Aspirin Fiyat 2023

Aspirin fiyat 2023 araştırması yapanlar ve aspirin hapı ile ilgili tüm detayları bu yazımızda sizler için derledik.

Sadece eczanelerde satılır.

Perakende Satış Fiyatı :43.13 TL
Barkod :8699546010011
Fiyat geçerlilik tarihi :15.12.2022
aspirin fiyat güncel

Aspirin Nedir?

Vücuttaki iltihabı giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan bir ilaçtır. Hafif ve orta şiddetli baş ağrıları, boğaz ağrısı, ateş, grip ve nezle, omuz ve boyun ağrıları, siyatik ve romatizmal ağrılar, kas ağrıları, bel ağrıları gibi rahatsızlıkları gidermekte etkilidir.

aspirin fiyat 2023
aspirin fiyat 2023

Aspirin Faydaları

Aspirin fiyat araştırması yapan kişiler ayrıca aspirin faydaları konusunu da merak etmektedir. Yaygın bir şekilde kullanılan aspirinin faydaları şu şekildedir:

 • Kan sulandırıcı özelliği sayesinde kalp krizi riskini önemli oranda azaltır.
 • Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi ile beraber aspirinin en önemli faydalarından birisi de tansiyonu düşürmesidir. Yapılan araştırmalarda yüksek tansiyon ve orta tansiyon problemlerinde aspirini düzenli kullanmak tansiyonu düşürmektedir.
 • Kanın incelmesini sağladığı için damarların tıkanma ve iltihaplanma riskini azaltır.
 • Kanın pıhtılaşmasını azaltarak felçten korucuyu özelliğe sahiptir.
 • Bebe aspirini faydaları konusunda uzmanlar tansiyon ve kalp krizi riski taşıyanların evlerinde mutlaka bebe aspirini bulundurmasını belirtmektedir. Aynı zamanda her gün 1 adet aspirin kullanmak erkeklerde prostat riskini de azaltır. Aspirin faydaları arasında kolon kanseri riskini azaltmak, alzheimer hastalığından korumak da bulunmaktadır.

Bakınız: Majezik Fiyat 2023

Aspirin Hakkında Gerekli Bilgiler

Aspirin fiyat konusunda araştırma yapanların ayrıca gerekli olan bilgileri de bilmesi önem taşır. Eğer ilacın etken maddesine karşı alerji var ise, ilacın kullanılması önerilmez. Aynı zamanda 3 yaş altındaki çocuklarda doktor tavsiyesi haricinde kullanılmamalıdır. Tedavi esnasında siyah kan, katranlı dışkı, kusma gibi mide kanamasına neden olan belirtiler görülürse mutlaka ilaç bırakılmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aspirin alırken alkol alınmamalıdır. Hamilelik ve emzirme döneminde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

aspirin yan etkileri

Aspirin Yan Etkileri

Aspirin fiyat ve faydaları konusunda bilgi sahibi olmak isteyenlerin ayrıca yan etkilerini de bilmesi ve gelişigüzel aspirin kullanmaması gerekir. Aspirin yan etkileri olarak bilinçsiz şekilde kullanılması halinde şunlar görülebilmektedir:

 • Aspirin etken maddesi alerjisi olan kişilerde yüz çevresinde şişme, astım krizi
 • Ülser, bulantı
 • mide yanması
 • İç kanama, mide ve bağırsak delinmeleri
 • Yüksek dozda kullanılması halinde kulak çınlaması
 • İnmeye neden olabilecek beyin kanaması

Aspirin reçetesiz satılır mı? Evet aspirin reçetesiz olarak satılabilen bir ilaç olduğu için her insan aspirini güvenle alarak gelişi güzel kullanabileceğini düşünmektedir. Oysa aspirin aşırı kullanım sonucunda birçok insanda yukarıda bahsedilen yan etkileri gösterebilir.

İlgili Makale: Arveles Fiyat 2023

Sıkça Sorulan Sorular:

Aspirin Ne İşe Yarar?

Başta ağrı kesici olarak kullanılan aspirin baş ve diş ağrısına iyi gelir. Aynı zamanda ateş düşürücü özellikte olup uzun süreli kullanımında kan sulandırıcı etkisi bulunmaktadır.

Kimler Aspirin kullanmalıdır?

Koroner damar hastalığı olanların aspirin kullanması önerilir. Aspirin günlük kullanım dozu; 75-100 mg kadarı yeterlidir. Yüksek dozda kullanımı ciddi yan etkiler meydana getirebilir. Kalp hastalığı olmayan kişilerin aspirin kullanımı konusunda doktor kararı önemlidir. Kardiyovasküler riski orta ve yüksek olanlar kullanabilirler.

Kimler Aspirin kullanmamalıdır?

Kalp ve damar hastalığı olmayanlar ya da düşük riskli grupta olanların aspirin kullanmasına gerek yoktur. Koroner kalp hastalığından korunurken aşırı aspirin kullanımı mide kanamasına maruz bırakabilir. Aynı zamanda kalp ve damar rahatsızlığı olmayan 50 yaş altı kişilerde ve kalp-damar rahatsızlığı olmayan diyabetik hastalarda koruyuculuk düşüncesi ile aspirin kullanması önerilmemektedir.

aspirin fiyat 2023

Bebek aspirini ne işe yarar?

Kan sulandırıcı etkiye sahip olması bebe aspirinin faydaları arasında en yaygın bilinen özelliktedir. Şeker, tansiyon ve kalp krizi riski taşıyan bireylerin bebe aspirini kullanması doktorlar tarafından ilacın reçetelendirilmesiyle tavsiye edilmektedir. 

Bebe aspirini yetişkinlerde kullanılır mi?

Bebe aspirini olarak adlandırılan aspirinin adı bebeklerde kullanılması yanı sıra düşük dozlu olması olmasından kaynaklanır. Bebe aspirini damar sertliği olan erişkinlerde daha çok kullanılmaktadır.

İlgili Konu: Gripin Fiyat 2023

Aspirin iltihap kurutur mu?

Dünyada en çok kullanılan ilaçlar arasında aspirin yer almaktadır. Orta şiddetli ağrılarda da kullanılan aspirin aynı zamanda iltihap söktürücü özellikte olduğundan iltihap tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aspirin ve Ecopirin ayni mi?

Asetilsalisilik asit grubu: Aspirin, Coraspin, Ecopirin hepsi benzer ilaçlardır.

Ecopirin fiyatı ne kadar?

Sadece eczanelerde satılır.

Perakende Satış Fiyatı :17.69 TL
Barkod :8699514040019
Fiyat geçerlilik tarihi :15.12.2022
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Yorum yapın