Yapay Zekada “1 Milyon İstihdam Projesi”

Türkiye’de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından desteklenen, bilgi teknolojilerine yönelik özel bir eğitim ve istihdam girişimi olan “1 Milyon İstihdam Projesi,” çerçevesinde Yapay Zeka Uzmanı Yetiştirme Programı başlatıldı. Bu program, Ahmet Çalık Vakfı’nın sponsorluğunda gerçekleştiriliyor ve Türkiye Bilişim Derneği tarafından İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde koordine ediliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Cebrail Taşkın, İstanbul Ticaret Odası Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde düzenlenen iş birliği protokolü imza töreninde yaptığı açıklamada, 2023 Türkiye Yüz Yılı vizyonu doğrultusunda başarılı çalışmaları hayata geçirdiklerini ve Türkiye için daha fazla değer üretmeyi sürdürdüklerini vurguladı. Taşkın, bu yenilikçi modelle eğitim ve istihdamda fırsat eşitliği sunan “1 Milyon İstihdam Projesi”nin, dünya genelinde örnek alınan bir proje haline geldiğine dikkat çekti.

Yapay Zeka Uzmanı yetiştirme programının, bugünün ve geleceğin gereksinimlerini karşılayacak önemli bir adım olduğunu belirten Taşkın, Ahmet Çalık Vakfı’na desteklerinden dolayı teşekkür etti. Hazine ve Maliye Bakanı Doç. Dr. Nureddin Nebati’nin de projeye önemli destekler sağladığını ve teknoloji alanında istihdamı ve üretimi artırma taahhüdünü sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Ahmet Çalık Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Can Çalık, iş birliği protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada, vakfın öncelikli hedefinin Türkiye’nin dijital dönüşüm yarışında önde olmasına katkı sağlamak olduğunu belirtti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın “Bir Milyon İstihdam Projesi”ne destek verme amacıyla, “Sertifikalı Yapay Zeka Uzmanı Yetiştirme Yetkinlik Programı”nın geliştirilmesine destek olacaklarını ifade etti

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın