanılan sakinleştirici ilaç grubunda yer almaktadır. Bu ilaçta yine eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır.

Bunların haricinde reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri arasında şunlarda bulunmaktadır:

 • Atarax
 • Risperdal
 • Cipralex

İlgili Makale: En İyi Öksürük Şurubu İsimleri 2023

Bitkisel Sakinleştirici İlaç İsimleri

Kaygı ve stres durumu günümüz koşullarında herkesin hayatında yer edinmiş bir konudur. Belki de bu yüzden doktora gidecek kadar kötü durumda olmayabiliriz. Dönem dönem yaşadığımız stresli ve gergin dönemlerde bitkisel sakinleştirici yöntemlere başvurabiliriz.

Bu bitkilerde strese bağlı rahatsızlıkları önlemede etkili olabilirler. Sakinleştirici bitki çeşitlerine aktarlardan ya da internet üzerinden ulaşmak mümkündür. Fakat bu bitkilerde tıpkı ilaçlarda olduğu gibi kullanımı halinde uyku haline sokabilmektedir. Yine de günlük hayatta stresle başa çıkmada faydasını görebilirsiniz.

Bazı bitkisel sakinleştirici ilaç isimleri şunlardır:

 • Adaçayı
 • Yasemin Çayı
 • Kantoran Çayı
 • Pasiflora
 • Melisa Çayı
 • Hibiskus
 • Çarkıfelek
 • Papatya Çayı
 • Ihlamur
 • Meyan

Bu bitkilerin arasında en yaygın kullanılan, stres ve kaygı azaltıcı bitkiler arasında kantaron, melisa ve yasemin çayı yer almaktadır. Diğer bitkilerde yine sinir sistemini düzenleyen bitkilerdendir.

Reçetesiz Sakinleştirici İlaç İsimleri – Sıkça Sorulan Sorular

Hangi ilaçlar sakinleştirir?

Vücutta serotonin miktarının artmasıyla depresyon görülme ihtimali azalır. Serotonin miktarını artıran ilaçlar sakinleştirici ilaç grubundadır. Bu ilaçların etken maddesi; paroksetin, fluoksetin, fluvoksamin gibi maddelerdir.

Sakinleştirici ilaçlara ne denir?

Sakinleştirici ilaçlar, doktorun uygun gördüğü dozda kullanılması sonucu duygu ve davranışları yatıştırıcı etki sağlayan ve merkezi sinir sistemini yavaşlatan ilaçlara verilen isimdir.

Prozac reçeteli mi?

Reçetesiz satılan sakinleştirici ilaç isimleri arasında yer alan prozac, yan etkilerine bakıldığında diğer antidepresanlara göre daha hafiftir. 21 gün içerisinde olumlu etkilerini göstermektedir. Kullanan kişilerin de bu nedenle birkaç gün kullanıp bırakmaması gerekir.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3.7]

Yorum yapın