Endonezya Asgari Ücret 2023

Endonezya asgari ücret 2023 yılı itibariyle yeni miktarı olarak saatlik, haftalık ve aylık olarak merak edilmektedir. Bu yazımızda sizlere Endonezya asgari ücret miktarı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Endonezya, Hint ve Pasifik okyanusları arasında yer alan ve Güneydoğu Asya’da toprakları bulunan dünyanın en büyük ada ülkesidir. Yaklaşık 270 milyona yakın nüfusuyla dünyanın en kalabalık 4. ülkesi ve en kalabalık Müslüman ülkesidir. Endonezyaca: (Bahasa Indonesia), Endonezya’nın resmî dilidir. Endonezya para birimi; Endonezya Rupisi’dir.

Endonezya Asgari Ücret

Endonezya Asgari Ücret Ne Kadar?

Doğal kaynakları ve güzellikleri ile öne çıkan Endonezya’da asgari ücret Euro bazında 250 Euro’dur. Türk lirası olarak ise 4600 TL’ye karşılık gelmektedir. Endonezya’da yaşam maliyetleri ve şartları Türkiye’ye benzer. Eski zamanlara bakıldığında ise kur farkı olarak Türkiye’den daha düşük standartlarda bir ülkeydi.

Yurtdışından gelen işçi göçlerine bakıldığında en fazla istihdam turizm sektöründe yaşanmaktadır. Bu sektöre göre Endonezya asgari ücret incelendiğinde bir garson maaşı 300 Euro’ya yakındır. Garson maaşının asgari ücretin üzerinde olması da ülkedeki turizm potansiyelinin yüksek olduğunu öne sermektedir.

Endonezya’da Yaşam Maliyeti

Endonezya yaşam maliyeti incelendiğinde işçiler ortalama olarak yaklaşık 330 dolar gibi maaşla çalışmaktadır. Temel ihtiyaçları karşılamak adına bu miktar yeterli olsa da refah yaşam için yeterli değildir. Endonezya’da benzin fiyatı 65-70 Cent civarında olup, bu maaşlar ile arabaya binmek zordur.

Endonezya’da diğer meslek grupları incelendiğinde mühendis, doktor gibi elit meslekler 1000 dolar ve üzerinde gelir elde etmektedir. Gezi amaçlı olarak ise günlük 30-40 Euro ile oldukça güzel tatil yapılabilir. Endonezya genel yaşam olarak incelenirse zengin bir ülke değildir.

Endonezya’da Yaşam Şartları

Güneydoğu Asya ülkeleri arasında yer alan Endonezya, ekonomik açıdan standart bir yapıya sahiptir. Yeni sanayileşen ülke olarak sınıflandırılan bir ülke olarak gelişmekte olan ekonomisiyle dünya ülkeleri arasında yükselen pazara sahiptir. G-20 ülkeleri arasında sıralama olarak en büyük ekonomiye sahip ülkelerdendir.

Nominal gayrisafi yurtiçi hasıla verileri incelendiğinde dünyada 16.sıradadır. Bütün bu verilere bakıldığında Endonezya yaşam koşulları olarak ortalama düzeydedir. Endonezya asgari ücret miktarı da bu ortalamaya göre standarda yakındır.

Endonezya’da Asgari Ücret Kaç Rupi?

Birçok farklı etnik grubu barındıran Endonezya’da asgari ücret 4,000,000 Rupi‘dir. Türk lirası olarak 4600 TL civarına denk gelirken, Euro bazında yaklaşık 255 Euro‘ya tekabül etmektedir. Dünya standartlarına bakıldığında ortalamaya göre fazla refah olmadığı görülmektedir.

Endonezya Asgari Ücret Kaç Dolar?

Endonezya asgari ücret dolar bazında incelendiğinde 253 Dolar gibi bir rakam ortaya çıkmaktadır. Dolar ile Euro değer olarak birbirine yakın olduğu için asgari ücret miktarının da birbirine yakın olduğu görülmektedir.

Buradan: Norveç Asgari Ücret 2023 konu başlıklı içeriğe ulaşabilirsiniz.

Endonezya Asgari Ücret 2023 – Sıkça Sorulan Sorular

Endonezya 1 su kaç rupi?

Endonezya’da 1,5 litre su 6,000 Endonezya Rupisi’dir.

Endonezya pahalı mı?

Endonezya ortalama fiyatlar incelendiğinde Türkiye’den daha pahalı bir ülkedir. Alışveriş giderleri olarak Türkiye’ye göre 1 buçuk kat daha fazla maliyeti bulunmaktadır.

Endonezya ekonomisi iyi mi?

Endonezya ekonomisi olarak Güneydoğu Asya’da 1.sırada iken dünyadaki en büyük 16. ekonomisine sahip bir ülkedir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Yorum yapın