Prolia Kullananlar Yorumları – Osteoporoz Tedavisi

Prolia kullananlar yorumları hakkında bilgi almak isteyenler için bu içeriği hazırladık. Prolia, osteoporoz ve diğer kemikle ilgili durumların tedavisinde kullanılan bir monoklonal antikor olan denosumab içeren bir ilaçtır. Amgen tarafından üretilen Prolia özellikle postmenopozal kadın ve erkeklerde kırık riskinin yüksek olduğu osteoporozun tedavi ve önlenmesi için kullanılır.

Bu ilaç, kemiklerin yeniden şekillenmesini düzenleyen bir protein olan RANKL (nükleer faktör kappa-B ligandının reseptör aktivatörü) aktivitesini inhibe ederek etki gösterir. Prolia, RANKL’nin bloke edilmesiyle kemik erimesini azaltmaya ve kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur, böylece kırık riskini azaltır.

Prolia kullananlar yorumları konusuna değinmeden önce prolia ne için kullanılır, prolia nasıl kullanılır, prolia yan etkileri nelerdir, bunlardan bahsedelim:

Prolia Ne İçin Kullanılır?

Prolia, öncelikli olarak osteoporoz adı verilen düşük kemik kütlesi ve artan kırık riski ile karakterize edilen bir durumun tedavisi ve önlenmesi için kullanılan bir ilaçtır. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda ve yüksek kırık riskine sahip erkeklerde kullanımı onaylanmıştır. Prolia, osteoporozlu bireylerde kemik yoğunluğunu artırarak ve kırık riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra, aşağıdaki amaçlarla da Prolia reçete edilebilmektedir:

 • Kemik metastazı olan hastalarda iskeletle ilgili olayların önlenmesi
 • Dev hücreli tümör adı verilen bir kemik tümörünün tedavisi

Prolia’nın kullanımı her zaman bir sağlık uzmanının yönlendirmesi ve reçetesi doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Sağlık uzmanınız sizin özel durumunuzu değerlendirerek Prolia’nın sizin için uygun bir tedavi seçeneği olup olmadığı konusunda size bilgi verecektir.

Prolia Nasıl Kullanılır?

Prolia genellikle deri altına yapılan bir enjeksiyon şeklinde uygulanır. Enjeksiyon genellikle bir klinik veya sağlık tesisi ortamında bir doktor veya hemşire gibi bir sağlık uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Prolia’nın kullanımıyla ilgili bazı genel yönergeler şunlardır:

Dozaj: Prolia’nın önerilen dozu tedavi edilen spesifik duruma bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin, postmenopozal kadınlarda osteoporoz tedavisi için önerilen doz altı ayda bir uygulanan 60 mg’lık subkutan enjeksiyondur. Ancak kemiğin dev hücreli tümörünün tedavisi veya iskeletle ilgili olayların önlenmesi için kanser hastalarında dozlama sıklığı farklılık gösterebilir. Sağlık uzmanınız özel durumunuza uygun dozaj programını belirleyecektir.

Bunu da okuyabilirsiniz; Anuflex Krem Yorumları

Prolia Yan Etkileri

Prolia’ya bağlı olarak ortaya çıkabilen yaygın yan etkiler arasında şunlar bulunur:

 • Enfeksiyonlar
 • Dermatolojik reaksiyonlar
 • Kas ve iskelet ağrısı
 • Gastrointestinal semptomlar
 • Hipokalsemi (kalsiyum düzeyinde düşme)
 • Çene osteonekrozu (çene kemiğinde doku ölümü)
 • Atipik kırıklar

Prolia Kullananlar Yorumları

Prolia kullanan kişilerin deneyimleri ve yorumları genellikle bireyseldir ve herkesin tepkisi farklı olabilir. Ancak bazı Prolia kullanıcıları şu gibi deneyimleri paylaşmışlardır:

 1. Bazı kullanıcılar, Prolia’nın kemik yoğunluğunu artırmada etkili olduğunu ve osteoporozla ilişkili kırık riskini azalttığını belirtmişlerdir. Kırık oranlarında belirgin bir düşüş olduğunu gözlemlemişlerdir.
 2. Bazı kişiler Prolia tedavisi sırasında yan etkiler yaşamıştır. Bunlar arasında sindirim sistemi sorunları, deri reaksiyonları, kas ve eklem ağrıları yer alabilir. Ancak bu yan etkilerin şiddeti ve yaygınlığı kişiden kişiye farklılık gösterir.
 3. Bazı kullanıcılar Prolia’nın uzun süreli kullanımının çene osteonekrozu gibi nadir ama ciddi bir yan etkiye yol açabileceğini bilmekte ve dikkatli olmaktadır. Bu durumu izlemek ve önlemek için düzenli diş bakımı yapmanın önemli olduğunu vurgulamışlardır.
 4. Prolia kullanıcıları genellikle tedavinin etkili olduğunu ve kemik sağlığını iyileştirdiğini belirtmektedir. Bazı kullanıcılar Prolia’nın düzenli enjeksiyonlarının kolay ve kullanımının rahat olduğunu ifade etmiştir.

İşte bazı prolia kullananlar yorumları

Prolia, osteoporoz tedavisinde etkili olduğunu ve kemik yoğunluğunu artırdığını söyleyebilirim.

prolia kullananlar yorumları

Prolia’yı kullanmaya başladığımdan beri kırık riskinin azaldığını ve kemiklerinin daha güçlendiğini görüyorum.

prolia kullananlar yorumları

Prolia kullandığımdan beri, yan etkiler arasında kemik, kas veya eklem ağrısı, baş ağrısı gibi şikayetlerim oldu. Doktorumla görüşerek ilacı değiştirmesini rica edeceğim.

prolia kullananlar yorumları

Prolia Kim Yazar?

Osteoporoz raporlarına erişmek için çeşitli tıp alanlarında uzmanlaşmış hekimlerden yardım alabilirsiniz. Bu tıp alanları arasında İç Hastalıkları, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Romatoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları bulunmaktadır. Bu uzmanlar, osteoporoz teşhisi ve tedavisi konusunda uzmanlaşmışlardır ve osteoporozla ilgili raporlar hazırlayabilirler.

Reçeteler ise tüm uzman hekimler tarafından yazılabilmektedir. Bunun yanı sıra Aile Hekimliği sertifikalı hekimler de uzman statüsündedir ve osteoporoz ilaçlarını reçete edebilirler. Aile hekimleri, genel sağlık hizmetleri sunan ve birinci basamak sağlık hizmeti veren doktorlardır.

Prolia kullanıcı yorumları konusunda bilgilendirme yaptık. Sitemizde yorumları kategorisinde diğer ilaçlar ve yorumlar hakkında da bilgi alabilirsiniz. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

“Prolia Kullananlar Yorumları – Osteoporoz Tedavisi” üzerine 6 yorum

 1. Bu ilacı kullanmadan dişçiye gittim asla ilacı kullanmayın dişinizi çekemeyiz imdilant yapamayız dediler şimdi neyapacağımı şaşırdım

  Yanıtla
 2. Bu iğneden altı ay arayla iki defa yaptırdım.Dişimin dolgusu düştüğü için dişçiye gittim. Bu iğneyi yaptırdığm için diş hekimi dişimi yapamayacağını üniversite hastanesine gitmemi söyledi.Ne yapacağımı şaşırdım.

  Yanıtla
 3. Müthiş kemik ve kas ağrılarım çoğaldı.
  Selülitler arttı.
  İki doz enjeksiyondan sonra kemik yoğunluğum arttı ise doktoruma enjeksiyondan nasıl vazgeçebileceğimi soracağım.

  Yanıtla
 4. Ağzımda ve diş etleri de 1aydır geçmeyen yaralar oluştu
  Kimse ne olduğunu bulamadı..
  Böyle olan başka kullanıcılar var mı…

  Yanıtla
 5. Hicbir yan etkisi olmadi Iki yil kullandim 1yil ara verildi Yeni yapilacak kemik yogunlugu olcumu sonrasi gerekirse tekrar baslanam my n p but

  Yanıtla

Yorum yapın