Çörek Otu Balı Faydaları

Çörek otu balı faydaları konusunda bu yazımızda sizlere bilgiler aktaracağız. Çörek otu balı başta mide yanmasından tutunda alerjik durumlarda etkili olması, idrar söktürücü ve süt arttırıcı etkileriyle gündeme gelmektedir.

Çörek otu balı özellikle kalp rahatsızlarında tavsiye edilen ve kanser hastalarında dahi birçok olumlu etki veren bir baldır. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller insan vücudunun gereksinimlerini karşılayacak niteliktedir. Bu yüzden çörek otu balı faydaları konusu birçok insan tarafından merak edilip araştırılmaktadır.

Çörek Otu Balı Nedir?

Çörek otu balı, çörek otu bitkisinin yoğun olduğu bölgelerde arıların nektarını toplamasıyla elde edilen baldır. Bitkinin ekildiği ve hasat edildiği zamanlarda sıklıkla üretilen çörek otu balı, işçi arılar tarafından toplanarak üretilmektedir. Kendi öz suyu ve topladıkları nektarı bir araya getirip bu mucize balı ortaya çıkarırlar.

Çörek otu bitkisi kendi haliyle de oldukça şifalı olan bir bitkidir. Bu denli faydalı olan bir bitkinin arılar tarafından nektarı toplanarak elde edilmesiyle ortaya çıkan balı da elbette ki şifa kaynağıdır. Peki, çörek otu balı faydaları nelerdir? Başlıklar altında inceleyelim:

çörek otu balı faydaları

Süzme Çörek Otu Balı Faydaları

Süzme çörek otu balı faydaları arasında başta kuvvet artırıcı ve iştah açıcı özellikle beraber birçok faydası bulunmaktadır. Başka faydalarını da sıralayacak olursak;

  • Alerjik etkileri azaltır.
  • Üst solunum yollarını temizler
  • Hemoroide iyi gelir ve damarları güçlendirerek kan dolaşımını hızlandırır.
  • Şeker hastalığı, romatizma ve kolesterol gibi rahatsızlıklara faydalıdır.
  • Kısırlık ve iktidarsızlıkta etkilidir.
  • Bedene ruhi ve bedeni zindelik sağlar.
  • Cinsi hormanları tanzim edicidir.

Çörek Otu Bal Karışımı Saraçoğlu

Çörek otu bal karışımı Saraçoğlu tarafından da önerilen oldukça faydalı bir karışımdır. Sizlerde hakiki süzme bal ile çörek otunu ister öyle balın içine atın isterseniz de havanda döverek toz haline getirdikten sonra bala karıştırarak tüketin.

Çörek otu bal karışımı faydaları arasında iştah açıcı, idrar söktürücü ve süt artıcı etkileri bulunmaktadır. Aynı zamanda akciğer ve karaciğeri rahatlatır. Mide yanmasına iyi gelmektedir. Gözleri güneş ışınlarına karşı korur. Gözlerde katarakt oluşumunu engeller. Kalp büyümesini engellemekte birlikte büyüyen kalbinde eski haline gelmesine katkıda bulunur.

zerdeçal çörek otu balı faydaları

Zerdaçal Çörek Otu Bal Karışımı

Zerdeçal çörek otu bal karışımı kış aylarında adeta gripsavar özelliktedir. Bu karışımı elde ederek tüketildiğinde birçok faydası bulunmaktadır. Başta kanın temizlenmesi, nefes darlığı, astım, kronik bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir. Haliyle öksürüğü giderici ve balgam söktürücü etkisi de bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra ağrı ve sancılarda, soğuk algınlığında ve kanın temizlenmesinde faydası bulunmaktadır. Sizlerde zerdeçal çörek otu bal karışımı hazırlayarak kış aylarında hastalıklara karşı vücut direncinizi artırabilirsiniz.

Bal Tarçın Çörek Otu Faydaları

Bal tarçın çörek otu faydaları arasında birçok hastalığı tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Bal zaten başlı başına eski asırlardan günümüze gelen şifa kaynağıdır. Çörek otu da peygamber efendimiz tarafından ölüm hariç her derde deva olarak tavsiye ettiği bir üründür.

Bal tarçın çörek otu karışımı böbrekteki kum ve taşların dökülmesi için kullanılmaktadır. Aynı zamanda inatçı öksürüğün giderilmesi, nefes darlığı ve romatizma ağrıları, soğuk algınlığı ve grip hastalıklarının tedavi edilmesi için birebirdir.

Çörek Otu Bal Kullananlar Yorumları

Çörek otu bal kullananlar yorumları internet üzerinde bakıldığında birçok kişi tarafından bazı rahatsızlıklara iyi geldiği belirtilmektedir. Bağışıklık güçlendirici özelliği, cilt hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa karşı kullanılan bu karışımı özellikle bebek sahibi olmak isteyenler kullanmaktadır. Hamile kalmak isteyen kadınların en fazla tercih ettiği ve kanıtlanan doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Bu karışımı kullanan kadınlarda yumurta kalitesi ve sayısı artmaktadır. Ayrıca erkeklerde de sperm sayısını ve kalitesini artırarak çocuk sahibi olma ihmalini de yükseltmektedir.

İlgili Makale: Arıcılık Nasıl Yapılır?

Sıkça Sorulan Sorular

Çörek otu ve bal neye iyi gelir?

Çörek otu ve bal karışımı kuvvet verici, süt artırıcı, idrar söktürücü, mide yanmalarını azaltıcı, alerjik durumları giderici, gözleri güneş ışınlarına karşı koruyucu özelliktedir.

Çörek otu balı nasıl tüketilir?

Çörek otunu öğütüp karıştırdıktan sonra elde edilen karışım bir kaba konur ve üstü tülbentle örtülür. 3 gün bekledikten sonra bu karışımından günde 3 kere 1 tatlı kaşığı tüketilir.

Çörek otu bal ne zaman yenir?

Çörek otu bal karışımı her sabah kahvaltısında aç karnına tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Yorum yapın