Armut Pekmezi Faydaları – Az Kalorili Pekmez

Armut pekmezi faydaları konusunda bu yazımızda bilgi vereceğiz. Armut pekmezi yapılışı diğer pekmezlerin yapılışında kullanılan yöntemlerle aynıdır. Tıpkı elma pekmezi gibi yapılmaktadır. Armut meyvesinde doğal şeker bulunduğu için pekmeze şeker katmaya gerek yoktur. Ancak isteğe bağlı olarak şeker ilave edilerek te yapılabilir.

Armut Pekmezi Faydaları

Armut pekmezi faydaları şu şekildedir;

  • Armut pekmezi, vücudu toksinlerden korumaya yardımcı olarak kanı temizler.
  • Kansızlık sorunu yaşayanlar için özellikle ileri derecede kansızlıkta içilmesi önerilen bir besindir. Armut pekmezi tüketildiğinde hemen ardından su içmemek daha faydalıdır.
  • Bunun yanı sıra böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve idrar atımını kolaylaştırır.
  • Kronik yorgunluğa karşı etkilidir ve stres seviyesini düşürerek sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Kireçlenme ve diğer eklem rahatsızlıklarına iyi gelmesinin yanı sıra tansiyon rahatsızlıklarının da tedavisine yardımcı olur.
  • Armut pekmezi, iştah açıcı özelliği sayesinde beslenme problemlerinde sıklıkla tercih edilen bir besindir.
  • Mide yanmasına iyi gelir.

Armut pekmezinin faydalarını görebilmek için armutun doğal olması ve katkı maddesi içermemesi gerekir. Armut pekmezinin en önemli özelliği ise diğer pekmezlere göre daha az kalorili olmasıdır.

armut pekmezi faydaları

Armut Pekmezi Nasıl Yapılır?

Armut pekmezi yapmak için öncelikle gerekli armutlar yıkanarak ayıklanır ve kaynatılarak yumuşak hale getirilir. Yumuşayan armutlar sıkma yöntemiyle şıra haline getirilir. Şıra haline gelen pekmez tekrar kaynatılarak karıştırılır. Armut pekmezi yapımında en önemli püf noktası ise şıranın ağır ateşte sık sık karıştırılarak dip kısmının yanmasının önlenmesidir. Bu sayede pekmezin lezzeti ve kokusu tam olarak alınabilir.

Armut pekmezi yapımı son aşamada isteğe bağlı olarak şeker takviyesi yapılabilir ve hazırlanan pekmez kavanozlarda saklanabilir. Geleneksel yöntemleri kullanmak hem lezzet hem de sağlık açısından daha önemlidir. Armut pekmezi yapmak için hangi çeşit armut kullanıldığı fark etmese de, olgunlaşmış meyvelerin seçimi daha iyi sonuçlar verir.

armut pekmezi faydaları

Armut Pekmezi Nasıl Tüketilir?

Şeker hastalarının dahi ölçüşü şekilde tüketebileceği doğal armut pekmezi, düşük kalorili yapısıyla dikkat çekmektedir. Ancak aşırı tüketimi, sindirim sistemi ve boşaltım sistemi problemlerine yol açabileceği gibi gaz sorunlarına da sebep olabilmektedir. Bu nedenle, armut pekmezi tüketirken ölçülü ve dikkatli olmak gerekmektedir. Ayrıca tercihen aç karnına tüketilmesi önerilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Karabaş Otu Balı Faydaları

Sıkça Sorulan Sorular

Armut pekmezi hangi yöreye aittir?

Armut pekmezi, Trabzon Şalpazarı ( Ağasar ) ilçesinde yaygın şekilde üretilen bir pekmezdir. Geleneksel yöntemlerle odun ateşinde yapılır.

Armut pekmezi ne kadar?

Armut pekmezi fiyatı; 300 gr 30 TL olarak satılmaktadır.

Armut pekmezi kaç saat kaynar?

Büyük kazan içerisinde odun ateşinde iyice kaynayan armutlar sonrasında tülbent ile suyu çıkarılır. Çıkarılan su ise başka bir kapta 3-4 saat daha kaynatılır.

Armut pekmezi kabızlık yapar mı?

Hayır, armut pekmezi kabızlığı önlemektedir.

Armut pekmezi kolesterolü yükseltir mi?

Armut pekmezinin kolesterelü düşürücü ve dengeleyici özelliği vardır.

Armut pekmezi öksürüğe iyi gelir mi?

Evet, armut pekmezi öksürüğe iyi gelir. Armut pekmezi, öksürük gibi solunum yolu problemlerine karşı etkili bir doğal çözümdür. Özellikle kuru öksürük için önerilmektedir. Armut pekmezi, öksürük şikayetlerini hafifletmek için tüketilebilir

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]