Kolajen Takviyesi İşe Yarıyor Mu?

Kolajen takviyesi cilde esneklik ve canlılık kazandıran bir protein olarak bilinir. Kolajen; her ne kadar vücutta üretilen bir protein olsa da birtakım faktörlere bağlı olarak üretiminin azalmasına rastlanır. Yaşın ilerlemesi, alkol ve sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, yanlış beslenme gibi faktörler yüzünden vücuttaki kolajen miktarı azalır.

Kolajenin azalması halinde ortaya hiç istenmeyecek türden sorunlar çıkar. Bilhassa ciltte sarkmalara ve kırışıklıklara rastlanır. Bunun yanı sıra, kas ve eklem sağlığı da bu durumdan olumsuz etkilenir. İnsanlar; kolajen eksikliğinin ortaya çıkardığı sorunlardan kurtulmak adına kolajen takviyesi kullanmayı düşünürler. Bu yüzden, internette En iyi kolajen hangisi araştırması yaparlar.

Kolajen Takviyesi Nedir?

Kolajen takviyesi; adından da anlaşılabileceği üzere kaybettiği kolajeni vücuda kazandırır. Bir başka deyişle, vücuttaki kolajen üretimini arttırması söz konusudur. Birçok kişi; kolajen takviyesinin işe yaramayacağını düşünür. Ancak, bu takviyeler düzenli olarak kullanıldıkları takdirde bilhassa cildin eskiye kıyasla çok daha nemli, yumuşak ve gergin olmasını sağlar. Bunun yanı sıra, tırnakları ve saçları daha sağlam hale getirir.

2023 yılına merhaba demeye hazırlandığımız şu günlerde kolajen kullanan insanların sayısının her geçen gün arttığını söyleyebiliriz. Bu konuyla ilgili olarak yapılan bilimsel araştırmalarda kolajen takviyelerinin içerisindeki peptitlerin cilt kuruluğu ve kırışıklık sorunlarını azalttığı belirlenmiştir. Hatta, en az sekiz hafta boyunca düzenli olarak kolajen takviyesi kullanan kişilerde cildin gençleştiği ve elastikiyetinin arttığı ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan derin kırışıklıkların da azaldığı belirlenmiştir.

Kolajen Takviyesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kolajen takviyesi kullanmak isteyenlerin bazı hususlara dikkat etmeleri şarttır. Bilhassa kolajeni hangi miktarda ve sıklıkla kullanacakları önem taşır. Bu noktada, her gün bir gram olmak üzere 12 hafta boyunca kolajen kullananlar; çok sayıda sorunlarına ivedilikle çözüm bulmuş olurlar. Deri kuruluğunda ve kırışıklıklarda azalmaya rastlanır. Buna ek olarak, kan akımında iyileşme de kolajen kullanmanın sonuçları arasındadır.

En iyi kolajen hakkında araştırma yapanların önüne farklı seçenekler çıkar. Piyasada kapsül, tablet, toz, sıvı ve sakız halinde satışa sunulan kolajen takviyelerine rastlanır. İnsanlar; kolajen takviyesi satın alırken bilhassa hidrolize kolajen içeren ürünlerden yana seçim yapmalıdırlar.

Bu tür ürünlerin biyoyararlanımı daha fazladır. Ayrıca, kolajenin hangi oranda kullanıldığı da önemlidir. En az beş, tercihen on gram olan kolajen içeriği tercih edilebilir. Bunun yanı sıra, kolajen tek başına kullanılmamalıdır. C vitamini, bakır veya çinko ile beraber kullanılan takviyenin daha iyi sonuçlar verme ihtimali yüksektir.

Hangi Kolajen Takviyesi Kullanılmalıdır?

Kolajen özellikleri son derece önemli! İnsanların takviye satın almadan evvel bir uzman doktor ile görüşmeleri gereklidir. Cildine destek olması amacıyla kolajen takviyesi kullanmak isteyenlerin tercihi her zaman Tip1 veya Tip3 kolajen olmalıdır. Tip1 ve Tip3 kolajen; saç ve tırnak sağlığını da olumlu anlamda etkiler.

Piyasadaki kolajen takviyelerinin kaynakları sığır, balık veya tavuk olabilir. Bilhassa balık kolajeninin kullanılmasına daha çok rastlanır. Çünkü, bu tür ürünlerin molekül ağırlığı daha azdır. Bu sayede, biyoyararlanımı daha fazladır. Ancak, sığır kolajeninin kullanılmasında da bir sakınca yoktur.

İlginizi Çekebilir: Göz Kapağı Estetiği

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın