Meşe Balı Faydaları Nelerdir?

Meşe balı faydaları oldukça fazla olan bal çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu denli çok faydası bulunan bu ürünü daha detaylı olarak tanımak adına bu yazımızı inceleyebilirsiniz. İçerisinde birçok vitamin ve faydalı element bulunan meşe balı, kullananların yaşına kalite ve mutluluk katmaktadır. Vücudu zenginleştiren özelliği ile bol miktarda demir, kobalt, manganez gibi bileşenler barından meşe balı faydaları öncesinde meşe balının ne olduğu hakkında bilgilendirme yapalım:

Meşe Balı Nedir?

Kara orman balı olarak ta adlandırılan meşe balı salgı balı türleri arasında yer almaktadır. Ağaç üzerinde yaşayan böcekler, ağaçta tatlı bir sıvı salgılar. Anadolu’daki insanlar ise meşe ağacının yaprakları üzerinde bu sıvıyı gördüklerinde “yapraklara bal yağmış” ifadesini kullanır. Bal arıları tarafından bu sıvı emilerek vücudundaki enzimlerle harmanlanır ve kovana taşıyıp depolamasıyla da meşe balı ortaya çıkar.

Meşe balı nadir bulunan bal çeşitleri arasında bulunmakta olup içerisinde çok fazla miktarda enzim, aminoasit ve mineral bulundurmaktadır. Diğer taraftan kalsiyum ve antioksidan bakımından da oldukça zengin bir üründür. Meşe balının rengi, kestane balı gibi koyudur. Aroması genelde sevilen özelliktedir. Özellikle Kırklareli meşe balı oldukça meşhur ve kaliteli bir baldır.

meşe balı faydaları
meşe balı faydaları

Meşe Balının Özellikleri

Meşe balının kendine has tadı ve kokusu olduğundan dolayı diğer ballardan ayırt etmesi kolaydır. Kendine has diğer özellikleri arasında kehribar rengi, meşe ağacından gelen yoğun kokusu, akışkanlığının zayıf olması ve dokusunun yoğunluğu bulunmaktadır.

Potasyum, fosfor, sodyum, demir, magnezyum açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda vitamin olarak B1, B2, FP, B12 ve B6 vitaminlerini de içermektedir. 2015 yılında yapılan bir araştırma neticesinde dünyadaki 48 bal türü toplanarak analize alınmış ve bu analiz sonucunda meşe balının en güçlü antioksidan bal çeşidi olduğu ortaya koyulmuştur.

Ham Meşe Balı Faydaları

Ham meşe balı içerik olarak rosmarinik asit bulundurmaktadır. Rosmarinik asit ise antimikrobiyal, antienflamatuar ve antioksidan özelliğe sahiptir. Serbest radikallerin sebep olduğu hücre hasarını önleyerek kanser riskini azaltmaktadır.

Aynı zamanda rosmanirik asit, vücutta kızarıklık şişme ve ağrı gibi etkileri azaltan özelliktedir. Yapılan çalışmalarda rosmanirik asidin alerjik astım için etkili olduğu da görülmektedir. Ham meşe balı içerisinde her alan bu asit, bir bitki asidi olup gıda takviyesi bir antioksidan özelliği göstermektedir. Bu yüzden ham meşe balı faydaları oldukça etkilidir.

Meşe balı faydaları maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Antienflamatuar ve antimikrobiyal özellikte olduğundan idrar ve bağırsak sistemi rahatsızlıklarında etkilidir.
 • Karaciğer, mide ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmektedir.
 • Şeker içeriği düşük olduğu için meşe balını şeker hastaları kullanabilir.
 • Mineral bakımından zengin olması onu kalp dostu yapmaktadır.
 • İçerisindeki kalsiyum ve demir içeriği nedeniyle hamilelerin kullanması önerilmektedir.
 • Geceleri daha rahat bir uyku uyumak için 1 yemek kaşığı meşe balı yenebilir.
 • Kan dolaşımını düzene sokar.
 • Bağırsağa ve sindirim sistemine yardımcıdır.
 • Kan dolaşımını iyileştirir ve metabolizmayı dengeler, 
 • Antioksidan etkiye sahiptir, vücudun savunmasını arttırır ve korur. 
 • Boğaz enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonu gibi birçok hastalığa iyi gelir.
 • Hemoroid için etkilidir.
 • Karaciğeri güçlendirici etkiye sahiptir.

İlgili Konu: Sedir Balı Faydaları

Meşe Balı Faydaları – Sıkça Sorulan Sorular

Meşe balı nasıl tüketilmeli?

Her gün sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı meşe balı tüketmek faydalıdır. Yüksek sıcaklık mineral ve besin değerleri emilimine engel olduğu için yedikten sonra en az yarım saat bekleyip kahvaltı yapılması önerilmektedir.

Meşe balı tadı nasıl olur?

Meşe balının yoğun bir malt ve odunsu aroması ile birlikte hafif bir bal tadı vardır. Diğer bal türlerine göre çok tatlı olmayan özelliktedir.

Meşe balı astıma iyi gelir mi?

Özellikle geceleri astıma bağlı meydana gelen öksürük, göğüs sıkışması ve hırıltılı solunum gibi sorunlara karşı yatmadan evvel 2 çay kaşığı meşe balı tüketmek oldukça faydalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Yorum yapın