Püren Balı Faydaları Nelerdir?

Püren balı faydaları konusunda bu yazımızda sizlere bilgilendirme yapacağız. Püren balı ülkemizde fazla bilinmemesine rağmen dünyadaki en değerli ballar arasında yer almaktadır. Son yıllarda hem ülkemizde hem de Avrupa’daki üniversitelerde püren balı faydaları hakkında araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalar neticesinde püren balının zengin içeriğe sahip olduğu ve pek çok faydası olduğu tespit edilmiştir.

Püren bitkisi halk arasında çalı süpürgesi, funda gibi isimlerle adlandırılmaktadır. Pembe ve mor renkte çeşitleri bulunmaktadır. Dünyada 700 üzeri türü bulunan püren bitkisi, ülkemizde 5 farklı çeşittedir. Yetiştiği bölgeler ve türler şunlardır:

  • bocguetti: Antalya ve çevresi
  • Manipuliflora ve E. Arborea: Muğla ve çevresi
  • Erica: Anadolu’da, AkdenizEge ve Karadeniz kıyı şeritleri

Püren Balı Nedir?

Dünyada İspanya, Portekiz, İrlanda gibi önemli ülkelerde besin içeriği olarak katma değeri yüksek gıda kategorisinde yer alan püren balı, dünyada ününü yaymış manuka balından dahi daha yüksek antioksidan içeriğe sahip olduğundan ” süper besin” şeklinde isimlendirilmektedir. Maalesef ki ülkemizde fazla bilinmediğinden talepte yeterli değildir.

Püren balı Ericaceae familyasına ait püren bitkisinden arıların nektar toplamasıyla ürettikleri bir baldır. Püren bitkisi Temmuz-Kasım ayları arasında çiçeklenme dönemine girdiğinde arılar üretim gerçekleştirmektedir. Koyu kahverengi rengi olan püren balının tadı; keskin ve acımsıdır. Ülkemizde püren bitkisi daha çok süpürge otu olarak kullanılmaktadır.

püren balı faydaları

Püren Balı Faydaları

Faydaları oldukça fazla olan püren balı düzenli şekilde tüketilmesi tavsiye edilen, besin kaynakları bakımından oldukça zengin bir üründür. Püren balı faydaları ise şunlardır;

  • Karaciğer yağlanmasını önler
  • İdrar yollarını rahatsızlıklarına fayda sağlar
  • Enerji vericidir.
  • İçerisinde yer alan vitamin ve mineral kaynakları sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Antioksidan etkisi bulunmaktadır.
  • Yara iyileşmesini hızlandırır.

Püren balı Kazdağları bölgesinde daha yaygın şekilde üretilmektedir. Bu bölgedeki nektar çeşitliliği ve kaynakları oldukça değerlidir. Kazdağlarında üretilen ballar son yıllarda uluslararası ödüller alacak niteliği elde etmektedir. Kazdağlarında yapılan çalışmalarda 101 familyaya ait 900 civarı bitki türü olduğu tespit edilmiştir. Bunların 73 adedi ise endemik bitkiler kategorisinde yer almaktadır.

Püren Balı Ekşi Sözlük Yorumları

Yorum 1: Trakya ve Karadeniz bölgelerinde toplanmasına nazaran daha çok Ege bölgesinde üretilen şahane bir baldır. Aroması yoğun ve hafif acı tadı bulunmaktadır.

Yorum 2: Datça Badem Festivali sırasında tanıştığımız ve 1 ay içini kavanozun dibini gördüğümüz baldır. Bu kadar şahane olduğunu tahmin edemezdim. Kim bilir daha neler vardır tatmadığımız. Bu bölgeye gidenler kesinlikle bu balların tadımını yapmadan dönmesinler.

Püren Balı Zararları

Her balda olduğu gibi püren balının da aşırı olarak tüketilmemesi gerekir. Özellikle şeker hastalığı olanların, arı ürünlerine karşı alerjisi bulunanların ve 1 yaş altındaki bebeklerin bal tüketmesi oldukça sakıncalıdır. Püren balı fazla tüketiminde ise kusma, yüksek ateş, baş dönmesi gibi etkiler görülebilir.

İlgili Konu: Çörek Otu Balı Faydaları

Püren Balı Faydaları-Sıkça Sorulan Sorular

Püren balı ne kadar tüketilmeli?

Sağlıklı ve normal bir bireyin günlük olarak 60-70 gr püren balı tüketmesi yeterlidir.

Püren Balı Fiyatı

Püren balı gram şeklinde son güncel fiyatları; 250 gr:218 TL/kg, 330 gr:213,33 TL/kg.

Püren balı tadı nasıl?

Püren balı tat olarak acımsı, keskin ve güçlü aroması olan bir baldır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Yorum yapın