Minoset Plus Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Faydaları

Minoset plus ne işe yarar, bu yazımızda bilgi vereceğiz. Minoset, hafif veya orta dereceli ağrı ve ateşin giderilmesinde kullanılan bir ilaçtır. Etkin maddesi parasetamol olan Minoset, semptomları hafifletir fakat hastalığı tedavi etmez. Tablet ve pediatrik şurup formları piyasada bulunur. Minoset PLUS ise parasetamol, propifenazon ve kafein içeriğiyle daha etkilidir.

Bununla birlikte, Minoset’in yan etkileri arasında baş ağrısı, uykusuzluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, hazımsızlık, karın ağrısı veya gaz bulunabilir. Uzun süreli ve yüksek dozda kullanımında karaciğer hasarı riski de mevcuttur. Bu nedenle Minoset’i doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

Minoset Plus Nedir?

Minoset Plus, hafif ve orta şiddetli ağrıların ve ateşin giderilmesinde kullanılan bir ilaçtır. BAYER tarafından piyasaya sürülen Minoset 250 mg/150 mg/50 mg tablet, parasetamol, propifenazon ve kafein içermektedir. Minoset’in etken maddesi olan parasetamol ve propifenazon, ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. İçerdiği kafein ise ilacın ağrı kesici etkisini artırmaktadır.

Minoset Plus Ne İşe Yarar?

Minoset plus ne işe yarar, bahsedecek olursak; ağrı kesici etkisi hızlı bir şekilde başlayan Minoset, 500 mg tablet formunda eczanelerde satılmaktadır. Ana etken maddesi parasetamol olan Minoset, içerdiği 500 mg parasetamol sebebiyle Minoset 500 olarak da adlandırılır. Parasetamol doğrudan beyin ve omuriliğe etki ederek ağrıyı hızlı bir şekilde dindirir, bu sebeple Minoset tablet ağrı gidermede oldukça etkilidir. Minoset tablet, Mionset Plus olarak da eczanelerde bulunur ve her bir tablette 250 mg parasetamol, 150 mg propifenazon ve 50 mg kafein içerir. Eczanelerde Minoset 500 mg 20 tablet ve Minoset Plus 30 tablet olarak satışa sunulmaktadır.

minoset plus ne işe yarar?

Minoset Plus Yan Etkileri

Minoset Plus’un yaygın olarak bilinen yan etkileri baş ağrısı, uykusuzluk, huzursuzluk, sinirlilik, çarpıntı, yüksek tansiyon, mide bulantısı, kusma ve hazımsızlıktır.

Nadir görülen ciddi yan etkiler arasında karaciğer hasarı, cilt döküntüleri, ağız ülserleri, anemi, idrar yolu enfeksiyonları ve kalp çarpıntısı gibi durumlar yer alabilir. Ayrıca anafilaktik şok gibi çok nadir görülen ancak hayatı tehdit edebilen alerjik reaksiyonlar da meydana gelebilir.

Minoset Plus kullanımı sırasında herhangi bir yan etki hissederseniz, derhal doktorunuza başvurmanız önerilir.

Ayrıca bakınız: Flessi Ne İşe Yarar?

Minoset Parol Farkı

Minoset ve Parol her ikisi de parasetamol adı verilen aynı aktif bileşeni içeren ağrı kesicilerdir. Bununla birlikte Minoset Plus, parasetamolün yanı sıra propifenazon ve kafein içerirken, Parol içeriğinde sadece parasetamol bulunur. Dolayısıyla Minoset Plus daha etkili bir ağrı kesici olarak kabul edilirken, Parol daha hafif ağrılar için tercih edilebilir.

minoset plus ne işe yarar?

Minoset Muadilleri

Minoset 250 mg/150 mg/50 mg tabletin yerine kullanılabilecek birçok ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaç bulunmaktadır. En yaygın Minoset plus muadilleri şunlardır:

  • Vermidon Plus
  • Vermidon 500 mg
  • Panalgine
  • Gripin
  • Parol
  • A-ferin Hot
  • Geralgine
  • Adafen

Okuyabilirsiniz: Calpol Ne İşe Yarar?

Minoset Plus Ne İşe Yarar? Sıkça Sorulan Sorular

Minoset ne için kullanılır?

Minoset, hafif veya orta şiddetli ağrıların giderilmesi ve ateş düşürülmesi için kullanılan bir ilaçtır.

Minoset soğuk algınlığına iyi gelir mi?

Minoset, soğuk algınlığına bağlı ağrıların hafifletilmesi için kullanılabilir. Ancak Minoset sadece semptomları tedavi eder. Yani soğuk algınlığına neden olan virüsü tedavi etmez.

Minoset plus soğuk algınlığına iyi gelir mi?

Minoset Plus, soğuk algınlığına bağlı ağrıların hafifletilmesi için kullanılabilir.

Minoset baş ağrısına iyi gelir mi?

Minoset baş ağrısına bağlı hafif veya orta şiddetli ağrıların giderilmesi için kullanılabilir.

Minoset Plus 2023 fiyatı ne kadar?

Minoset Plus fiyatı 2023 yılında reçetesiz olarak eczanelerde 83.50TL‘dir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın