Japonya Asgari Ücret 2023- Uzakdoğu’daki Adalar Ülkesi

2023 yılında Japonya’daki asgari ücret ne kadar olacağı henüz açıklanmadı. Ancak asgari ücret belirlendiğinde bu konuya dair bilgileri sizlerle paylaşacağız. Bu yazıda Japonya asgari ücreti yanı sıra yaşam koşulları, meslekler ve maaşları gibi önemli konular hakkında bilgi sağlayacağız.

Doğu Asya’da konumlanan Japonya, Endonezya’dan sonra en büyük ikinci adalı ülke olarak bilinir. 126 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık on birinci ülkesidir. Aynı zamanda dünyanın dördüncü büyük ekonomisine sahip olan Japonya uluslararası arenada önemli bir role sahiptir ve Birleşmiş Milletler, G20, G8, OECD gibi saygın organizasyonlara üyedir. Japonya asgari ücret bakımından oldukça yüksek bir konumda bulunurken, iş gücü yüksek niteliklere sahiptir. Üstelik yükseköğrenim diplomasına sahip olan vatandaşların oranı da oldukça yüksektir.

Japonya asgari ücret
Japonya Asgari Ücret Ne Kadar?

Japonya Asgari Ücret Aylık

Japonya’nın resmi para birimi “YEN” olduğu için ülkede maaşlar YEN cinsinden ödenir. Döviz kurlarına bakıldığında, 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 19,05 Japon Yeni’ne eşittir. GSTİH (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla) verilerine göre, Japonya dünyanın en iyi dört ekonomisi arasında yer alıyor. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, Japonya teknolojik atılımlarla hızla büyüyerek, dünya ekonomisinin önde gelen ülkeleri arasına girmeyi başarmıştır.

Japonya’nın para birimi olan YEN Türk Lirası karşısında değer açısından düşük olabilir ancak ülkede ödenen yüksek maaşlar nedeniyle Japonya alım gücü yüksektir. Japonya’da çalışan bir saatlik ücret genellikle 960 YEN civarındadır. Bu, Türk Lirası cinsinden yaklaşık olarak 50,39 TL’ye denk gelir. 2023 yılı Japonya asgari ücret henüz belirlenmemiş olsa da 2022’de saatlik ücreti yaklaşık olarak 1000 YEN civarındaydı. Japonya’da asgari ücret günlük 8000 YEN seviyesindedir ve aylık olarak 180.000 YEN’e denk gelir. Asgari ücretle çalışan kişilerin oranı yüzde olarak sadece %4 civarındadır ve günlük çalışma süresi genellikle 8 saattir.

Japonya asgari ücret  güncel kurlarla hesaplandığında diğer para birimleri ile şu şekildedir;

YEN195.000 JPY
TL31.526 TL
Dolar1.445 $
Euro1.281 €
Japonya asgari ücret

Japonya’da haftalık 40 saat mesai yapılmakta olup asgari ücret miktarının dünya standartlarında olduğu görülmektedir.

Japonya asgari ücret

Japonya Ekonomisi

2. Dünya Savaşı’ndan çıktıktan sonra, Japonya büyük ekonomik ilerlemeler kaydederek milli gelirini 5 trilyon doların üzerine çıkardı, bu da onu dünya ekonomisi içinde üçüncü büyük bir ekonomi haline getirdi. Bu hızlı ekonomik büyüme özellikle endüstriyel alandaki atılımlar sayesinde gerçekleşti. Japonya, küresel düzeyde endüstriyel sektörde öncü bir konum elde etti ve bu başarı bürokrasinin ve hükümetin etkin korunması ve yönlendirmesi ile sağlandı.

Japonya çalışanlarına rekabetçi ücretler sunarak asgari ücret miktarını artırmaktadır. Her yıl düzenli olarak yapılan ücret zamları, çalışanların deneyimleri ve eğitim seviyelerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca farklı sektörlerde çalışanlar arasında maaş farklılıkları da bulunmaktadır.

Japonya Meslekler ve Maaşlar

Buna göre aşağıdaki meslekler yüksek kazanç sağlamaktadır;

Dişçi Maaşları1.385.000 JPY9.895 dolar
Yönetici Maaşları1.550.000 JPY9.355 dolar
Finans Direktörü Maaşları1.250.000 JPY9.425 dolar
Avukat Maaşları1.180.000 JPY9.120 dolar
Diyetisyen Maaşları1.135.000 JPY8.450 dolar
Japonya Meslek ve Maaşlar
Japonya yaşam şartları

Japonya’da Yaşam Maliyetleri 2023

Ev Kiraları 165.000 JPY (şehir merkezi)
Market Giderleri65.000 JPY 
Fatura Giderleri35.000 JPY

Japonya Market Giderleri Kaç Euro

Ürün Fiyat
1 somun ekmek (250 gr)2.64 Euro
1 kilo tavuk kanadı7.95 Euro
12’li yumurta 2.90 Euro
1 kg elma7.66 Euro
1 litre süt2.51 Euro
1 Kg muz3.63 Euro
1 kg peynir19.35 Euro
1 kg portakal5.85 Euro
1 kg soğan3.73 Euro
1 kg patates5.52 Euro
1 kg domates6.75 Euro
1 adet marul2.45 Euro

Japonya’da Din ve İnanç

Japonya’da, Şinto ve Budizm dinleri halk arasında yaygın olarak bulunmaktadır. Şinto, Japonya’ya özgü bir dindir ve Japon kültürünün önemli bir parçasını oluştururken Budizm 6. yüzyılda Çin’den Japonya’ya gelmiş bir inanç sistemidir. Din ve inançlarla ilgili son anketlere göre Japonya halkının yaklaşık %39’u Budist inançlara sahiptir %3,9’u Şinto’yu benimsemektedir ve %2,3’ü Hristiyan dinini takip etmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Japonya’da Türkler ne iş yapar?

Japonya’da yaşayan Türk vatandaşları, çoğunlukla otomotiv fabrikaları ve inşaat şirketlerinde çalışmaktadır. Ayrıca hediyelik eşya dükkanları ve restoranlar işleten Türk girişimciler de bulunmaktadır. Öte yandan, bazı Türkler Japonya’da önemli Japon şirketlerinde üst düzey yöneticilik pozisyonlarında görev almaktadır. Aynı şekilde, Japonya’da eğitim alanında Türk öğrenciler de mevcuttur.

Japonya hayat pahalı mı?

Japonya’nın yaşam maliyeti Tayland veya Orta Amerika’ya göre daha yüksek olsa da İsviçre, Kuzey Avrupa ülkeleri ve İngiltere gibi ülkelere kıyasla daha ulaşılabilir bir seviyededir. Ancak Tokyo gibi büyük şehirlerin yaşam maliyetinin daha yüksek olduğu söylenmektedir.

Japonya halkı zengin mi?

Japonya dünya ekonomisinde önemli bir yere sahiptir ve genel olarak refah düzeyi yüksektir. Ancak ülke genelinde gelir dağılımı farklılık göstermektedir ve Tokyo gibi büyük şehirlerde yaşayanlar genellikle daha yüksek gelirlere sahiptir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Yorum yapın