Moldova Asgari Ücret 2023 – Moldova’da Yaşam Maliyeti

Moldova Asgari Ücret 2023 yılı itibariyle birçok ülkenin gerisindedir. Moldova’da yaşamak için bu ücret gereken ihtiyaçları karşılama konusunda az gelebilir. Oraya giderek çalışmayı düşünenler yaşam maliyetleri ve diğer giderlerini iyi analiz etmesi gerekir. Bu açıdan oluşturduğumuz bu içerik onlara rehber niteliği taşımaktadır.

Moldova, Doğu Avrupa’da Ukrayna ve Romanya arasında kalan bir ülkedir. 1991 yılında Sovyet Rusya’nın dağılmasıyla bağımsızlığını kazanmıştır. Başkenti, Kişinev’dir. Moldova para birimi ; Moldova Leyi’dir. Moldova Leyi için ” MDL” sembolü kullanılmaktadır.

Moldova Asgari Ücret Ne Kadar?

Moldova asgari ücret 2023 yılı itibariyle 105 dolara tekabül etmektedir. Bu da Türk lirası olarak 1900-2000 TL civarıdır. Dünya standartlarına göre incelendiğinde oldukça düşük bir rakamdır. Ülkemiz ekonomisine göre de bizden çok geri oldukları ortadadır.

Moldova Ekonomisi

İki büyük akarsu Prut ve Dinyester, ülke toprak verimi açısından oldukça önemlidir. Moldova nüfusunun %35’lik kesimi tarımsal faaliyet göstermektedir. Buğday, ayçiçeği, mısır, şeker pancarı gibi ürünler Moldova’da yetişen başlıca ürünler arasında yer almaktadır. Ayrıca Bağcılık faaliyeti de Moldova’nın tarımsal ekonomide ciddi gelir kaynağını belirlemektedir.

Nüfusun %28’lik bölümü ise sanayi sektöründe faaliyet göstermektedir. Moldova’da en gelişmiş sanayi kolu gıda sanayisidir. İnşaat malzemeleri ve elektrikli aletler sanayisi de hızlı bir şekilde gelişim göstermektedir. Yer altı kaynağı olarak ise fosfor, cips, kalay, linyit gibi kaynaklar bulunmaktadır.

Küçük bir ülke olan Moldova’nın en büyük şehri başkenti Kişinev’dir. Moldova ekonomisi ve hayat canlılığının en fazla görüldüğü şehirdir. Kültür ve sanat hayatı yanı sıra bürokrasi burada yürütülmektedir. Sakin ve tipik bir doğu Avrupa şehri olan Kişinev’de gece hayatı oldukça canlıdır. Aynı zamanda tiyatro, uluslararası ve yerel konserlere de ulaşmak oldukça kolaydır. Eğlence mekanları Moldova’daki öğrenciler için önemli bir yer tutmaktadır.

Moldova Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Moldova’da güncel kurla ortalama maaş yaklaşık 5.050 MDL‘dir. Bu da 250 Euro civarındadır. Yaşam koşullarına bakıldığında ortalama olarak bu maaşla geçinilebilmektedir. Fakat Moldova asgari ücret miktarı yaşam şartlarını karşılamak için anca yetmektedir. Ek harcamalar için asgari ücret yeterli gelmemektedir.

Birçok sektörde asgari ücretin üzerinde maaş olanağı yer almaktadır. Moldova’da iş kollarına göre maaş olanakları da değişmektedir. Çalışına sektöre göre asgari ücretin üzerinde daha yüksek maaş alanlar ve rahat şekilde geçinenler de bulunmaktadır.

Moldova Yaşam Maliyeti

Bekar olan bir kişi Moldova’da asgari ücret ile rahat şekilde geçinirken kalabalık nüfuslu aileler de durum farklıdır. Çocuklu ailelerde en az iki kişi asgari ücretle çalışarak evini geçindirebilir. Ülkedeki en önemli gelir kaynakları arasında bağcılık ve tarım bulunmaktadır. Moldova’da ev fiyatları ve market giderleri aşağı yukarı aşağıdaki gibidir.

Moldova Ev Kiraları

 • Şehir merkezi, tek yataklı oda kira bedeli: 292.69 Euro
 • Banliyö, tek yataklı oda kira bedeli: 205,42 Euro
 • Şehir merkezi, üç yataklı oda kira bedeli: 485,55 Euro
 • Banliyö üç yataklı oda kira bedeli: 386,45 Euro
 • Şehir merkezi daire metrekare başı fiyatı: 1,145,42 Euro
 • Banliyö daire metrekare başı fiyatı: 780,65 Euro

Moldova Market Fiyatları

Moldova market fiyatları asgari ücret bandında incelendiğinde makul düzeyde olduğu görülmektedir. Temel gıda ihtiyaçları herhangi bir markete gidildiğinde aşağıdaki gibidir.

 • 1 somun ekmek fiyatı: 0,40 Euro
 • 12 adet yumurta fiyatı: 1,75 Euro
 • 1 kilogram tavuk kanadı fiyatı: 5,15 Euro
 • 1 kg elma fiyatı: 0,75 Euro
 • 1 litre süt fiyatı: 1,10 Euro
 • 1 adet marul: 1,20 Euro
 • 1 kg soğan: 0,45 Euro
 • 1 kg patates: 0,65 Euro
 • 1 kg portakal: 1,35 Euro
 • 1 kg muz: 1,42 Euro
 • 1 kg domates: 1,68 Euro

Ayrıca bakınız:

Sıkça Sorulan Sorular

Moldova asgari ücret kaç euro?

Moldova asgari ücret 100 Euro’ya tekabül etmektedir. Ülke ekonomisi göz önüne alındığında bir birey tek başına asgari ücret ile rahat bir şekilde geçinebilmektedir. Fakat evli olanların ailesinde en az iki kişinin çalışmasıyla geçinme sağlanabilir.

Moldova asgari ücret kaç dolar

Moldova asgari ücret 105 Dolar olarak bilinmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın