İtalya Asgari Ücret 2023

İtalya asgari ücret 2023. Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında yer alan İtalya’da asgari ücret konusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Net ve brüt rakamların karışıklığını ortadan kaldırmak için alım gücü ve refah seviyesini analiz etmek gerekir. Ülkede asgari ücretle geçinen insanların sayısı oldukça düşüktür. 

Günümüzde demokrasi yönetim şekline sahip olan İtalya’da para birimi Euro’dur. İtalya asgari ücret işveren ve sendikalar tarafından belirlenmektedir. Devlet tarafından asgari ücretin belirlenmediği sayılı ülkeler arasında yerini almaktadır. 

İtalya asgari ücret 2023

İtalya’da Çalışma Şartları ve Asgari Ücret 

Ekonomik açıdan bakıldığında İtalya dünyada en iyi ekonomileri arasında yer almaktadır. İster kendi halkı olsun ister göçmenler olsun herkese farklı alanlarda çalışma şartlarını sunmaktadır. Kuzey bölgesinde yer alan İtalya’da sanayi oldukça gelişmiştir. En az maaş verilen bölgesi ise Calabria’dır. Lombardiya bölgesinde ise en yüksek maaş verilmektedir. 

 

İtalya asgari ücret 2023

İtalya’da Asgari Ücret 2023

İtalya asgari ücret son olarak 1662 Euro’dur. İtalya asgari ücret 2023 yılı itibariyle gelecek olan yeni zam oranı ile birlikte güncellenecektir. İşsizlik oranı birçok bölgeye nazaran biraz daha fazladır. İtalya’da iş olanakları oldukça geniştir. Bu yüzden birçok sektörde iş imkanı sağlamak mümkündür. Yurt dışından çalışmak amacıyla gelen göçmenlerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında İtalya yer almaktadır. İtalya asgari ücret saatlik olarak ise 7 Euro olarak belirlense de sektörüne göre saatlik tutar değişim gösterebilir. 

İlgili makale: Lüksemburg Asgari Ücret 2023

Örneğin ev işlerinde çalışan birisi saatlik 4,5 Euro alırken, giyim sektöründe çalışanlar 6,60 Euro saatlik maaş alıyor. Yiyecek sektöründe çalışanlar 8,21 Euro ve tarım alanında çalışanlar da saatlik olarak 7,13 Euro almaktadır. 

İtalya asgari ücret 2023

İtalya’da Market Alışverişi

İtalya’da market alışverişi olarak kırmızı etin kg fiyatı 15 Euro’dur. Beyaz et için ise 8 Euro fiyat söz konusudur. Ekmeğin fiyatı 1,60 Euro seviyelerindedir. 12’li yumurta 2,80 Euro, 1,5 litre su ise 0,42 Euro’dur. İtalya’da alkol fiyatları ise oldukça ucuzdur. Bir şişe şarabın fiyatı 5 Euro, bira fiyatı yerli ve ithal olmasına göre değişkenlik göstermekte olup ortalama 1,60 Euro’dur.

İlgili Konu: İsviçre Asgari Ücret 2023

İtalya Ev Kiraları

İtalya ev kiraları şehirden şehre farklılık göstermekte olup 300-400 Euro farkla oynamaktadır. Ortalama olarak bakıldığında İtalya’da 1 odalı bir dairenin şehir merkezindeki fiyatı 681 Euro’dur. Şehir merkezine uzak yerlerde ise bu miktar 500 Euro seviyelerine kadar inmektedir. Şehir merkezinde 3 odalı bir dairenin aylık kirası 1270 Euro iken şehir merkezine 10 km uzaklıkta yerlerde bu miktar 950 Euro civarıdır. 

İtalya Doğalgaz Fiyatları

  • Ev halkı için Kwh: 0,163 Euro – İşyeri için: 0,117 Euro
  • Dolar bazında ise ev halkı Kwh: 0,171 Euro- İş yeri için 0,122 Euro

Sıkça Sorulan Sorular

İtalya’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine bakıldığında İtalya’da işçi maaşları aylık olarak ortalama 1946 Euro civarındadır. 

İtalya’da Hayat Pahalı mı?

Hayat pahalılığı göz önüne alındığında İtalya diğer Avrupa ülkelerine göre uygun maliyetli seçenekler sunmaktadır. Ancak Kuzey ve Güney şehirlerine hayat giderleri farklılık göstermektedir.

İtalya asgari ücret 2023

İtalya Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

İşçiler ve vasıfsız işçiler bakımından İtalya asgari ücret miktarı 1662 Euro’dur. Ancak halkın çok az bir kısmı asgari ücret ile çalışmaktadır. Orta direk olarak tabir edilen kısım 2500- 3000 Euro civarında maaş almaktadır.

İtalya’da Türkler ne iş yapar?

İtalya’da çalışmak isteyen Türkler için turizm sektörü ve İngilizce öğretmenliği konusunda iş bulma imkanı oldukça fazladır. Ayrıca İtalya’da işçi ve mühendisi açığının fazla olduğu sektörlerde oldukça fazladır. Teknoloji, kimya, tekstil gibi alanlarda iş imkanları sağlanmaktadır.

İtalya’da Ne Kadar Türk Bulunmaktadır?

Son verilere göre İtalya’daki Türk nüfusu sayısı yaklaşık 20 bin civarındadır.

İtalya Güvenli Bir Ülke midir?

Diğer Avrupa ülkeleri gibi İtalya’da şiddet ve suç oranları düşük olan güvenli bir ülkedir. Ayrıca güvenlik sistemi konusunda İtalya dünyadaki en iyi ülkeler arasında yer almaktadır. Turist olarak gidenler ya da okumaya giden öğrencilerin güvenlik endişesi yaşamadığı belirtilmektedir.

İtalya Vatandaşı Nasıl Olunuyor?

En az 10 yıl oturumu olanlar İtalya’da vatandaşlık başvurusu yapabilirler. İtalyan bir kişi tarafından evlat edinilen bir kişi ise bu süre 7 yıla inmektedir. Aynı zamanda Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı ise 5 yıllık süre zarfı yeterlidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın