Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleşir?

Evde en çok beslenen ve sevilen kuşlar arasında kuşkusuz başta yer alan muhabbet kuşu , birçok özelliği ile beraber farklı renkleri ve sevimli halleri ile ilgi görmektedir. Peki, bu denli sevimli olan muhabbet kuşları nasıl çiftleşir, bu yazımızda kuş severlere bilgi aktaracağız.

Muhabbet kuşlarının üremeleri için uygun koşulların sağlanması gerekir. Doğal yaşam şartlarında muhabbet kuşları sıcak aylarda çiftleşmektedir. Üremenin sağlanabilmesi için ilk başta uygun beslenme sağlanmalıdır. Eşlerine karşı oldukça ilgili kuş türü olan muhabbet kuşları belirli bir yaşa geldiğinde her canlıda olduğu gibi çiftleşme isteğinde bulunurlar. Çok daha rahat yumurtlama dönemi geçirmesine yardımcı olmak için muhabbet kuşuna uygun ve rahat bir ortam ayarlanmalıdır.

Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleşir?

Muhabbet kuşunun çiftleşmesi belirli bir erginliğe ulaşmasıyla beraber gerçekleşmektedir. Doğumu itibariyle 6-8 ay sonrasında çiftleşme belirtileri ortaya çıkmaktadır. Muhabbet kuşunun çiftleşme zamanının yıl içerisinde ne zaman geleceği belli olmaz. Aynı zamanda erkek kuşla dişi kuşun uyum içerisinde olması gerekir. Aksi halde kuşların çiftleşmesi gerçekleşmez. Muhabbet kuşu çiftleşme döneminde en önemlisi hazırlık dönemidir. Bu dönemde kafese yuvalık takmak gerekir. Kuşların birbirine yapacağı kur ile beraber muhabbet kuşu çiftleşme dönemi başlar.

Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleşir

Muhabbet Kuşları Çiftleşme Belirtileri

Muhabbet kuşu çiftleşme belirtileri erkek ve dişilerde farklılık gösterir. Erkek muhabbet kuşu dişiyi etkilemek için farklı kur yapar. Eğer kuş sahibi olarak kuşta farklı hareketler görülmeye başlanırsa muhabbet kuşunun çiftleşme zamanının geldiği anlaşılabilir. Kafes içerisinde erkek muhabbet kuşu dişisini etkilemek için çeşitli hareketler yapmaktadır. Örneğin kafesin içindeki zili oynayarak dişi kuşun ilgisini çekmeye çalışır. Normal döneme göre sergilediği hareketleri daha enerjik olduğu görülebilir.

Muhabbet Kuşları Hangi Dönemde Çiftleşir?

Muhabbet kuşlarında belirli bir çiftleşme dönemi yoktur. Yılın farklı dönemlerinde herhangi bir zaman dilimi içerisinde çiftleşme dönemine girebilir. Bu doğrultuda bakıldığında yıl içerisinde en fazla 4 kez çiftleşme gerçekleşmektedir. Kuşların birbirine yapacağı kur ve muhabbet kuşunun hareketiyle muhabbet kuşunun çiftleşme zamanının geldiği anlaşılabilir. Muhabbet kuşu nasıl çiftleşir sorusuna cevap olarak; başını içeri doğru çeker ve eğilir. Kanatlarını birbirine dolayarak muhabbet kuşları çiftleşmektedir.

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir?

İlgili makale: Muhabbet Kuşunun Küstüğünü Nasıl Anlarız?

Muhabbet Kuşu Çiftleşme Zamanı

Özellikle ilkbahar ayının gelmesiyle muhabbet kuşlarında çiftleşme isteği daha fazla görülebilir. Ancak bütün muhabbet kuşlarının çiftleşme zamanı aynı olmaz. Erkek muhabbet kuşları erişkin olduğunda ilkbahar ayıyla beraber çiftleşme isteği duyar. Dişi muhabbet kuşları ise erkek seçimi yaptıktan sonraki ilkbaharda çiftleşme isteği duymaktadır.

Muhabbet kuşunun çiftleşmesine yardımcı olabilmek için ev için bütün pencereleri açarak içeriye bahar havasının girmesi sağlanabilir. Böylece kuşların çiftleşme isteği artırılabilir. Çiftleşme için genel olarak erkek muhabbet kuşları daha istekli olurlar. Dişinin ilgisini çekmek için farklı hareketler sergilerler. Eğer dişiden olumlu geri dönüş olursa, erkek muhabbet kuşu dişinin başını arkaya doğru yaslayarak kuyruğu dikleşince çiftleşmeye başlarlar.

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir?

Muhabbet Kuşu Çiftleşme Süresi Kaç Gün Sürer?

Muhabbet kuşunun ev ortamında çiftleşebilmesi adına ortam sıcaklığının ortalama 20 derece olması gerekir. 1 yıl içerisinde muhabbet kuşu çiftleşme süresi en fazla 4 kez gerçekleşmektedir. Bir çiftleşmede 5-6 adet yumurta oluşabilir. Bazı çiftlerde ise yavru sayıları 10-12’ye kadar çıkabilir. Yumurtlama sonrasında ise dişi muhabbet kuşu 20 günlük kuluçka süresine yatmaktadır. Bu kuluçka dönemi içinde erkek muhabbet kuşu, dişinin beslenmesi konusunda oldukça ilgilidir.

Kuluçka dönemi içerisinde erkek ve dişi muhabbet kuşunun stresten uzak tutulması oldukça önemlidir. Sakin bir ortam ile kuluçka döneminin daha rahat geçmesi sağlanmalıdır. Yumurtlama dönemi süresi boyunca erkek ve dişi muhabbet kuşunun vitamin ve minerale olan ihtiyaçı oldukça fazladır. Bu nedenle özel mamalar tercih edilmelidir.

Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir konusunda bilgilendirme yaptık. Okuduğunuz için teşekkürler.

İlginizi çekebilir: Muhabbet Kuşu Yumurtlama Belirtileri

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın