Sultan Papağanı Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Sultan papağanı yumurtası kaç günde çıkar? Sultan papağanı üretimi yapmak isteyen birçok kuşsever için evde sultan papağanı yumurtlama ve yavruların çıkması, oldukça heyecan verici bir olaydır. Normal şartlarda, sultan papağanı yumurtadan 18 ila 20 gün sonra çıkar. Ancak sağlıklı bir sultan yavrusu genellikle 17. günde yumurtada canlanır ve sonraki 48 saat içinde yumurtadan çıkar. Bu süreçte doğru bakım ve beslenme önemlidir, böylece yavru sultan papağanları sağlıklı bir şekilde büyüyebilirler.

Ancak bazı durumlarda, sultan papağanı yumurtadan çıkma süresinde değişkenlik gözlemlenebilir. Bu nedenle, yumurtadan çıkmayan sultan papağanlarını yumurtanın içinden çıkarmaya çalışmak doğru bir davranış değildir. Bazı dönemlerde kuluçka dönemleri daha geç başlayabilir ve yavruların çıkması için gerekli şartların yerine getirilmesi için beklenmesi gerekebilir.

sultan papağanı yumurtası kaç günde çıkar

Sultan Papağanı Kuluçka Dönemi

Sultan papağanı kuluçka dönemi, genellikle 18-20 gün sürer. Sağlıklı bir sultan papağanı yavrusu genellikle yumurtanın içinde 17. gün canlanır ve sonraki 48 saat içinde yumurtadan çıkar. Kuluçka dönemi boyunca, kuşların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak ve banyo yaptırmak dışında yapabilecekleri bir şey yoktur.

Bu sürecin mümkün olduğunca sakin geçmesi önemlidir. Son yumurtadan 25 gün sonra hala çıkmamış yumurtalar, kafesteki yuvadan alınarak dikkatlice kırılmalı ve sorunun ne olduğu anlaşılmalıdır. Yavrular yumurtalardan çıktıktan sonra, anne ve baba hemen beslemeye başlayacaklardır. Kuluçka dönemi boyunca kafes içinde haşlanmış patates ve sebzeler, yumurta yemi ve meyve bulunması, anne ve babanın işini kolaylaştıracaktır.

sultan papağanı yumurtası kaç günde çıkar

İlginizi Çekebilir: Lutino Sultan Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Sultan Papağanı Yavrusu Yumurtadan Çıktıktan Kaç Gün Sonra Gözlerini Açar?

Sultan papağanı yavruları, yumurtadan çıktıktan sonra 20-28 gün arasında değişen bir sürede gözlerini açarlar. Yumurtadan yeni çıkmış papağanların gözleri deriyle kaplıdır ve yaklaşık 8-10 gün boyunca kapalı kalır. Bu sürenin sonunda gözler şeffaf bir hale gelir ve göz rengi yavru papağanın tüy rengi hakkında fikir verir. Bazen cinsiyete bağlı olarak da renkler değişebilir. Genellikle en geç 10. gün civarında yavru papağanların gözleri açılır.

sultan papağanı yumurtası kaç günde çıkar

Sultan Papağanı Yavrusu Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sultan papağanlarının yeni çıkmış yavrularının sağlıklı olup olmadığını anlamak için gözlem yapmanız gerekiyor. Sağlıklı bir yavru gözleri açık ve uyanık olur, kendi ayakları üzerinde durabilir ve rahat hareket edebilir. Vücudunda herhangi bir akıntı olmamalı ve tüyleri düzgün ve dolu olmalıdır. Nefes alırken zorluk çekmemeli ve normal bir şekilde ses çıkarmalıdır.

4,5 ila 5 haftalık yavrular kendi başlarına yemek yemeli ve bir kaseden su içebilmelidir. Bu süreçte yumuşak yiyeceklerle başlayabilirsiniz, örneğin çırpılmış yumurta veya patates püresi. Ayrıca doğranmış sebze ve meyve de verebilirsiniz. Ancak hap vermeye başlamadan önce yavruların alışması için biraz zamana ihtiyaçları olabilir.

Yavaş yavaş püre miktarını azaltırken, yumuşak yiyecek ve pelet miktarını arttırabilirsiniz. 6 ila 7 haftalık olduklarında, sütten tamamen kesilerek sağlıklı bir beslenmeye geçmeleri gerekiyor. Bu beslenme düzeninde yumuşak yiyecekler, peletler, sebzeler ve meyveler bulunmalıdır.

sultan papağanı yumurtası kaç günde çıkar

Sultan Papağanı Yumurta Kontrolü Ne Zaman Yapılır?

Sultan papağanı yumurta kontrolü, dişinin ilk yumurtasını bıraktığı andan itibaren her gün yapılmalıdır. Böylece, yumurtaların fertilize edilip edilmediği kontrol edilerek boş yumurtaların çıkartılması sağlanabilir. Ayrıca yumurtaların sağlıklı olduğundan ve civcivlerin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olacak şekilde muhafaza edildiğinden emin olmak için düzenli kontrol yapılması önemlidir.

İlginizi çekebilir: Sultan Papağanı Neden Titrer?

Şimdide sultan papağanı yumurtası kaç günde çıkar hakkında insanların merak ettikleri soruları başlıklar halinde inceleyelim:

Sultan Papağanı Yumurtası Kaç Günde Çıkar? Sıkça Sorulan Sorular

Sultan papağanı ne kadar sürede yumurtlar?

Sultan papağanları, 6 – 9 aylık olduktan sonra erginliğe erişir. Birbirlerini kabul ettikten ve çiftleşmeye başladıktan 12 – 15 gün sonra yumurtlama başlar. Genellikle 1 – 5 arası yumurta yaparlar.

Sultan papağanı yavrusu yuvadan ne zaman çıkar?

Sultan papağanı yavruları 4. haftada yuvadan çıkmaya hazır hale gelirler. İlk başta yere inerler ve anne-baba tarafından beslenirler. 5. haftada kendileri yemek yemeye başlamalıdırlar ve 6. haftada ebeveynlerinden ayrılabilirler.

Sultan Papağanı Kaç Tane Yumurtlar?

Sultan papağanları genellikle 1 ila 5 arasında yumurta yaparlar. Ancak bazen 6 veya daha fazla yumurta da yapabilirler.

Sultan papağanı yılda kaç kez yumurtlar?

Sultan papağanları, genellikle yılda 1-2 kez çiftleşirler ve her çiftleşmede 1-5 arası yumurta yaparlar. Ancak, üreme dönemi, yaş, beslenme ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın