Tayland Asgari Ücret 2023- Tayland Yaşam Maliyeti

Uzakdoğu ülkesi olan Tayland asgari ücret miktarı ve diğer konu başlıkları ile ilgili bu yazımızda sizlere ayrıntılı olarak bilgi paylaşımı yapıyoruz. Sitemizde diğer ülkelerin de asgari ücret miktarları yer almaktadır. Onlara da dilerseniz kategori kısmından göz atabilirsiniz.

Asya ülkesi Tayland, 2020 yılı itibariyle yaklaşık 70 milyon nüfusa sahiptir. Başkenti Bangkok’tur. Tayland para birimi ise; Tayland Bahtı olarak geçer. Türk lirası ile kıyaslandığında 1 Tayland Bahtı 0,25 Türk lirasına eşdeğerdir.

Tayland, gelişmiş Asya ülkeleri arasında yer alan ve bu nedenle sürekli olarak işçi göçü alan bir ülkedir. Yurt dışında çalışmak isteyenlerin en çok tercih ettiği Asya ülkeleri arasındadır. Diğer Asya ülkelerine göre Tayland’da daha fazla yabancı bulunmaktadır. Bu nedenle çalışma planı yapan kişiler Tayland asgari ücret miktarı konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir.

Tayland Asgari Ücret Ne Kadar?

Turistik bölge olarak en popüler ülkeler arasında yer alan Tayland asgari ücret 2023 miktarı son olarak 9435 Tayland Bahtı olarak belirlenmiştir. Aşağıdaki tabloda Tayland asgari ücret miktarının diğer birimleri karşılığı belirtilmektedir.

Para Birimi Asgari Ücret Miktarı-2023
Tayland Asgari Ücret Kaç Dolar?275 Dolar
Tayland Asgari Ücret Kaç Euro?256 Euro
Tayland Asgari Ücret Kaç Baht?9435 Tayland Bahtı
Tayland Asgari Ücret Miktarları

tayland asgari ücret

Tayland Ortalama Maaş

Tayland’da ortalama maaş ülke bazında aylık 14.000 THB üzerindedir. Asgari ücret ile çalışanların günlük kazancı 300-330 THB kadardır. Kalifiyeli işçi maaşları ise Bangkok şehrinde daha fazladır. Aşağıda Tayland ortalama aylık maaş miktarları mesleklere göre verilmiştir.

Öğretmen Maaşı$ 750
Doktor Maaşı$ 1650
Mühendis Maaşı$ 1000
Mimar Maaşı$ 850
Muhasebeci Maaşı$ 750
Garson Maaşı$ 350
Avukat Maaşı$ 1250

Tayland Yaşam Maliyeti

Ülke yönetimi sosyal ve ekonomik anlamda model değişikliği hedeflediği için asgari ücretle geçinen kişilerde maaş artışı yapılmaktadır. Böylece çalışanların refah seviyesi yükseltilerek daha rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmesi sağlanmaktadır. Tayland’da devlet politikaları göz önüne alındığında yaşam maliyeti standart seviyededir. Yaşam giderleri olarak ev kiraları ve temel gıda fiyatları asgari ücretle geçinen vatandaşları biraz olsun zorlamaktadır.

Tayland Ev Kiraları Ne Kadar?

Tayland ev kiraları şehir merkezine uzaklık, başkent gibi durumlara göre farklılık göstermektedir. Örneğin Bangkok başkent olduğu için diğer çevre şehirlere göre ev ve kira fiyatları daha yüksektir. Bu nedenle insanlar daha çok çevre şehirlerde yaşamayı tercih etmektedir. İnsanların birçoğu ev satın alabilecek durumda olmadığı için kirada yaşamaktadır.

  • Tayland’da örnek verecek olursak 40 metrekare bir daire kira fiyatı aylık; 427 dolara denk gelmektedir. 80 metrekare bir daire fiyatı ise aylık 1350 dolardır. Eğer ucuz bir ev aranıyorsa 3 yataklı bir dairenin kira bedeli ise yaklaşık 660 dolardır.
  • Diğer giderler olarak elektrik, su, ısınma ve internet giderleri aylık ortalama 68 dolardır.

Tayland Market Fiyatları Ne Kadar?

Tayland’da dışarda gününü geçiren biri olarak ucuz ve hesaplı yerlerde yemek maliyeti yaklaşık 5 doları bulmaktadır. Ancak market zincirlerinde sebze ve meyve fiyatları oldukça makul düzeydedir. Diğer Asya ülkeleri ile kıyaslandığında gerçekten de Tayland’da market fiyatları oldukça uygun olduğu görülmektedir. Bazı market ürünlerinin fiyatlarını örneklendirecek olursak;

1L Süt$1.6
12 adet Yumurta$2
1 Kg Pirinç$ 1
1 Kg Ekmek$ 2.5
1 Kg Tavuk$ 2.7
1 Kg Peynir$ 1.5
2 Kg Muz$ 1.3
1 Kg Portakal$ 1.7
1 Kg Domates$ 1.3
1 Kg Patates$ 1.2

İlginizi Çekebilir:

Sıkça Sorulan Sorular

Tayland’da 1 Bira kaç baht?

Kaliteli marka 1 şişe bira fiyatı 93 Tayland Bahtı.

Tayland hayat ucuz mu?

Tayland’da dışardan turist olarak gelen birinin günlük olarak en az 20-30 dolar arasında harcama yapması söz konusudur. Çeşitli aktivitelere katılarak, gece hayatında eğlenmek ve adalar gitmek gibi durumlarda ise bu miktar daha da artacaktır.

Tayland pasaport istiyor mu?

Tayland seyahati yapmak isteyenlerin seyahat tarihlerinde en az 6 ay geçerli pasaporta sahip olması gerekmektedir. Ayrıca vize muafiyetinden yararlanmak için ise geçerli vize sürelerinin aşılmamasına özen gösterilmelidir.

Tayland’a ne iş yapılır?

Tayland’a iş bulma durumu çok kolay olmamakla birlikte en yaygın işler arasında İngilizce öğretmenliği ile Dalış eğitmenliği gibi meslekler bulunmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın