Bizans Paraları Fiyatları Ne Kadar? Bizans Paraları Fiyatları 2023

Bizans paraları fiyatları konusunda ortalama rakam vermek oldukça zor olsa da bu yazımızda sizlere bilgilendirme yapacağız. Bizans bakır fiyatları 20 bin TL’ den müzayede edilirken bazıları bol bulunduğu için 300 TL’ye de müzayede edilir. Deforme olan ve üzerinden belirsiz figür ve yazı olan Bizans paraları fiyatları ciddi oranda düşer.

Bizans Bakır Paraları Fiyatları

Milattan önce 5. yüzyıl sonlarına kadar sikkeler elektron ile altın ve gümüşten basılırken, M.Ö 5. yüzyıl ikinci yarısı itibariyle bronz sikkeler ortaya çıktı. Sikke basımı için demir, uygun bir metal değildir fakat Pelaponnesos’ta demir sikkelere ulaşılmıştır.

Bizans Bakır para

Başka bir örnek vermek gerekirse gümüş madeninin bulunmadığı Aigina, sikke basımı için metal ithal ediyordu. Antik Çağ döneminde maden yataklarının tükenmeye başlaması sonucunda altın, gümüş sikke basımı azaldı. Bunun yerini ise bakır sikkeler aldı.

Şuan da Bizans bakır para fiyatları ortalama olarak 100 dolar ile 300 dolar arasında değerdedir. Fakat bunlar basil paralarında daha çok görünmektedir. Daha nadir olan bakır para fiyatlarının fiyatları biraz daha yüksektir.

Bizans paraları fiyatları

Roma Paraları Ortalama Fiyatları

Roma paraları ortalama fiyatları her sikke altında mevcuttur. Bu fiyatlar İngiltere müzayedesindeki sikke fiyatlarıdır. Türkiye’deki fiyatlar biraz daha düşüktür.

Bizans paraları fiyatları
Madeni para başına 20 dolar
Para başına 250 TL

En Değerli Bizans Paraları Fiyatları

Bizans paraları fiyatları sikke olarak 100 dolar-10 bin dolar arasında değişmektedir. Sikke fiyatlarının bazıları Euro bazında belirtilirken bazıları da dolar üzerinden yazılmaktadır. Sizlerde görsellerdeki sikkeleri inceleyerek elinizdekilere benziyor mu karşılaştırabilirsiniz.

para başına 450 TL
450 dolara satıldı.
275 Dolar

Bizans M Harfli Sikkeler

Antik Bizans döneminde darp olmuş sikkeler arasında yer alan M harfi antik sikkeler, yaygın şekilde kullanılmış ve 40 nummi değerinde follis sikkeler olarak bilinmektedir. Antik dönem sikke M harfi ise Yunanca 40 değerini ifade eder. Bu da sikkenin 40 nummi olduğunu belirtmektedir. Antik Bizans sikkeleri üzerinde Yunanca harfler ve Roma sayısal ifadeler yer almaktadır. Sikke analizlerinin yapılması için de üzerindeki kısaltmaların anlamlarını bilmek önemlidir.

Bizans M harfi sikkeler

Ayrıca bakabilirsiniz; Madenciliği Yapılabilen Coinler

Bizans Paraları Fiyatları Sıkça Sorulan Sorular

Bizans altın Paraları kaç gram

Bizans dönemine ait sikke altın paralar; 4,5 gramdır.

20 Nummi ne kadar?

Sikkelerin değerlerini gösteren işaretler şu şekildedir; 20 Nummi; 2,25 gram, 40 Nummi 4,5gram

Roma paraları kaç yıllık?

Yapılan araştırmalar sonucunda Roma döneminden kalan paraların 2200 yıllık olduğu ortaya çıkarıldı. Müze müdürlüğünde görev alan arkeolog tarafından elde edilen Roma paraları yaklaşık 2200 yıllıktır.

40 Nummi ne demek?

Üzerinde M harfi olan Bizans paraları üzerinde yer alan M harfi Yunancada 40 sayısını ifade etmektedir. Bu da sikkenin 40 Nummi bir sikke olduğunu göstermektedir.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]

Yorum yapın