Karabaş Otu Balı Faydaları

Karabaş otu balı faydaları halk arasında merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bizde bu yazımızda sizlere karabaş otu balı hakkında detaylı olarak bilgilendirme yapacağız. Sizlerde belki bu balı ilk defa duymuş olacaksınız.

Karabaş otu balı faydaları konusuna değinmeden önce karabaş otu balı nedir, bundan bahsetmek istiyorum.

Karabaş Otu Balı Nedir?

Karabaş otu, özellik bakımından çalı görünümlü, dip kısmı odunsu olan çok yıllık bitkidir. Bu otun boyu yarım metreye kadar yükselmektedir. Karabaş otu yöresel ismi ” kargan” olarak isimlendirilmektedir.

Karabaş otunun verimli döneminde nektarından kaliteli bir bal ortaya çıkmaktadır. Özellikle kış ve bahar aylarında bol yağmur yağması sonucu ortaya çıkan nadir bitki olduğu için bu bitkiden üretilen balda oldukça kıymetlidir.

Karabaş balı içerisinde bol miktarda sineoller, saponinler, gliokozidler bulunmaktadır. Diğer ballara nazaran prolin değeri 3-4 kat daha fazladır. Karabaş otunun diğer bir adı “yalancı lavanta” olarak geçer. Karabaş otu balı genellikle koyu renklidir. Avrupa’da çok kıymet verilen bir bal türüdür.

karabaş otu balı faydaları
karabaş otu balı faydaları

Karabaş Otu Balı Faydaları Nelerdir?

  • Karabaş balı migren hastalığı tedavisinde baş ağrısında oldukça etkili bir baldır.
  • Beyin damarlarını açma özelliği nedeniyle karabaş otuna ” beyin süpürgesi” adı verilmektedir.
  • Ağrı kesici özelliğe sahip bir bal olarak aynı zamanda sinir ve asabiyet gibi durumları düzenler.
  • Astım krizi, sara nöbeti ve yüksek tansiyon için faydalıdır.
  • Kalp ve damar hastalıkları, dolaşım sistemi, solunum sistemi üzerinde etkilidir.
  • Cilt rahatsızlıkları için kullanılan bir baldır.

İlgili Konu: Meşe Balı Faydaları

Karabaş Otu Balı Nasıl Üretilir?

Karabaş otu, Nisan ayı ile birlikte çiçeklenme dönemine girer. Mayıs-Haziran aylarına kadar çiçeklenme dönemi devam etmektedir. Nisan ve Mayıs ayında yağan yağmurlara göre veriminde artış veya azalış meydana gelebilir. Karabaş otu balı faydaları oldukça fazladır. Elde edilmesi çok kolay olmayan nadir ballar arasında yer almaktadır. Bu yüzden kıymetlidir ve fiyatı da pahalıdır. Karabaş otu balı 1 kg fiyatı: 750 TL olarak belirlenmiştir.

Karabaş Otu Balı Nasıl Kullanılır?

Yüksek miktarda polen ihtiva ettiğinden dolayı karabaş otu balı çabuk kristalize olan bir baldır. Fakat kristalize olmasıyla besin değerinden bir şey kaybetmez. Bu haliyle tüketmekte de oldukça fayda vardır. Fakat çözündürmek isteyenler 45-50 derecelik sıcak suda kavanozuyla beraber bekleterek çözündürerek kullanabilirler.

Karabaş Otu Balı Hangi Yöreye Ait?

Akdeniz iklimine sahip yörelerde yetişen karabaş otunun nektarından elde edilen bal çeşididir.

Hakiki Karabaş otu balını nereden bulabilirim?

Karabaş otu balını yerinden temin etmek isteyenler Akdeniz bölgesinde bulabilir. Başka yörede yaşayanlar internet üzerinden de alabilirler.

Karabaş Otu Balı Özellikleri

İçerisindeki polen miktarı fazla olduğu için çabuk kristalize olan karabaş otu balı oldukça değerli bir baldır. Enzim değerlerinin bozulmaması için Avrupa’da balı kristalize olarak tüketirler. Tekrar akışkan halinde döndürmek isteyenler de yukarıda bahsettiğimiz gibi çözündürme işlemi yapabilirler. Karabaş otu balının her sabah iki tatlı kaşığı aç karnına tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Karabaş otu balının amino asit değeri oldukça yüksektir. İçerisindeki vitamin ve mineral sayısı oldukça fazladır.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]

Yorum yapın