Sedir Balı Faydaları Nelerdir?

Sedir balı faydaları konusu diğer bal çeşitlerinde olduğu gibi arı ürünlerini kullananlar tarafından merak edilmektedir. Balın en saf türlerinden birisi olan sedir balı, sedir ağacındaki böceklerin bitki özsuyu ile beslenip salgıladıkları maddeler ile üretilmektedir. Kendine has aroması ve lezzeti olan sedir balını başlıklar altında inceleyelim:

Sedir Balı Nedir?

Akdeniz bölgesinde bulunan sedir ağaçlarında yaşayan basra böceğinin bitki öz suyunu emerek bir salgı oluşturur. Oluşan bu salgı bal arıları tarafından kovanlara taşınır ve ortaya sedir balı çıkar. Sedir ağacı mis kokusuyla asırlardır dikkat çeken ağaçtır. Bu ağaçtan elde edilen balda oldukça faydalı ve lezzetlidir.

Sedir Balı Özellikleri

Sedir balı, çam balına benzer olarak salgı balı özelliği taşır. En önemli özelliği ise halk arasında diyabet balı olarak adlandırılmasıdır. Bal içerisinde yüksek miktarda früktoz yer alması sayesinde kan şekerini dengede tutmakta ve böylece şeker hastalığına iyi gelmektedir. Bu nedenle sedir balını şeker hastalığı olanlar rahatlıkla tüketebilirler. Ayrıca çocuklarına şeker yüklemesi yapmak istemeyen ebeveynlerde gönül rahatlığıyla verebilirler.

Sedir Balı Faydaları

Sedir balı faydaları saymakla bitmiyor. İnsan vücudu için gerekli olan birçok minerali bünyesinde barındırmaktadır. Antioksidan özelliği bulunan bu bal aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasını da sağlamaktadır. Astım problemi olanlar ile buna bağlı inatçı öksürükle savaşanlar sedir balını tüketebilirler. Aynı zamanda mide ve kolon kanserine karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

Aynı zamanda sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Enfeksiyon iyileştirici özelliği ile de bilindiğinden yara ve iltihapların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Hücre yenilenmesi konusunda da oldukça etkili bir baldır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu bal aynı zamanda anemi rahatsızlığıyla da savaşmaktadır.

sedir balı faydaları

Sedir balı faydaları kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.
  • Hücre yenilenmesini sağlar.
  • Enfeksiyonları ve iltihapları giderir.
  • Kan şekerini dengeler
  • Mide ve kolon kanserine karşı koruyucu etkisi bulunur.

İlgili Konu: Püren Balı Faydaları

Sedir Balı Faydaları – Sıkça Sorulan Sorular

Sedir Balı Tadı Nasıl?

Sedir balının kendine has aroması bulunmaktadır. Yumuşak tada sahip olan sedir balı, kokusu ile insanı cezbedici özelliktedir.

Sedir Balı Nerenin?

Sedir Balı, yalnızca Akdeniz Bölgesi ve civarında üretilmektedir.

Sedir Balı Fiyatı

Sedir balı kilo fiyatı yaklaşık 600 TL’yi bulmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Yorum yapın