Depremden Korunma Duası – Zelzelede Okunacak Dualar

Depremden korunma duası ülkemizde yaşanan son acı büyük deprem sonrasında insanlar tarafından merak ediliyor. Rabbim şuan da enkazda olanlara yardım eylesin. Yakınlarına sabır ihsan eylesin. Çok zor bir dönemden geçiyoruz.

Yer kabuğundaki bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda oluşan sismik dalgalanmaların yeryüzüne yansıması sonucu ortaya çıkan deprem, ülkemizde yaşanan doğa olayları arasındadır. Arama motorlarında depremden korunma duası, deprem anında okunacak dualar gibi konu başlıkları araştırılmaktadır.

depremden korunma duası

Deprem Anında ve Sonrasında Okunacak Dualar

Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: ‘Tedbir kadar akıllı bir davranış yoktur. Gece olunca yemek ve su kaplarınızın üstüne kapatın. Uyumadan ateşi söndürün, ateşi yanık bırakmayın

İbni Abbas (r.a) rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (SAV)’in kendisine “Ya Resulallah başım dertten kurtulmuyor. Afet ve musibetlerden korkuyorum.” denildiğinde sabahları şu duayı okumasını tavsiye etmişti: “Bismillahi ala nefsi ve ehli ve mali.”

Peygamber Efendimiz (SAV)’in kaza ve beladan korunmak için tavsiye ettiği dua:

“Bir kimse her gün sabah akşam şu duayı üç defa okursa, ona keza bela gelmez.” (Ebu Davud, Edeb, 5/324;İbni Mâce, Dua, 3869)

“Bismillahi hayril Esmâi. Bismillahillezî lâ yedurru ma’a’smihi şey’ün fil ardı velâ fissemâi ve hüves Sem’îul Alîm.”

Manası: “O Allah’ın ismiyle (akşamladım) ki, O’nun ismiyle birlikte ne yerde, ne de gökte hiç birşey zarar veremez. O ki hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.”

“Rabbî küllü şey’in hâdimüke, Rabbî fe’hfaznâ ve’nsurnâ ve’rhamnâ”

Ey Rabbim her şey senin hizmetindedir. Sen bizi koru, bize yardım et ve bize rahmet et.

“Allahümmâğfezni min beyni yedeyye ve min halfi ve an yemini ve an şimâlî ve min fevkî ve eûzü biazametike en uğtâle tahtî.”

‘Allah’ım, önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan, gökten ve yerden gelecek bütün felaketlerden beni koru’

depremden korunma duası

DEPREMİN MANEVİ SEBEPLERİ! KURANDA GEÇEN DEPREM AYETLERİ

Peygamber Efendimiz (SAV)’in depremlerin artış göstermesinin kıyamet alametlerinden birine işaret ettiği “Depremler çoğalmadıkça kıyamet kopmaz” (Buhari) hadis-i şerifinde ahir zamana doğru bu gibi afetlerin artacağından bahsedilmektedir. Başımıza gelen her türlü bela ve musibetin asıl olarak bizden kaynaklandığı Kuran-ı Kerim’deki Şura Suresinde açık olarak geçmektedir. “Size gelen musibet, kendi ellerinizle işlediğiniz (günahlar) yüzündendir.” (Şura 30)  ayeti geç olmadan manevi anlamda kendimize çeki düzen vermemiz gerektiğini ifade edebilmektedir.

“Günahlar açıktan işlenmeye başlanınca, iyi kötü herkes genel bir azaba maruz kalır.”  (Taberani)

“Allahü Teâlâ, bir meleğe, bir beldeyi yıkmasını emreder. O melek, bu beldede hiç günah işlemeyen bir zatın da olduğunu bildirince, Cenab-ı Hak, “Belde halkı ile onu da alt üst et! Çünkü o zat, günah işleyenlere yüzünü ekşitmemiştir” buyurdu.”(Beyheki)

“Ümmetim için depremler günahlarına kefaret olur.” (Hakim)

Ensarlardan olup İkinci Akabe biatına katılan isimlerden biri olan Ebû’l-Yeser (r.a.) okuduğu rivayet edilen kaza ve bela duası şu şekildedir:

Anlamı:Allah’ım binâ yıkıntısından, uçuruma düşmekten sana sığınırım. Allah’ım boğulmaktan, yangından ve (aşırı) yaşlılıktan sana sığınırım. Ölüm sırasında şeytanın beni çarpmasından sana sığınırım. Senin yolundan ayrılarak ölmekten sana sığınırım. Zehirlenip ölmekten sana sığınırım. (Üzüntü içinde ölmekten Sana sığınırım.) (Ebû Dâvud, age., II, 92, nr. 1552)

Cübbeli Ahmet Hoca Depremden Korunma Duası


————————————————————————
İlk Peygamber Hz. Adem (a.s.) ve Hz. Havva Annemizin Okuduğu Tevbe Duası, A’raf Suresi’nin 23. Ayetinde Yer Almaktadır.
Arapçası:
‎رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ
Türkçe Okunuşu:
“…Rabbenâ zalemnâ enfusenâ ve in lem tagfirlenâ ve terhamnâ le nekûnenne minel hâsirîn(hâsirîne).
Anlamı:
“Rabbimiz! Biz Kendimize Zulüm Ettik. Eğer Bizi Bağışlamaz ve Bize Acımazsan Mutlaka Ziyan Edenlerden Oluruz.” (A’raf 23)
Kardeşlerim Resmî Makamlarda Açıklıyor ve Zuhuratlarda da Görülüyor. İstanbul’da Çok Şiddetli Bir Deprem Olacak. Bu Duayı Daima Huzur Üzere İhlasla Okumaya Devam Edelim. Ve Mutlaka Cübbeli Ahmet Hocamızın Beyan Buyurduğu Vechile Binalarımızın Kontrollerini Yaptıralım. Maddi ve Manevi Tedbirleri Ihmal Etmeyelim.
Unutmayalım ki Hiç Şüphesiz En Büyük Tedbir Haram ve Günahlardan Uzak Durmak Suretiyle Takvaya Sarılıp, Çokça Dua ve Zikir İle Meşgul Olmaktır. Rabbimiz Cümlemizi Korusun Muhafaza Eylesin.

depremden korunma duası

Göz atın: Deprem Çantasında Olması Gerekenler

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

Yorum yapın