Ankara Nüfusu Ne Kadar 2023

Ankara nüfus yoğunluğu bakımından ülkemizin en kalabalık kentleri arasında yer almaktadır. Bu ilimiz İstanbul’dan sonra nüfus oranı bakımından listenin ikinci sırasında yer almaktadır. İlde nüfus sayımı hafta içi yapılabilmektedir. Nüfus sayımlarında sonucun doğru bir şekilde çıkması son derece önemlidir.Bu kapsamda şehir merkezinde yer alan fertlerin sayım süreci boyunca bölgelerinde ayrılmaması gerekmektedir.

Bu bakımdan Ankara nüfusu 2023 nüfus oranları ilimiz genelinden her yıl değişkenlik göstermektedir. Nüfus sayımı il merkezinden tüm ilçelere kadar kusursuz ve yüksek teknololoji sistem sayesinde daha pratik bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bu sayede vatandaşlarımızın zamandan ayrıca avantajlı olması sağlanmaktadır. 2023 yılında yapılan il merkez bazlı nüfus sayımına göre ilin merkezinde yaşayan nüfus oranı toplam olarak 5 milyon 782 bin 285 fert olarak hesaplanmıştır. Ankara nüfus sayımları tarafsız bir şekilde gerçekleştirilmektedir.Bu sebeple sonucun hatalı olarak sunulması söz konusu değildir.

Ankara İlçelerinde 2023 Yılı Nüfus Sayımları

İl ilçelerinde ise nüfus sayımları 2023 yılında yapılmıştır. Ankara toplam olarak 25 adet ilçeden meydana gelmektedir. İlçe bünyesinde ise toplam olarak 1425 adet mahalle yer almaktadır.

Şehir genelinden nüfus yoğunluğu ise ortalama olarak 215 oranında yer almaktadır. İl merkezi ve ilçe nüfus oranlar ise geçmiş seneye oranla yaklaşık olarak 34 bin 960 oranında yükseldiği kayıtlara geçmiştir. Merkezde yapılan nüfus sayımı kapsamında erkek nüfusunun yaklaşık olarak 2 milyon 856 bin 479 ve kadın nüfus oranının ise 2 milyon 925 bin 806 olduğu tespit edilmiştir.

Ankara Nüfusu Yüzde Kaçı Erkek Ve Kadın Nüfusundan Oluşmaktadır?

Ankara ilimizin merkezi nüfus oranlarının yüzde 49.40 oranı erkeklerden ve yüzde 50.60 oranı ise kadın nüfusundan meydana gelmektedir. Nüfusun büyük bir kısmının ise başta tarım ve sanayi olmak üzere pek çok farklı iş sahalarında yer aldığı gözlemlemiştir. https://haymanagazetesi.org/haber/14846772/ankara-2023-nufusu-kactir-ankara-erkek-nufusu-kactir-ankara-bayan-nufusu-kactir

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın