Hipertiroidi Hasta Yorumları – Zehirli Guatr

Hipertiroidi Hasta Yorumları yazımızla karşınızdayız. Hipertiroidi, tiroid bezinin aşırı çalışması sonucu ortaya çıkan bir durumdur ve vücutta yüksek miktarda tiroid hormonu üretimine sebep olur. Hiper kelimesi Latince “fazla” veya “yüksek” anlamına gelir. Halk arasında “zehirli guatr” olarak da bilinen hipertiroidi sağlık sorunlarına neden olabilir. Hipertiroidi erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek mümkündür.

Hipertirodi Belirtileri

Hipertiroidi, birçok sistemi ilgilendirdiği için tanı koymak her zaman kolay değildir. Bu rahatsızlıkta genellikle tiroid bezi aşırı çalışır ve vücutta yüksek miktarda tiroid hormonu üretir. Hipertiroidi belirtileri arasında iştah artışına rağmen kilo kaybı, kalp atım sayısının artması, sinirlilik, terleme, çabuk yorulma, kas güçsüzlüğü ve uyku bozukluğu yer alabilir.

Hipertiroidi Graves Hastalığı gibi bazı hastalıkların nedenidir. Bu hastalıkta göz bulguları da görülebilir. Göz küresinin arkasındaki kaslarda ve dokularda oluşan şişlik nedeniyle gözler büyümüş ve ileri doğru fırlamış gibi görünebilir. Aynı zamanda üst göz kapakları yukarı kalkmıştır. Bu durum gözlerde aşırı kuruluk ve buna bağlı olarak bazı şikayetlere neden olabilir.

Hipertiroidi Yasak Yiyecekler

Hipertiroid hastaları beslenmelerinde dikkatli olmalı ve bazı gıdalardan uzak durmalıdır. Örneğin, iyot ve iyotlu gıdalar (süt, yumurta sarısı), çay, kahve, asitli içecekler, soya ve gluten, mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Bunun yanı sıra sigaradan da uzak durulması önerilir.

İyot, tiroid hormonunun üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak hipertiroidi hastaları için fazla miktarda iyot almak tiroid hormonlarının daha fazla üretilmesine neden olabilir. Bu nedenle iyotlu gıdaların tüketimini sınırlandırmak gerekebilir.

Çay, kahve ve asitli içecekler de hipertiroidi hastaları için uygun olmayan içeceklerdir. Bu içecekler vücuttaki sıvı dengesini etkileyebilir ve sinirlilik gibi belirtileri artırabilir. Soya ve gluten, hipertiroidi hastalarında tiroid fonksiyonlarını etkileyebilecek bileşenler içerir. Bu nedenle bu gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulması önerilir.

Hipertiroidi Beslenme

Hipertiroidi durumunda aşağıdaki besinler faydalı olabilir:

  • Düşük iyotlu besinler: İyot miktarı düşük gıdalar, hipertiroidi hastaları için uygun olabilir. Bu gıdalar arasında iyotsuz tuz, sebzeler, meyveler, baharatlar, otlar, yumurta akı, tuzlanmamış yağlı tohumlar (ceviz, badem, fındık vb.), ve az miktarda et, tavuk ya da balık yer alır. İçecek olarak ise çay, limonata ve maden suyu tercih edilebilir.
  • Bazı sebzeler daha iyidir: Tiroid hormonu üretimini ve iyot alımını azaltan bazı bileşikler içeren sebzeler hipertiroidi hastalarına faydalı olabilir. Turpgiller ailesine mensup lahana, karar lahana, brüksel lahanası, karnabahar, roka, tere, hardal ve brokoli gibi sebzeler hipertiroidi için faydalıdır. Ancak hipotiroid durumunda bu sebzelerin fazla tüketilmesi önerilmez çünkü tiroid fonksiyonlarını azaltabilirler.
  • Selenyum içeren gıdalar: Selenyum minerali, tiroid hormonlarının metabolizması için vücudun ihtiyaç duyduğu bir besindir. Araştırmalar selenyumun bazı hipertiroidi belirtilerinin iyileştirilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Selenyum yönünden zengin besinler arasında Brezilya cevizi, et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, pirinç ve yulaf ezmesi yer alır.
  • Demir içeren gıdalar: Demir, vücudun normal bir şekilde çalışmasında önemli rol oynayan bir mineraldir. Düşük demir düzeyleri ile hipertiroidi arasında bağlantı bulunmaktadır. Kuru üzüm, et, tavuk ve balık, kuru baklagiller ve bitter çikolata demir açısından zengin gıdalardır.
  • Kalsiyum ve D vitamini içeren besinler: Osteoporoz ile hipertiroidi arasında bağlantı olduğuna dair veriler bulunmaktadır. Kalsiyum yönünden zengin gıdalar arasında süt, süt ürünleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler yer alır. Hipertiroidi hastalarının çoğunda D vitamini eksikliği görülmektedir. Güneşlenme en iyi D vitamini kaynağıdır ancak cilt kanserleri riskini artırabileceği için sabah veya akşamüzeri kısa süreli güneşlenmek önerilir.

Hipertiroidi İlacı Kullananlar

Hipertiroidi ilacı kullananlar tiroid bezinin aşırı aktif çalışması nedeniyle yüksek tiroid hormonu seviyelerine sahip olan kişilerdir. Bu ilaçlar, tiroid bezinin aktivitesini azaltarak ve tiroid hormonu üretimini düzenleyerek hipertiroidi belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Hipertiroidi ilaçları, tiroid bezinin aşırı aktivitesini kontrol altına almak için kullanılır ve genellikle uzun süreli bir tedavi gerektirir. İlaçlar genellikle günlük olarak alınır ve tiroid hormonu seviyeleri düzenli olarak kontrol edilir.

Hipertiroidi ilaçları arasında tiamazol, propiltiyourasil ve karbimazol gibi ilaçlar bulunur. Bu ilaçların yan etkileri arasında baş ağrısı, mide bulantısı, cilt döküntüleri ve karaciğer hasarı gibi durumlar yer alabilir. Bu nedenle hipertiroidi ilaçları sadece bir doktorun gözetiminde kullanılmalıdır.

Ayrıca buna da bakınız: Ritim Holter Taktıranlar Yorumları

Hipertiroidi Hasta Yorumları

Hipertiroidi hasta yorumları arasında çeşitli semptomlar bulunmaktadır. Bazı hastaların en sık karşılaştığı semptomlar arasında halsizlik, yorgunluk, huzursuzluk, sinirlilik, uykusuzluk, kilo kaybı, titreme, terleme, kalp çarpıntısı, sıcak hissetme, ishal, gözlerde şişlik ve kızarıklık yer almaktadır. Ayrıca hastalığın ilerlemesi durumunda ciltte incelme, saç dökülmesi, kas zayıflığı ve adet düzensizlikleri gibi daha ciddi semptomlar da ortaya çıkabilir. İşte birkaç hipertiroidi hasta yorumları :

Hipertiroidim ve uyku problemim var hic uyuyamiyorum en son sabaha dogru 1-2 saat kestiriyorum halsizlik var inanilmaz derecede hemen yoruluyorum.

Hipertiroidi hasta yorumları

ben de hiper troid oldugumu yeni öğrendim. tsh 0.02 t3 ve t4 normal degerlerın üstünde.ehirli guatrmısım.henüz ilaç vermedi usgden sonra tedaviye baslıcaz çünkü birde nodül varmıs usg de kesin belli olur dedi.yalnız bende hipertroid belirtilerinin hiç biri yok.
terleme-titreme-halsizlik-uykusuzluk-kilo verme hiç biri yok aksi durum var bende anlamadım.

Hipertiroidi hasta yorumları

Bende dün tahlil yaptırdım. hiperitroid olduğum öğrendim… ilk şikayetim halsiizlik,ve gözümde değişiklikti. gözümün biri fırlayacak gibi

Hipertiroidi hasta yorumları

Bende yaklaşık 1,5 yıldır çekiyorum. inanılmaz saçdökülmesi ve aşırı depresyon ve sinirlilik hali var. propycyl kullanıyorum.. ameliyat dediler ısrarla olmadım

Hipertiroidi hasta yorumları

Benimde basedow graves le başladı …zehirli guatra ilerledi. şuan değerlerim normal ama nodül olduğu için ekileri devam ediyor.

Hipertiroidi hasta yorumları

Tiroid Ameliyatı Olanlar – Kadınlar Kulubü

Tiroid ameliyatı olanlar kadınlar kulubü forumunda paylaşılan yorumlardan bazıları şunlardır:

Ben 7-8 yıl önce troid ameliyatı oldum. Tüm troid dokum çıkarıldı. Adet gecikmesi hiç yaşamadım. Hergün 100 lük Levotiron kullanıyorum. Çok konuşunca sesim kısılıyor bazen. Onun haricinde bir sıkıntım olmadı.

Tiroid ameliyatı olanlar yorumu

Ben ameliyat olalı henüz 12 gün oldu. Hormon ilaclarima henüz başlamadım. Pataloji sonuclarimi bekliyorum. Ama adet günüm 2 gün kadar geçti. Sanırım normal bir durum

Tiroid ameliyatı olanlar yorumu

Hipertiroidi hasta yorumları yazımızın sonuna geldik. Ayrıca yorumları kategorisindeki diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın