Arı Birleştirme Nasıl Yapılır?

Arı birleştirme, deneyimli arıcılar tarafından sıklıkla uygulanan bir yöntemdir ve birçok faydası bulunmaktadır. Güçlü arı kolonileri oluşturmak için bazen arıların birleştirilmesi gerekebilir. Ancak, bu işlem sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmediğinde arılar için ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, arı birleştirme işleminin en bilimsel ve etkili yöntemleri konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu yazıda, sağlıklı şekilde kolonilerin birleştirmesi için gereken adımları inceleyeceğiz.

Arılıkta yüksek verim elde etmek için zayıf kolonilerin birleştirilmesi gerekebilir. Ancak her bir koloninin kendine has kokusu olduğu için yanlış birleştirmeler arıların birbirlerini öldürmesine neden olabilir. Her bal arısı kolonisi temelde ana arıdan kaynaklanan kendine özgü bir kokuya sahiptir ve bu koku sayesinde güvenlik sistemini oluşturmuştur.

Koloniye girmek isteyen yabancı arılar bu kokudan tanınır. Güvenlikçi işçi arılar antenleriyle kontrol işlemini gerçekleştirirler ancak karnı tok olan işçi arılar bu sistemi geçebilir. Farklı kokulara sahip iki koloninin birleştirilmesi durumunda da kavgalar çıkabilir ve pek çok işçi arı ölebilir.

Arı Birleştirme Nedir?

Arı birleştirme, iki veya daha fazla arı kolonisinin birleştirilmesi işlemidir. Bu işlem zayıf veya hasta olan kolonileri güçlü bir koloniye dahil etmek için kullanılır. Ayrıca kovan sayısını azaltmak veya arıcının arı popülasyonunu kontrol altında tutmak için de kullanılabilir. Bu işlemde kolonilerin uyumlu hale getirilmesi ve arıların yabancılaşması önemlidir. Bu nedenle arıcılar arı birleştirme işlemini dikkatli bir şekilde yapmalı ve uygun önlemleri almalıdır.

Arı Birleştirme Neden Yapılır?

Arı birleştirme birkaç nedenle yapılabilir. İlk olarak zayıf veya hasta olan arı kolonilerinin güçlü bir koloniye dahil edilmesi için kullanılır. Böylece zayıf kolonilerin kurtulması sağlanabilir ve güçlü bir koloni elde edilebilir. İkinci olarak kovan sayısını azaltmak isteyen arıcılar bu işleme başvurabilir.

Bu şekilde arı popülasyonu kontrol altına alınabilir ve daha az sayıda kovan ile aynı miktarda bal üretilebilir. Üçüncü olarak arıcılar sezon sonunda arı kolonilerini birleştirerek, kışın daha güçlü bir koloni elde edebilirler.

Arı Birleştirme Nasıl Yapılır?

Arı birleştirme işlemi iki koloniyi yaklaşık 1 metre arayla konumlandırarak başlar ve yavaş yavaş kovanlar birbirlerine bitişik hale gelene kadar aralarındaki mesafeyi giderek azaltırız. Arı birleştirme işlemi genellikle akşam üzeri veya sabahın erken saatlerinde yapılır, çünkü bu saatlerde arılar daha az aktiftir.

Bu işlem için ihtiyacımız olan malzemeler arasında arı birleştirme parfümü, gazete kağıdı, un veya elek teli bulunur.

Arı birleştirme parfümü, iki kovan arasındaki çerçevelere püskürtülerek arıların birbirlerini öldürmelerini önleyerek kolay bir şekilde birleşmelerini sağlar.

Gazete kağıdı ile arı birleştirme : Ana kovanın altta olduğu ve diğer kovanın üstte olduğu bir yapıda uygulanır. İki kovan arasına gazete kağıdı konularak arıların birbirleriyle temas etmesi engellenir. 2-3 gün sonra arılar gazete kağıdını kemirerek kendiliğinden birleşirler. Böylece birleşen arı kolonisi alttaki kovanın içinde toplanmış olur ve üstteki kat alınabilir.

Un veya elek teli kullanarak arı birleştirme :Bu yöntemde, iki kovanın arasına un veya elek teli serpiştirilerek arıların birbirleriyle karışması engellenir. Birkaç gün sonra arılar kendiliğinden birleşirler.

Birleştirme yaparken en sağlıklı ve pratik yöntem arı birleştirme parfümü kullanmaktır. Bu yöntemi uygularken şerbet eklemek arıların birbirini öldürmesini engellemeye yardımcı olur. Ancak arıların birbirini öldürmesi olağan bir durumdur ve tamamen önlenemez.

Ayrıca iki kovanda da ana arı varsa, yaşlı olanını öldürmek ve genç olanı kovan içinde bırakmak gerekir. Bu işlemi yapmazsanız, güçlü ve genç ana arı diğer yaşlı ve zayıf ana arıyı öldürerek kovanın kontrolünü ele geçirebilir. Bu nedenle arıları birleştirmeden önce ana arıların yaşını kontrol etmek ve gerektiğinde müdahale etmek önemlidir.

Yalancı Ana Arı Görüntüsü

Yalancı ana arı, kovanda gerçek bir ana arının bulunmadığı durumlarda işçi arıların petek gözlerine yumurta bırakarak oluşturdukları bir durumdur. Bu durumda kovanda gerçek bir ana arı yoktur ve işçi arılar, normalde ana arının yapması gereken işleri yaparlar.

Yalancı ana arı döneminde atılan yumurtalar genellikle döllü yumurtalardır. Ancak yalancı ana arı döneminde ana arının çiftleşmesi mümkün olmadığından yumurtaların bazıları erkek arı yumurtası olarak da atılabilir. Ana arı normal dönemlerinde yeni bir ana arı üretirken erkek arı yumurtası atmaya başlar. İşte bu durumda işçi arı, ana arı gibi yumurta attığında kovanda yalancı ana arı görüntüsü oluşur.

Ayrıca Bakınız: Arıcılık Nasıl Yapılır?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın