Belçika Asgari Ücret 2023

Belçika asgari ücret 2023 yılında saatlik olarak 3,5 Euro artış olması beklenmektedir. Aslında Belçika’da asgari ücret birçok Avrupa ülkesi ile karşılaştırıldığında ülkemizde olduğu gibi aylık bazda belirlenmektedir. 

Şuan 2022 yılı olarak Belçika asgari ücret miktarı 1650 Euro’dur. Belçika asgari ücret 2023 hesaplaması McDonald’s’taki çalışan birinin saatlik ücreti baz alınarak değerlendirilmektedir. Haftalık 40 saat mesai yapan çalışanların aylık maaşı ise 1900 Euro’ya gelmektedir. 

Ortak bir komite tarafından varılan antlaşma sonucu özel toplu iz sözleşmeleri belirlenirken kıdem, yaş ve çalıştığı yıl sayısı göz önüne alınmaktadır. Belçika asgari ücret miktarı bu faktörleri yansıtacak şekilde güncellenmektedir. Belçika asgari ücret 2023 yılı itibariyle de devamlı artan maliyetler göz önüne alınarak yılda iki kez artırılacaktır. Şuan ki mevcut enflasyon oranı %13,9 civarlarında olup daha da artış olacağı bekleniyor. 

Belçika’da ekonomiyi korumaya yönelik adımlar atılmaktadır. Standart çalışma saati haftada 38 saat ve mesai fazlası ücreti ödenmektedir. Bazı sektörlerde ise toplu iş sözleşmesine dayalı haftalık çalışma süreleri daha da az olabilmektedir. 

Belçika asgari ücret 2023

Belçika’da Yaşam Koşulları

İnsani Gelişmişlik Endeksi’ne göre Belçika yaşam koşulları 14. sırada bulunmaktadır. Sağlık sistemi ile hizmetlerinin bütün vatandaşlara ulaşılabilir olması ilke edinilmiştir. Ayrıca Belçika’da vatandaşların almak istediği sağlık hizmeti konusunda da seçim hakları bulunur. Belçika’da ulaşım olarak şehir merkezlerinde tramvay, metro, otobüs daha çok tercih edilirken şehirlerarası yolculukta tren tercihi söz konusudur. İş bulma konusunda sorunun az olduğu Avrupa ülkeleri arasındadır. Son güncel verilere göre Belçika’da işsizlik oranı %3,4 olarak belirlenmiştir. 

İlgili Konu: İsviçre Asgari Ücret-2023

Toplumsal yapı olarak Belçika etnik çeşitliliği fazla olan bir ülkedir. Flaman, Alman ve Fransız kökenli vatandaşların bir arada yaşadığı ve toplumun yarısından fazlasının Hristiyan olduğu ülkedir. Aynı zamanda Belçika’da Müslüman, Musevi gibi farklı inançlara sahip olan insanlarda yaşamaktadır. Etnik çeşitliliğin fazla olması ve inanç özgürlüğü bakımından Belçika yaşam şartları bakımından elverişli bir ülkedir. 

Belçika’da Ev Kiraları 2023

Her Avrupa ülkesinde olduğu gibi Belçika ev fiyatları şehir merkezine yakınlığa göre farklıdır. Tek kişilik ve tek odaya sahip stüdyo dairelerin şehir merkezi ev kirası fiyatları 720-810 Euro arasındadır. Şehir merkezi dışındaki yerlerde ise Belçika ev kiraları 60-700 Euro arasında değişmektedir. Aile için üç yataklı bir dairenin merkezdeki kira fiyatları ise 1100-1200 Euro dolaylarındadır. Belçika’da ev kiraları asgari ücret tutarı baz alındığında yüksek gibi görünse de genel olarak bakıldığında diğer çalışanların asgari ücretten fazla kazanması refahı yükseltmektedir. 

Belçika asgari ücret 2023

Belçika Market Giderleri

Belçika market giderleri bazı ürünlerde son güncel fiyatlar şu şekildedir:

  • Ekmek fiyatı: 1,68 Euro
  • Sigara fiyatı: 7,5 Euro
  • Pirinç fiyatı: 1,87 Euro
  • 1 kilo et: 14,45 Euro
  • 12’li koli yumurta: 2,65 Euro
  • Yarım kilo tavuk: 4,55 Euro
Belçika asgari ücret 2023

Belçika Çalışma Şartları

Belçika çalışma şartları günlük olarak 9 saat iken haftalık olarak ise 40 saattir. Mesai günleri pazartesi ve cuma günleri arasında, mesai saatleri 09.00-17.00 arasındaydı. Yapılan son düzenleme ile haftalık çalışma günü Belçika’da 4 güne indirilmiştir. Fazla mesai yapma hakkı ise günlük en fazla 11 saattir. Haftada toplam en fazla 50 saat çalışılabilir.

Mesai ücretleri ise saatlik ücretin yarısı tarife ile uygulanmaktadır. Hafta sonları resmi tatil günlerinde mesai saati ücretleri iki katına çıkmaktadır. Yıllık izin süresi en az 20 gün olup çalışma süresine göre de yıllık izin de değişiklikler olabilir. Doğum yapmış bir kadının aylık doğum izni varken babanın ücretli doğum izni 10 gündür.

Belçika’da Aranan Meslekler

Tarım Sektörü: Ülkede yerel tarımdan daha çok sanayileşmiş tarıma ağırlık verildiği için üretim fabrikalardan sağlanmaktadır. Belçika’daki işçilerin %1 gibi küçük bir kısmını tarım sektörü kapsamaktadır. Saatlik aldıkları ücret ise ortalama 9 dolar kadardır. Ziraat mühendisleri ise 15-20 dolar arasında saatlik ücret almaktadır.

Turizm ve Hizmet Sektörü: Belçika’da oldukça gelişme gösteren hizmet sektöründe ticari, hukuki ve mali danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren birçok şirket yer almaktadır. Ülkede ayrıca turizm sektörü de önemli bir konumdadır.

Sanayi Sektörü: Belçika’da belki de en rahat anlamda iş imkanı bulacağınız alan sanayi sektörüdür. Sanayi alanında oldukça fazla işçi alımı yapılmaktadır. İşçilerin saatlik ücretleri ise 9 dolardır. Mühendislerin saatlik aldığı ücret ise 25 dolardır. En önemli sanayi kolları ise enerji, inşaat ve imalat sanayidir.

Finans Sektörü: Her yıl daha da büyüyen finans sektöründe normal çalışanlar saatlik 23 dolar alırken üst düzey bir çalışan ise saatte 80 dolar kazanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Belçika’da Yaşam Ucuz mu?

Yüksek yaşam kalitesine sahip olan Belçika’da yaşam ücretleri alınan maaşlara göre oldukça uygundur. Refah seviyesi yüksek bir ülkedir.

Belçika’da Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Belçika’da öğretmen maaşları aylık olarak 3350-11500 Euro arasındadır.

Belçika’da Benzin litresi kaç Euro?

Aralık ayı son güncel fiyat olarak Belçika’da Benzin litre fiyatı 1,89 Euro’dur. Dünyada ise benzinin ortalama litre fiyatı 1,77 Euro’dur. 

Belçika Kaç Gün Çalışıyor?

Çalışanlar son düzenleme ile artık haftada 4 gün çalışma hakkına sahip oldular. Fakat haftalık mesai saatlerinde bir azalma söz konusu olmayacak.

Belçika kaç yılda vatandaşlık verir?

Belçika’da vatandaşlık alabilmek için bazı şartlar şu şekildedir; 18 yaşını doldurmuş olmak, 5 yıl boyunca aralıksız Belçika’da olmak, anayasadaki 3 dilden en az birisini bilmek, en az 468 iş günü çalışmış olmak.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın