Sultan Papağanı Nasıl Mutlu Olur?

Sultan papağanı nasıl mutlu olur? Sultan papağanı, renkli, canlı, zeki ve oldukça sevecen papağan türüdür. Özellikle Brezilya, Arjantin ve Paraguay gibi Güney Amerika bölgelerinde yaygın olarak bulunmaktadır. Genelde sultan papağanlarının boyu 40 cm civarında, ağırlığı ise 300-400 gram kadardır.

Sultan papağanları oldukça zeki ve oyuncu özellikleri ile ön plana çıkan canlılardır. Yüksek proteinli gıdalarla beslenmeye yatkındır. Doğal ortamlarda ise meyve, sebze, böcek gibi yiyeceklerle de beslenmektedir. Fakat sultan papağanları sahibi tarafından iyi bir şekilde eğitilmez ise oldukça agresif davranışlar sergiler. Bu nedenle eğitimi konusunda sultan papağanlarını iyi anlamak ve onları mutlu etmek önemlidir.

Sultan Papağanlarının Mutluluğu İçin Yapılması Gerekenler

Sultan papağanı sahibi eğer onu mutlu edebilirse oldukça neşeli ve eğlenceli bir ortam oluşur. Sultan papağanını mutlu etmek ve onunla eğlenceli zamanlar geçirebilmek için evcil hayvanın keyfine önem vermek gerekir. Peki, sultan papağanı nasıl mutlu olur, detaylandıralım:

Sultan papağanlarının mutluluğu hem kendi sağlığı ve neşesi ve hem de sahibine yansıtacağı pozitif enerji için oldukça önemlidir. Fakat eğlenceli ve şirin yapılı sultan papağanını mutlu edebilmek adına öyle büyük çabalar göstermek gerekmez. Onun en sevdiği yiyecekler ve oyuncaklar konusunda bilgi sahibi olarak onu ödüllendirmek oldukça yeterli olacaktır.

sultan papağanı nasıl mutlu olur

Sultan Papağanlarının En Sevdiği Yiyecek: Dal Darı

Sultan Papağanı, dal darı yemeyi çok sever. Bu lezzetli yiyeceği görür görmez heyecanlı davranışlar sergilerler. Ancak bu tatlı kuşların kilo kontrolünü sağlamak için dal darısını kontrollü bir şekilde ve sadece 2 günde bir vermekte fayda vardır.

Aksi takdirde, aşırı tüketim nedeniyle hızla kilo alabilirler. Ayrıca, dal darısının taze olması da önemlidir ve bu nedenle sık sık küçük miktarlarda satın alınması önerilir.

Sultan papağanını mutlu eden diğer yiyecekler arasında ise çilek, üzüm, papaya, mango, kavun, kabak, lahana, marul, ıspanak, kereviz, brokoli gibi besinler de bulunmaktadır.

sultan papağanı nasıl mutlu olur

Sultan Papağanlarına Özel Oyuncaklar

Sultan Papağanları, oyun oynamaktan büyük bir keyif alırlar ve eğitim vermek isterseniz eğitici oyuncaklar satın alabilirsiniz. İlk oyuncak verdiğinizde kuşunuzun korkup kaçması normal bir durumdur fakat bu durumdan endişe etmeyin. Kısa bir süre sonra oyuncakların zararsız olduğunu anlayacak ve oyuncağıyla keyifli vakit geçirecektir. Sultan papağanı nasıl mutlu olur hususunda oyuncak seçimi de önemlidir.

Sultan papağanları, doğal ahşap oyuncaklarına karşı oldukça ilgilidir. Bu oyuncaklar onların stresini azaltmalarına yardımcı olur ve gün içinde sürekli olarak bu oyuncaklarla oynayarak vakit geçirirler. Sultan papağanları ayrıca çıtalarla yapılan oyun parklarından da çok hoşlanırlar. Bu oyuncaklar, onların hareketliliğini artırır ve keyifli vakit geçirmelerini sağlar.

İlginizi çekebilir: Sultan Papağanı Ölüm Belirtileri

Sultan Papağanı Kafes Temizliği ve Banyosu

Sultan papağanları, kirli ortamlardan hoşnut olmazlar. Bu yüzden kafeslerini düzenli olarak temizlemek sultan papağanlarının mutluluğu için önemlidir. Ayrıca bazı zamanlarda sultan papağanını banyo yaptırmak da onların hoşuna gider.

Temizlikten hoşlandıkları için sultan papağanlarının yaşadığı ortam ve kendisi düzenli olarak temizlenmelidir. Sultan papağanını yıkarken de içi su dolu bir banyo kabı kullanılabilir. Fakat banyo kabı içerisindeki su miktarı ve sıcaklık ayarı iyi ayarlanmalıdır.

Aynı zamanda kış aylarında çok soğuk havalarda sultan papağanı banyo yaptırılırken çok dikkat edilmelidir. Kuşlar çok hassas canlılar olduğu için banyo yaptırılması halinde hastalanabilir. Mümkünse kış aylarında evin içi çok sıcak olduğu banyo yaptırmak daha doğru olacaktır.

sultan papağanı nasıl mutlu olur

Sultan Papağanı Bakımı

Sultan papağanı bakımı konusu mutluluğunu sağlama bakımından oldukça önemlidir. Bakımı en kolay kuş türleri arasında yer alan sultan papağanı sahibi olarak onun ilgiye ve bakıma ihtiyacı olduğu bilinciyle hareket etmek gerekir.

Yeterli ilgiyi görmeyen sultan papağanı strese girer ve mutsuzlaşır. Bu da zaman içerisinde bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Sultan papağanı bakımı konusunda da gaga ve tırnak kesimi önemlidir. Tırnakları uzadığında tüneğe daha rahat tutunabilmesi ve yaralanma riskini ortadan kaldırmak için tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Gagalarını törpülemesi için de doğal ponza taşı kullanılabilir.

sultan papağanı nasıl mutlu olur

Sultan Papağanı Neyden Korkar?

Sultan papağanları, çeşitli durumlardan korkabilmektedirler. Korktuklarında ibiklerini dikerek saldırganlaşabilirler veya saklanarak korkularını belli edebilirler. Sultan papağanı mutluluğu için korku konusu önemlidir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Peki, sultan papağanları neyden korkar? maddeler halinde açıklayalım:

  • Sultan papağanlarının korkma nedenleri arasında en önemlisi avcı hayvanlar olabilir. Özellikle köpek, kedi ve karga gibi hayvanlar sultan papağanları için tehdit oluşturabilir. Bu nedenle sultan papağanlarının kafeslerini güvenli bir yere yerleştirmek önemlidir.
  • Sultan papağanları ele alınmaktan korkabilirler. Özellikle kafesleri içerisindeyken elinize almaya çalışmanız onları korkutabilir.
  • Parlak kıyafetler giymeniz de sultan papağanlarını korkutabilir.
  • Kafeslerinin çevresinde yapacağınız değişiklikler sultan papağanlarını korkutabilir. Bu nedenle kafeslerini düzenli bir şekilde değiştirmek yerine sabit bir yere yerleştirmek daha iyidir.
  • Deprem gibi doğal afetler de sultan papağanlarını korkutabilir.
  • Işıkları kapattığınızda karanlıkta kalan sultan papağanları da korkabilirler.
  • Kafese yeni koyacağınız oyuncaklar sultan papağanlarını korkutabilir. Ancak oyuncakları seven sultan papağanları zamanla bu duruma alışacaklardır.
  • Sultan papağanlarınızla birlikte yolculuk yapmak onları korkutabilir. Bu nedenle sultan papağanlarının seyahatleri sırasında rahat etmeleri için özel önlemler alınması gerekmektedir.

Sultan Papağanı Gece Korkusu

Sultan papağanları geceleri korkabilirler. Bu yüzden geceleri papağanın kafesini düşük ışıkta yanan bir yere ya da gece lambası olan bir yere koymak gerekir. Fakat fazla ışık da korkmasına neden olabilir. Bu nedenle ışık ayarı iyi yapılmalıdır. Sultan papağanı korktuğu zaman onu sevmek sakinleşmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Sultan Papağanı Kaç Yıl Yaşar?

Sultan Papağanı Nasıl Mutlu Olur? Sıkça Sorulan Sorular

Sultan papağanları hangi ortamlarda daha mutlu olur?

Sultan papağanları genelde sessiz ve sakin ortamlarda daha mutlu olurlar. Güneş alan bir ortamda bulunmayı da severler. Bu nedenle güneşli günlerde kafes dışına çıkararak evin güneş alması sağlanabilir.

Sultan papağanları neden bazen saldırgan davranabilirler?

Sultan papağanları yeterince ilgi göremediği zamanlarda, egzersiz yapamadığında saldırganlaşabilir. Aynı zamanda bazı hormonal değişikler de papağanın saldırgan davranmasına neden olabilir.

Sultan papağanları hangi eğitimleri alabilirler?

Sultan papağanı eğitimleri arasında, temel itaat eğitimi, konuşma eğitimi, parmak eğitimi gibi eğitimler alabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın