Corsal Kapsül Ne İşe Yarar?

Corsal kapsül ne işe yarar, konusunda insanlar bilgi almak istemektedir. Bizlerde bu yazımızda corsal kapsül ilacı hakkında okuyuculara detaylı şekilde bilgi vereceğiz. Corsal Kapsül soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkların görülme sıklığının arttığı hava değişimlerinin olduğu dönemlerde yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır.

Bu tür hastalıklar genellikle evde tedavi edilirken Corsal Kapsül 300 mg gibi ilaçlar da bu tedavi seçenekleri arasında yer alır. Ancak herhangi bir ilaç kullanmadan önce bir doktora danışmak ve doktor muayenesi eşliğinde ilaç kullanımını değerlendirmek önemlidir.

corsal kapsül ne işe yarar?

Corsal Ne İçin Kullanılır?

CORSAL turuncu kapaklı ve gövdeli kapsül formunda bir ilaçtır. Bu kapsüller beyaz kokusuz bir toz içermektedir.

CORSAL üç etkin maddeyi bir araya getiren bir kombine ilaçtır. Bu etkin maddeler şunlardır:

 1. Ağrı kesici ve ateş düşürücü etki sağlayan parasetamol.
 2. Antihistaminik özelliklere sahip olan klorfeniramin maleat.
 3. Mukozanın şişkinliğini azaltarak burun ve sinüs tıkanıklıklarını gideren bir dekonjestan olan fenilefrin hidroklorür.

CORSAL kapsülleri sığır kaynaklı jelatin içeren blister ambalajlarda sunulmaktadır ve orijinal kutusunda kullanıma hazırdır.

Ayrıca grip ve soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, yüksek ateş, titreme, burun ve sinüs tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşırık gibi belirtileri azaltmada yardımcı olabilir.

Okuyabilirsiniz; Flessi Ne İşe Yarar?

corsal kapsül ne işe yarar?

Corsal Yan Etkileri

CORSAL adlı ilacın içeriğine duyarlı olan kişilerde bazı ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkileri deneyimlerseniz ilacı kullanmayı hemen durdurmalı ve DERHAL bir doktora başvurmalısınız veya size en yakın hastanenin acil bölümüne gitmelisiniz:

 1. Alerjik Cilt Reaksiyonları: Ciltte kızarıklık, kaşıntı gibi alerjik cilt reaksiyonları.
 2. Kan Sayımında Azalma: Çok miktarda alındığında kansızlık veya uzun süreli kullanımda kan hücrelerinin sayısında azalma (trombositopeni, trombositopenik purpura, lökopeni, nötropeni, pansitopeni).
 3. Agranülositoz: Beyaz kan hücrelerinin sayısının azalması (agranülositoz).
 4. Lyell Sendromu: Toksik epidermal nekroliz olarak da bilinen ve ciddi bir deri hastalığı olan Lyell sendromu (fatal sonuçlar dahil).
 5. Stevens-Johnson Sendromu: Ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap olan Stevens-Johnson sendromu.
 6. Akut Jeneralize Eksantematoz Püstülozis: Yüksek ateşin eşlik ettiği akut yaygın döküntülü, içi cerahat dolu küçük kabarcıkların olduğu akut jeneralize eksantematoz püstülozis.
 7. Astım ve Nefes Darlığı: Astım benzeri belirtiler ve nefes darlığı.
 8. Karaciğer Bozuklukları: Çok miktarda alındığında karaciğerde bozukluk.

Bu yan etkiler oldukça ciddi sorunlardır ve bu etkileri deneyimliyorsanız, CORSAL’e karşı ciddi bir alerjiniz olduğunu gösterebilir. Bu durumda acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Unutmayın ki bu yan etkiler oldukça seyrek görülür yani ilacı kullanan herkes bu tür reaksiyonları deneyimlemez. Ancak herhangi bir yan etki veya alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçmek önemlidir. Bu tür durumlarla karşılaşılması nadir olsa da tedbirli olmak her zaman önemlidir.

corsal kapsül ne işe yarar?

Corsal Günde Kaç Defa Alınır?

12 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler için önerilen CORSAL kullanım talimatları şu şekildedir:

 • Her 6 saatte bir 1-2 kapsül kullanabilirsiniz.
 • Ancak, doktorunuz gerektiğinde, durumunuza göre her 4 saatte bir 1-2 kapsül kullanmanızı önerebilir.
 • Günlük olarak, 12 kapsülden fazla kullanmamalısınız.
 • CORSAL’i 5 günden daha uzun süre kullanmamalısınız.
corsal kapsül ne işe yarar?

Corsal Uyku Yapar mı?

CORSAL emzirme döneminde gereksiz kullanılmamalıdır. Çünkü emzirme döneminde kullanılan ilaçlar anne sütüne geçebilir ve bebeğe zarar verebilir.

Ayrıca CORSAL uyuşukluğa neden olabilir. Bu nedenle araç kullanma veya makine işleri gibi dikkat gerektiren aktivitelerde bulunurken dikkatli olunmalıdır. İlaç kullanımının neden olduğu uyuşukluk veya baş dönmesi gibi yan etkiler günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir ve riskli olabilir. Bu nedenle bu tür aktiviteler sırasında dikkatli olunmalı ve gerektiğinde ilaç kullanımını sınırlamak veya alternatif tedavi seçeneklerini düşünmek önemlidir.

Corsal Kapsül Ne İşe Yarar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Corsal hangi hastalığa iyi gelir?

CORSAL içeriğinde sığır kaynaklı jelatin bulunduran bir ilaçtır. Bu ilaç titreme, burun tıkanıklığı, sinüs tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşırık gibi belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir.

Corsal ilaç kaç yaşında kullanılır?

12 yaşın altındaki çocuklarda corsal kapsül kullanılmamalıdır.

Corsal reçetesiz alınır mı?

Corsal ilacı reçetesiz olarak temin edilebilen bir ilaçtır.

Corsal ilaç kaç lira?

CORSAL , 52.43 ₺ olarak satılmaktadır ve Beyaz Reçete ile satılır.

Corsal parasetamol içerir mi?

Corsal Kapsül, içeriğinde Fenilefrin HCl, Klorfeniramin Maleat ve Parasetamol gibi etken maddeler bulunduran bir ilaçtır. Bu ilaç ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahip bir tıbbi üründür.

Corsal kapsül ne işe yarar, konusunda bilgilendirme yaptık. Sitemizdeki faydaları kategorisinde diğer benzer içeriklere bakabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın