Dünyanın İlk Türk Futbol Takımı

Dünyanın ilk Türk futbol takımı hangisi? Siyah Çoraplılar hangi ülkeye ait bir futbol takımıdır? Dünyada ilk kurulan takım, Türkiye’de ilk kurulan takım hangisidir? Bunları biliyor musun?

19. Yüzyıldan bu yana devam eden futbol, İngilizlerin keşfi olarak biliniyor. Ancak derin tarihe bakıldığında neredeyse, ilk insanlardan bu döneme kadar oynandığı ve çeşitli formüllerle kurallara bağlandığı bilinen bir spordur.

Resmi olarak ve uluslararası alanda kabul görmesi ise ilk olarak 1900’lü senelerde başlamıştır. Peki ondan öncesinde Taş Devri, Tunç Devri veya mağara dönemlerinde, Bizans ve Romalılarda sence futbol oynanmıyor muydu?

Dünyanın İlk Futbol Takımı Hangisidir?

Dünyanın ilk Türk futbol takımı hangisi, Türkiye’de ilk Beşiktaş mı kurulmuştur? Türkiye’de ilk açılan futbol kulübünün 1903 senesinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü olduğu düşünülüyor ve ara ile internette bu bilgi çıkıyor. Fakat bu doğru değildir.

1901 senesinde Black Stockings adı ile bilinen spor siteleri kullanılarak da bilgi alınabilir. Siyah Çoraplılar Futbol Kulübü, Türkiye tarihindeki ilk takımdır. Sadece tek bir maçlık bir kulüp olsa da Türkiye’de futbolun gelişmesine, temelleri atılmasına destek olmuştur. Dünyada ise ilk kez kurulan futbol kulübü, 19. yüzyılda Sheffield FC bilinmektedir.

İngiltere’de ilk kez kurulan ve öncelikle okullarda uygulanan bir spor olarak gelişmeye başlamıştır. Dünyanın ilk futbol takımı kurulduğunda karşılarında oynayacak herhangi bir takım daha yoktu. Futbolun kuralları belirlenmemiş, sadece takım kurulmuş ve 18 kişi bir kaleye gol atmak için heyecanla bekliyordu.

Sokak aralarında, mahallelerde, taşlık arazilerde ya da çimenlerde, nerede görülürse oynanan bir spordur aslında. Futbolun sadece belirli kuralları yoktu ve henüz takımlar kurulmamıştı. Zira belki de Adem, ilk elmayı keşfettiğinde önce futbol vuruşuyla dünyaya kendini tanıttı.

Futbolun ilk kez İngilizler tarafından keşfedildiği söyleniyor. Fakat tarihi araştırmalar ve mitolojik kazılarda, futbol topuna benzer pek çok aletin yapıldığı ve mağara içi yazılarda, çivi yazılarında futbola benzer sporun sürdürüldüğü de bu sporun çok daha derin bir tarihe sahip olduğunu göstermektedir.

Sheffield FC takımı William Perst ve Nathaniel Creswick tarafından kurulmuştur. Esasen kriket oyuncuları olarak bilinen bu iki arkadaş kış aylarında da spor yapmak üzere futbolun ilk takımını kurmuştur.

Dünyanın İlk Takımı Nasıl Kuruldu?

Dünyanın son dakika spor ilk kez Sheffield FC ile başlamıştır. 24 Ekim 1857 tarihinde kurulan ve resmi olarak kabul edilen uluslararası ilk futbol kulübü ve ilk futbol takımıdır.

Takım ve kulüp kurulduktan sonra belirli kuralların uygulanması gerekiyordu.

  • İlk Futbol Federasyonu ise 1863 senesinde İngiltere’de kuruldu.
  • Arada geçen otuza yakın yılda ise sadece Sheffield takımının kuralları uygulanıyordu.
  • Günümüzdeki futbolun ise temelleri bilakis Birleşik Krallık İngiltere menşeilidir.

Zaman içerisinde şekillenmiş ve ülkeler arasında ortak kararlar alınarak kurallara bağlanmış olabilir. Ancak temeli İngilizlere dayanıyor.

Futbol takımı kurulduktan sonra ilk maç kendi aralarında oluşturduğu takımlarla yapılmıştır. Bekarlar ve evliler takımları, profesyoneller ile amatörler gibi rastgele oluşturdukları takımlar kurarak sporlarını yapmaya başladılar. Çoğu zaman bir güç gövdesine dönüşen zamanın futbolu, soylular ve düşük sınıftaki İngilizlerle de yapılmıştır.

Her ne kadar asil soydan gelen İngilizlerin kazanılacağı düşünse de fakir İngilizlerin de futbol maçlarında çok yüksek başarılara imza attığı söyleniyor. Futbolun gelişmesi ise adeta bu güç gösterisinin devamlılığı şeklinde yepyeni tanımlaması ve uluslararası arenaya taşınmasıyla olmuştur. Günümüzde dünyada pek çok konuda ülkelere yön verici unsur, futboldur.

İlk Futbol Takımı Nasıldı?

Dünyanın ilk Türk futbol takımı birbirinden farklı sporlarla ilgilenen ilk futbolcular ile oluşturulmuştur. Kriket sporcuları, basketbol, voleybol sporcuları gibi farklı alanlardaki kişilerin kış sporu yapmak üzere uyum sağladığı bir takım kurulmuştur. Ancak 1862 senesine gelindiğinde ise toplamda 15 adet futbol kulübü açılmıştır.

Kurallar, zamana bağlı olarak gelişmiştir. 1863 senesinde oynanan Nottingham maçında her 2 takımda da toplam 18 oyuncunun olduğu söyleniyor.

Sheffield FC Takımı futbolda günümüzde geçerli olan bazı kuralların ilk kez uygulandığı takımdır. Örneğin; frikik, korner, taç atışı, kale üst direği türlerindeki ilk kurallar bu takım tarafından uygulanmıştır ve tarihte futbol kafa vuruşu ilk olarak Sheffield tarafından uygulanmıştır.

Türkiye’nin İlk Futbol Takımı Hangisi?

Dünyanın en son spor haberleriyanı sıra ilk haberlerinden de bahsetmek önemli. Türkiye’de dergilerin ilk ortaya çıktığı zamanlarda kurulan ilk futbol ekibi de basında önemli bir yer edinmeyi başarmıştır.

Arşivler, ilk kurulan kulübün Beşiktaş olduğunu ifade eder. Fakat bu, o tarihten bugüne uzanan bir spor kulübü olmasından kaynaklanmaktadır.

1901 yılında Black Stockings FC yani Siyah Çoraplılar Futbol kulübü, sadece bir maç boyunca ilk futbol takımı etiketini sürdürmüştür. Futbol ilk keşfedildiği zamanlar Müslümanlar tarafından bu coğrafyalarda oynanmayan ve uzun süre oynanması kabul edilmemiş bir spordur.

Gayrimüslimler olarak adlandırılan yabancıların oynadığı bir spor olarak görülmüş ve büyük şehirlerde genellikle Rumlar tarafından oynanmıştır. İzmir’de ve İstanbul’da bulunan İngilizler, Ermeniler ve Rum topluluklar tarafından oynanılan futbol aslında Türklerin ve Müslümanların da çok ilgisini çekiyordu. Örneğin İngilizler tarafından Moda Futbol Kulübü kurulmuş, Elpis gibi futbol takımları da büyük ilgi görmüştür.

Seyir zevkinin muazzam bir zevk vermesi, Türklerin de futbol kulübü iştahını epey arttırmıştır. Daha sonra Fuad Hüsnü ve Danyal Reşad Bey tarafından ilk Türk futbol takımı kurulmuştur.

  • 1903 senesinde ise İstanbul merkezli Beşiktaş Jimnastik Kulübü açılmıştır.
  • Daha sonra 1905 senesinde Galatasaray Spor kulübü kuruldu.
  • 1907 senesinde Fenerbahçe Kulübü açılmayı başarmışlardır.

Günümüzde de derbilerin asıl konusu olan Türkiye’nin 3 büyüğü yine bu takımlardan ibarettir. Uluslararası spor kuruluşu formuna dönen Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş, tarih boyunca yabancı sporları da bünyesine katmış ve Türkiye’den de önemli futbolcular yetiştirerek dünyaya servis etmiştir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın