Muhabbet Kuşu Neden Ölür?

Muhabbet kuşu neden ölür? Evde hayvan beslemek insanları psikolojik açıdan oldukça rahatlatmaktadır. Kişi zor zamanlarında kendini yalnız hissettiği zaman sıkıntılı dönemlerde evcil muhabbet kuşları sayesinde kendine dost edinmektedir.

Muhabbet kuşları konuşabilen kuş türleri arasında olmasından dolayı birçok kişi tarafından sahiplenilen canlılardır. Farklı türdeki renkleri ile çıkardıkları sesler ile evin havasını değiştiren bu canlıların yapıları da oldukça hassastır. Bu yüzden dikkatli bakım istemektedir.

Eğer dikkatli şekilde bakılmaz ise hastalanmaları ve ölmeleri kaçınılmazdır. Buna rağmen kuş sahiplerinin birçoğu dikkat etmesine karşılık muhabbet kuşu neden ölür? sorusuna cevap aramaktadır. Peki, muhabbet kuşu neden ölür, bu içerikte detaylandıralım.

muhabbet kuşu neden ölür?

Muhabbet Kuşları Neden Aniden Ölür?

Muhabbet kuşu, kendisi için toksit olan gıda tüketmesi ya da dumandan zehirlenmesi sonucu erkenden ölebilir. Ortam koşulları, muhabbet kuşu hastalıkları, yanlış beslenme ve fiziksel yaralanma sonucu da muhabbet kuşlarından ani ölüm nedenlerindedir.

Muhabbet kuşunda üzücü ve beklenmedik ani bir ölüm gerçeklemesi ve ölüm belirtilerini fark edemeyen muhabbet kuşu sahiplerince kolayca fark edilemeyebilir. Bu nedenle muhabbet kuşunda ani ölüme neden olan şeylerin yanında muhabbet kuşu ölüm belirtilerine de dikkat etmek gerekir.

Muhabbet Kuşlarının Ölüm Belirtileri

Muhabbet kuşu ölüm belirtileri gözlemlenmesi onun yakın zamanda ölebileceğine işarettir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden veterinere götürmek doğru olacaktır. Eğer hala geç değilse belki çözüm üretilebilir. Ölüm belirtileri arasında kuşun hareket etmemesi önemli bir belirtidir.

Kafes içerisinde dahi muhabbet kuşları oldukça aktif canlılardır. Eğer genel olarak hareketsiz ise buna dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra hızlı kilo kaybı, yem tüketmemesi, dışkının yeşil renkli olması, ishal gibi belirtilerde önemlidir.

Muhabbet Kuşları Stresten Ölür Mü?

Muhabbet kuşları hassas yapılı canlılar olduğu için ani korku ve stres durumuyla karşılaşması sonucu ölüm meydana gelebili. Bu nedenle muhabbet kuşlarını stresten korumak için dikkat etmek gerekmektedir. Ani gürültülü ortamlar muhabbet kuşunu strese sokabilir. Bu yüzden sakin ve huzurlu bir ortamda olması önemlidir.

Evde muhabbet kuşu besleyenler ayrıca kedi ve köpek gibi canlılar da besliyorsa bu durum yine muhabbet kuşunu strese sokabilir. Bu nedenle evcil hayvan tercihini ya kedi ve köpekten yana ya da muhabbet kuşundan yana yapmak gerekir. Fakat birçok evcil hayvanınız varsa da mutlaka muhabbet kuşunu ayrı bir ortamda tutmanız gerekecektir.

muhabbet kuşu neden ölür

İlginizi Çekebilir: Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleşir?

Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Muhabbet kuşlarının ölümüne neden olabilen durumlardan birisi de muhabbet kuşu hastalıklarıdır. Bu durumda özellikle ölümle sonuçlanabilen ciddi hastalıklar şunlardır:

  • Tuberculosis
  • Pasteurelosis
  • Strestococcosis
  • Salmonella
  • Paramyxovirosis

Muhabbet kuşları hassas bünyeye sahip olduğundan hastalanma riskleri de fazladır. Fakat kuş sahibi eğer onun hasta olup olmadığını fark edebilecek bilgiye sahipse erken tedavi edilmesi sağlanabilir. Gerekli tedbirler alındığında muhabbet kuşu yıllarca yaşayabilen canlılardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Muhabbet kuşuna ne verirsek ölür?

Şeker, çikolata, süt, soğan, sarımsak, alkol, greyfurt, limon gibi besinler muhabbet kuşları açısından toksit etki oluşturur.

Muhabbet kuşu hasta olunca ölür mü?

Muhabbet kuşu her zaman hasta olduğunda ölecek diye bir durum söz konusu değildir. Ancak ciddi hastalıklara yakalanan muhabbet kuşları erken teşhis edilmez ve tedavi edilmez ise durum ölümle sonuçlanır.

Bir muhabbet kuşu neden ölür?

Muhabbet kuşu neden aniden ölür, sorusuna cevaben evde kedi gibi canlılar beslenmesi onu riske atar. Sürekli avlamaya çalıştığında kedi başarılı olamasa bile bir süre sonra kuş korku ve stresten ölür.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]