Suudi Arabistan Asgari Ücret 2023

Suudi Arabistan asgari ücret 2023 yılında birçok ülke ile kıyaslandığında oldukça iyi durumda olduğu görülmektedir. Arabistan’a giderek çalışmayı düşünenler açısından tatmin edici düzeyde asgari ücret maaşı verilmektedir.

Yurt dışında çalışmak isteyenlere birçok iş imkanının bulunduğu ülkeler arasında yer alan Suudi Arabistan’a ülkemizden de giden insanlar bulunmaktadır. Bu ülkeye gitmek isteyenler ne kadar kazanacağını merak etmekte ve Suudi Arabistan asgari ücret 2023 ne kadar, sorusunu araştırmaktadır.

Suudi Arabistan Ekonomisi

Coğrafi konum bakımından avantajlı bir yerde olan Suudi Arabistan, Arap yarımadasındaki en zengin ülkelerdendir. En büyük gelir kaynağı başta petrol ile birlikte dini turizmin merkezidir. Hac dönemlerinde binlerce Müslümanı ağırlayarak ülke döviz bakımından yüksek girdi elde etmektedir.

Suudi Arabistan’ın ekonomisi dünyada 20. sıradadır. Suudi Arabistan asgari ücret nasıl belirlenir, neye göre belirlenir gibi sorular en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Suudi Arabistan Asgari Ücret
Suudi Arabistan Asgari Ücret

Suudi Arabistan Asgari Ücret Ne Kadar?

Suudi Arabistan asgari ücret miktarı şuanda 4.000 Suudi Riyali‘dir. Türk lirasına çevrildiğinde 10 Bin 980 TL iken, dolar bazında 1080 dolara tekabül eder. Bunların dışında maliyet hesaplaması ve gelir gider tablosu çıkartıldığında alım gücü ülkede oldukça yüksek olduğundan maaşın büyük bir kısmı artı olarak kalmaktadır. Suudi Arabistan asgari ücret miktarı hem devlette hem de özel sektörde geçerlidir.

Fakat Suudi Arabistan’da asgari ücret durumu gurbetçiler için geçerli olmamaktadır. Ülkede gurbetçiler yasal olarak asgari ücretten aynı şekilde faydalanamamaktadır. Bu nedenle orada çalışmak isteyenlerin bu konuları bilmesi önem taşır. Gurbetçilerin yaklaşık %35’lik kesimi yine de 4 bin Suudi Riyali alabilmektedir. Fakat bu rakamın altında çalışan birçok gurbetçi bulunmaktadır.

Suudi Arabistan Asgari Ücret Kaç Dolar?

Hem ülkemizde hem de dünyadan birçok insan Suudi Arabistan’a işçi olarak çalışmaya gitmektedir. Maaş konusunda dolgun ücretler verilmektedir. Olayı sadece asgari ücret açısında değerlendirmeden elinde mesleği olan kişiler de Suudi Arabistan’da iyi maaş alabilirler. Suudi Arabistan kaç dolar, sorusuna yine cevap verecek olursak 1080 dolar olarak bilinmektedir. Yurt dışına çalışmaya gitmek isteyenler Suudi Arabistan’ı değerlendirebilirler.

Suudi Arabistan Meslek Maaşları

Suudi Arabistan’da işgücü olarak büyük çoğunluk öğretmen, mühendis, doktor, hemşire, şoför, pazarlamacı gibi kısımdan oluşmaktadır. İş kollarına göre de her ülkede olduğu gibi maaş miktarları arasında fark bulunmaktadır.

Suudi Arabistan’daki maaş farkları ise eğitime, mesleğe, deneyime, pasaporta göre değişkenlik göstermektedir. En büyük tazminat paketine sahip olan kesim ise batılı gurbetçilerdir. Bunlardan sonra ise Arap gurbetçiler, Batılı olmayanlardır. Suudi Arabistan’da maaşlar haftalık ya da aylık olarak ödenmektedir. Haftalık çalışanların maaşı haftalık, aylık olarak çalışan mesleklerin maaşları ise aylık olarak ödenme zorunluluğu bulunmaktadır.

Suudi Arabistan’da bazı meslekler ve aldıkları maaşların dolar ve Suudi Arabistan riyali olarak karşılığı aşağıdaki gibidir:

MeslekSARDolar
Suudi Arabistan Doktor Maaşları20.000 SAR5.400 $
Mühendis12.000 SAR3.240 $
Mimar10.000 SAR2.700 $
İngilizce Öğretmeni8.000 SAR2.160 $
Marangoz4.500 SAR1.215 $
İşçi4.000 SAR1.080 $
Tamirci4.500 SAR1.215 $
Teknisyen4.300 SAR1.160 $
Garson4.000 SAR1.080 $

Suudi Arabistan Market Fiyatları

Suudi Arabistan’da market fiyatları ülkede asgari ücretle çalışan kişiler için dahi oldukça uygun durumdadır. Marketlerdeki fiyatlar incelendiğinde özellikle meyve ve sebze gibi ürünlerin gayet makul fiyatlarda olduğu görülebilir. Bazı ürünlerin fiyatları şu şekildedir:

 • 250 gr ekmek : 1,15 Euro
 • 12 adet yumurta: 2, 65 Euro
 • 1 litre süt: 2,12 Euro
 • 1 kg muz: 1,95 Euro
 • 1 kg elma: 2,35 Euro
 • 1 kg tavuk: 9,25 Euro

Suudi Arabistan Çalışma Koşulları

 • Suudi Arabistan ülke genelinde haftalık çalışma saati toplamda 48 saat, günlük en fazla mesai saati 8 saattir.
 • Genelde haftanın 6 gününde çalışır ve Cuma günleri tatil olur.
 • Ramazan ayında günlük çalışma saatlerinde esneklik yapılabilmektedir.
 • Ek mesai ile günlük çalışma saati 11 saati aşmaz.
 • Haftalık olarak çalışma saatlerini aşan bütün işlerde aşılan mesai ücreti ödenmektedir. 48 saat aşılması halinde ortalama maaş miktarının %150’si kadar ek ödeme yapılmaktadır.
 • Cumartesi-Perşembe arası çalışma günleridir. Cuma günleri izin kullanılır.
 • Yıllık izinler ise kıdeme göre değişmektedir. 1-5 yıl arası hizmet süresi olanlar yıllık 21 gün izin yaparken 5 yıl ve üzeri hizmet süresi olanların yıllık 30 gün izinleri bulunmaktadır.
 • Kadınlarda doğum izini doğum tarihinden 4 hafta önce başlar ve 10 haftalık ücretli doğum izni bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Tayland Asgari Ücret 2023

Sıkça Sorulan Sorular

Suudi Arabistan’da hayat pahalı mı?

Suudi Arabistan’da oradaki koşullarda hayat pahalılığı söz konusu değildir. Ancak Türkiye’ye nazaran fiyatların yaklaşık 2 kat fazla olduğunu bilmek gerekir.

Suudi Arabistan zengin bir ülke mi?

Suudi Arabistan büyük petrol kaynakları sayesinde dünyadaki zengin ailelerin bulunduğu ülke konumundadır.

Suudi Arabistan’da ne kadar Türk var?

Suudi Arabistan’da yaklaşık olarak 100 bin Türk vatandaşı yer almaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın