Aspirin Fiyat 2023

Aspirin fiyat 2023 hakkında araştırma içerisinde olanlar ve aspirin konusuyla ile ilgili tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sadece eczanelerde satılır.

Perakende Satış Fiyatı :43.13 TL
Barkod :8699546010011
Fiyat geçerlilik tarihi :15.12.2022
aspirin fiyat güncel

Aspirin Nedir?

Bu ilaç vücuttaki iltihabı azaltma, ağrıyı hafifletme ve ateşi düşürme amacıyla kullanılır. Hafif ve orta şiddetli baş ağrısı ve boğaz ağrısı, ateş, grip ve nezle, siyatik ve romatizmal ağrılar, kas ağrıları, omuz ve boyun ağrıları ve bel ağrıları gibi rahatsızlıkların hafiflemesinde etkilidir.

Aspirin Faydaları

Aspirin fiyat araştırmacıları ayrıca aspirinin faydaları konusunu da merak etmektedirler. Genel olarak kullanılan aspirinin faydaları şu şekildedir:

 • Aspirin kanı sulandırma özelliği sayesinde kalp krizi riskini belirgin bir şekilde azaltabilir.
 • Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklerinin yanı sıra aspirinin önemli bir avantajı da tansiyonu düşürebilmesidir. Yapılan çalışmalar yüksek ve orta derecedeki tansiyon sorunlarını düzeltmek amacıyla aspirin kullanımının etkili olduğunu göstermektedir.
 • Aspirin kanın daha ince olmasına yardımcı olarak damar tıkanıklığı ve iltihap riskini azaltır.
 • Kanın pıhtılaşmasını önleyerek felç riskini azaltır.
 • Bebe aspirinin faydalarıyla ilgili olarak uzmanlar tansiyon ve kalp krizi riski taşıyan bireylerin bu ilacı evlerinde bulundurmalarını önermektedirler. Ayrıca her gün bir adet aspirin kullanmanın erkeklerde prostat kanseri riskini azaltabileceği belirtilmektedir. Aspirin aynı zamanda kolon kanseri riskini azaltma ve Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlama konularında da faydalı olabilir.

Bakınız: Majezik Fiyat 2023

Aspirin Hakkında Gerekli Bilgiler

Aspirin fiyat konusunda araştırma yapanların dikkate alması gereken önemli bilgiler vardır. İlacın etken maddesine karşı alerji durumu varsa ilacın kullanılması önerilmez. Aynı şekilde 3 yaşın altındaki çocuklar için doktor tavsiyesi haricinde kullanım önerilmez. Tedavi sırasında mide kanamasına işaret eden belirtiler siyah kan, katranlı dışkı, kusma gibi belirtiler görülürse ilacın hemen bırakılması ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Aspirin kullanırken alkol tüketilmemelidir. Hamilelik ve emzirme döneminde aspirin kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

aspirin fiyat 2023

Aspirin Yan Etkileri

Aspirin fiyat ve faydaları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin yan etkilerini de bilmesi ve dikkatsizce aspirin kullanmaması son derece önemlidir. Bilinçsizce kullanıldığında aspirin yan etkileri şunlar olabilir:

 • Aspirin etken maddesi alerjisi olan kişilerde aşağıdaki olumsuz etkilere neden olabilir:
 • Yüz çevresinde şişme ve astım krizi riski
 • Ülser ve bulantı
 • Mide yanması
 • İç kanama, mide ve bağırsak delinmeleri
 • Yüksek dozlarda kullanılması halinde kulak çınlaması
 • İnmeye neden olabilecek beyin kanaması riski

Aspirin reçetesiz satılır mı?

Evet aspirin reçetesiz olarak satılan bir ilaç olabilir ve birçok kişi tarafından kolayca erişilebilir. Ancak aspirini gelişi güzel ve aşırı kullanmak yukarıda bahsedilen yan etkilere yol açabilir. Bu nedenle aspirini herhangi bir sağlık sorunu için kullanmadan önce bir doktora danışmak önemlidir.

İlgili Makale: Arveles Fiyat 2023

Sıkça Sorulan Sorular:

Aspirin Ne İşe Yarar?

İlk olarak ağrı kesici olarak kullanılmış olan aspirin, baş ağrıları ve diş ağrıları gibi rahatsızlıklarda etkilidir. Aynı zamanda vücut sıcaklığını düşürücü bir özelliğe sahiptir ve uzun süreli kullanımında kanın pıhtılaşmasını önleyen bir etkisi de bulunur.

Kimler Aspirin kullanmalıdır?

Koroner arter hastalığına sahip bireyler için aspirin kullanımı önerilir. Aspirin günlük olarak 75-100 mg arasında bir dozda kullanılmalıdır. Ancak yüksek dozda kullanım ciddi yan etkilere yol açabilir, bu nedenle dozajı dikkatle ayarlanmalıdır. Kalp hastalığı olmayan bireylerin aspirin kullanımı konusunda ise mutlaka doktora danışmak önemlidir. Kardiyovasküler riski orta ve yüksek seviyede olan kişiler, doktorları tarafından uygun görülürse aspirin kullanabilirler.

Kimler Aspirin kullanmamalıdır?

Kalp ve damar hastalığı olmayan bireyler veya düşük risk taşıyan gruplar için aspirin kullanımı gerekli değildir. Aspirin kullanımı koroner kalp hastalığına karşı korunurken aşırı dozda kullanılması mide kanaması riskini artırabilir. Ayrıca 50 yaşın altındaki kişilerde ve kalp-damar hastalığı olmayan diyabetik hastalarda koruyucu amaçlı aspirin kullanımı önerilmez.

aspirin fiyat 2023

Bebek aspirini ne işe yarar?

Bebek aspirini kan sulandırıcı etkisi ile tanınan en yaygın faydalardan birine sahiptir. Genellikle diyabet, yüksek tansiyon ve kalp krizi riski taşıyan kişilere doktorlar tarafından reçete edilerek önerilmektedir.

Bebe aspirini yetişkinlerde kullanılır mı?

Bebek aspirini olarak bilinen isim düşük dozda olduğu ve genellikle bebekler için kullanıldığı için kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte bu tür aspirin yetişkinlerde damar sertliği gibi durumların tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aspirin iltihap kurutur mu?

Aspirin en yaygın olarak kullanılan ilaçlar arasındadır. Yalnızca orta şiddetli ağrıların giderilmesinde değil iltihapların hafifletilmesinde de etkili olan bir ilaçtır. Bu yüzden iltihapla mücadelede yaygın olarak tercih edilir.

Aspirin ve Ecopirin aynı mı?

Asetilsalisilik asit grubu: Coraspin, Aspirin, Ecopirin hepsi benzer ilaçlardır.

İlgili Konu: Gripin Fiyat 2023

Ecopirin fiyatı ne kadar?

Perakende Satış Fiyatı :17.69 TL
Barkod :8699514040019
Fiyat geçerlilik tarihi :15.12.2022
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Yorum yapın