Cipram 20 Mg Kullananların Yorumları

Cipram 20 mg kullananların yorumları konusunda bilgi vereceğiz. Cipram, genellikle depresyonun semptomlarını hafifletmek ve anksiyete bozukluklarını yönetmek için reçete edilir. Ayrıca obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), panik bozukluğu ve sosyal anksiyete bozukluğu gibi diğer durumların tedavisinde de kullanılabilir.

Cipram 20 mg kullananların yorumlarını okuyarak ilacın etkileri ve yan etkileri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Cipram’ın ne zaman etkisini göstermeye başladığı gibi sorularınızın yanıtlarını da bulabilirsiniz. Bu konuya benzer içeriklere ulaşabilmek için de sitedeki yorumları kategorisine bakınız.

Cipram Ne İşe Yarar?

Yaşadığımız zorlu süreçlerde kendimizi iyi hissetmediğimiz içsel düşüncelerle boğuşarak dış dünyaya çıkmaktan kaçındığımız zamanlar olabilir. Ancak bazı insanlar bu durumu kolaylıkla atlatabilirken diğerleri maalesef daha fazla zorlanabilir. Lustral, daha ağır depresyon vakalarında tercih edilirken Cipram ise depresyonun erken aşamalarında kullanılabilir. Cipram Ne İşe Yarar? maddeler halinde açıklayacak olursak;

 • Seroton düzeyini yükseltir: Cipram, beyindeki serotonin seviyelerini artırarak, bu nörotransmitterin etkilerini optimize eder.
 • Kendinizi daha iyi hissettirir: Depresyonun semptomlarını hafifleterek ruh halinizi iyileştirir ve yaşam kalitenizi artırır.
 • Depresyonun tekrarlanmasını önler: Cipram, tekrarlayan depresyon episodlarını önlemeye yardımcı olabilir. Böylece iyileşme sürecinizin sürdürülebilir olmasına destek sağlar.
 • Depresif nöbetleri engeller: Depresif atakların sıklığını ve şiddetini azaltarak bu nöbetlerin ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olabilir.
 • Panik atakları hafifletir: Cipram, panik atak hastalarında semptomların hafiflemesine yardımcı olabilir ve bu rahatsızlıkla başa çıkmayı kolaylaştırabilir.
 • Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) semptomlarını hafifletir: OKB’si olan bireylerde semptomların azalmasında etkili olabilir ve yaşam kalitelerini artırabilir.

Cipram Yan Etkileri

Her ilacın kullanımında belirli yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler hafif olabileceği gibi bazı durumlarda riskli olabilir. Yan etkileri fark ettiğinizde mutlaka doktorunuza bildirmeniz ve gerekirse ilaç tedavisinin ayarlanması veya kesilmesi gerekebilir. İşte Cipram’ın olası yan etkileri:

 • Uyku hali
 • Sersemlik
 • Dalgınlık
 • Unutkanlık
 • Kulak çınlaması
 • Bulantı
 • Karın ağrısı
 • Terleme
 • Ağız kuruluğu

Cipram, Cipralex Farkı

Cipram ilacı, genellikle depresyonun başlangıç evresinde olan kişilere önerilen bir tedavi seçeneğidir. Öte yandan Cipralex anksiyete bozukluğu ve orta düzeyde depresyonu olan kişiler için tercih edilen bir ilaçtır. Her iki ilaç da depresyon tedavisinde kullanılabilir ancak kullanım yönergeleri kişinin depresyon düzeyine bağlı olarak değişebilir.

Cipram’ın 20 mg dozu ile Cipralex’in 10 mg dozu yaklaşık olarak eşdeğer kabul edilir. Bu iki ilaç arasında önemli farklılıklar bulunmamaktadır ve her ikisi de depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılabilir. Cipram, depresyonun başlangıç evresinde olan kişilere önerilirken Cipralex orta düzeyde depresyonu olan kişiler için daha uygun bir seçenek olarak tavsiye edilir.

Cipram 20 Mg Kullananların Yorumları

Cipram 20 mg kullananların yorumları, ilacı kullanma konusunda kararsızlık yaşamanıza neden olabilir. Bu durumda birçok insan hastalıklarını internetten araştırıp kendi kendilerine teşhis koymaya çalışır. Bir doktor ilaç verdiğinde ilk olarak ilacın yan etkilerine bakma eğiliminde olabilirsiniz.

Stresli günler yaşadığım için Cipram ilacını kullanmaya başladım. Ancak ilaç beni çok dalgın ve uykulu yapıyor. Günlük olarak araba kullanmak durumunda olduğum için uyuya kalma endişesi yaşıyorum. Bu sebeple ilacı bıraktım.

Cipram 20 Mg Kullananların Yorumları

İlacı yaklaşık 2 aydır kullanıyordum ve elbette yan etkileri var ancak temel amacıma gayet iyi yanıt veriyordu. Bu yüzden doktorumun tavsiyesine uyarak kullanmaya devam etmeyi düşünüyorum.

Cipram 20 Mg Kullananların Yorumları

Cipram 20 Mg Kullananların Yorumları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Cipram 20 mg kullananların yorumları konusunda şu soruların cevabı da merak edilmektedir.

Cipram 20 mg Kilo Aldırır mı?

Cipram, bir antidepresan olarak kullanıldığında kilo artışına neden olabilir. Bu oldukça normal bir durumdur. Ancak kilo artışı genellikle ilacı kullanmaya başladıktan bir süre sonra görülür başlangıçta belirgin olmayabilir.

Cipram Gece İçilir mi?

Cipram (sitalopram), bir antidepresan ilaçtır ve genellikle günlük olarak sabahları alınması önerilir. Ancak doktorunuz size gece almanız gerektiğini söylediyse Cipram’ı gece içebilirsiniz.

Cipram Uyku Yapar mı?

Yan etkiler genelde ilacı kullanmaya başladıktan ilk 1-2 hafta içerisinde görülmektedir. En yaygın yan etkileri arasında ise uyku hali, ağız kuruluğu, mide bulantısı, terleme bulunmaktadır.

Cipram Bağımlılık Yapar mı?

Psikiyatri ilacı olarak bilinen antidepresanlar (Cipram, cipralex, efexor, lustral, paxil, prozac, vb.), antipsikotikler (risperdal, zyprexa, zeldox, vb.), duygudurum düzenleyiciler (lityum, depakin, convulex, tegretol vb..) bağımlılık yapıcı özellikte değildir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın