Conta Yakan Araba Ne Kadar Su Eksiltir?

Conta yakan araba ne kadar su eksiltir? Araba kullanıcıları araçlarıyla birçok sorunla karşılaşabilirler ve bu sorunlar oldukça can sıkıcı olabilir. Özellikle LPG’li araç kullananların en sık karşılaştığı sorunlardan biri conta yakmasıdır. Conta yakan araba ne kadar su eksiltir konusu kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biridir. Ancak her araçta farklı faktörlere bağlı olarak motor suyu eksiltme miktarı değişebilir ve kesin bir cevap vermek zordur.

Conta yakan arabalarda en belirgin belirti aracın aşırı şekilde hararet yapmasıdır. Bu durum contanın işlevini yitirmesi nedeniyle motor yağına su karışmaya başladığında meydana gelir. Böyle bir durum motor yağının verimini düşürür ve ayrıca motor soğutma sıvısının eksilmesine neden olur. Bu eksilme hızlı bir şekilde gerçekleşmez ancak zamanla sürekli bir eksilme yaşanır. Conta yakan arabalarda suyun motor yağına karışması yağın kayganlığını azaltarak aşınmayı artırır ve motorun ömrünü kısaltır.

Özellikle LPG’li araçların kötü bir LPG ayarına sahip olmaları ve aracın LPG ayarlarının gerekli şekilde yapılmaması nedeniyle conta yakma sorunu yaşayabilirler. Bu sorunun oluşmasından sonra araç bir süre daha kullanılabilir ancak bu süre zarfında araç daha da olumsuz etkilenir. Motor soğutma sıvısı kritik seviyelere düşer ve araçta aşırı bir ısınma meydana gelir.

conta yakan araba ne kadar su eksiltir?

Conta Yakan Araba Belirtileri

Araçların conta yakması durumu hemen fark edilemeyebilir ve bu durumun göz ardı edilmesi aracın daha büyük sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir. Dolayısıyla araçların düzenli kontrollerinin yapılması önemlidir. Diğer taraftan conta yakan araba belirtileri net bir şekilde gözlemlenebildiğinden bu belirtilerin fark edilmesi durumunda aracın hemen tamir edilmesi gerekmektedir. Conta yakan araba belirtileri arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

  • Conta yakan araçların en belirgin özelliği, motor soğutma sıvısının hızla azalması ve buna bağlı olarak aracın hararet yapmasıdır. Bu durum motor devri arttıkça daha da şiddetlenir.
  • Contaların yanması sonucunda motor yağına su karışması kaçınılmaz olur ve bu da karterde su birikmesine neden olur. Conta yanması ayrıca kaçağa neden olarak motor yağının verimini düşürür ve köpürme oluşabilir.
  • Conta yakan arabalarda su taşıyıcı hortumlarda veya radyatörde herhangi bir sorun olmamasına rağmen motor suyunun azalması açıkça görülebilir.
  • Conta yakan araçlarda su eksilmesi yanı sıra aracın egzozundan su fışkırması da dikkat çekici bir belirtidir.
  • Contalar yandığında motor suyu silindirlere dolacağı için araç çalıştırıldığında tutukluk yaşanabilir ve araç zor çalışabilir. Bu durum aracın çekiş kuvvetinin düşmesine de sebep olur.
  • Motor devri ne kadar artarsa hararet de o kadar artar ve araç kullanılırken gaza basıldığında su haznesindeki su taşma şeklinde yükselir.
  • Bu belirtiler aracın conta yaktığını gösterir ve bu durumun hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması önemlidir.

Conta Yakan Araba Hararet Yapar Mı?

Conta yanması nedeniyle araçta hararet oluşması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Contaların yandığı araçlarda motor yağına su karışması sebebiyle motor soğutma sıvısı azalmaktadır. Bu azalma ile birlikte araçta hararet yapma olasılığı artar ve araç çok kısa bir kullanım sonrasında bile hararet yaparak çalışmaz hale gelebilir. Contaların işlevini yitirmesi sonucu motor yağına su karışması motorun soğutma sıvısı seviyesinin azalmasına ve aracın hararet yapmasına neden olur.

Arabanın Contası Yanarsa Ne Olur?

Conta yanması, aracın aşırı hararet yapması gibi birçok soruna neden olabilir. Özellikle LPG’li araç kullananlar için bu durum oldukça yaygındır. Conta yanması sonucunda motor yağına su karışır ve bu durum motor performansını azaltır.

Aracın çalıştırılmasına engel olmadığı sürece conta yanması sonrası araç bir süre daha kullanılabilir ancak bu durum arabayı olumsuz etkiler. Zamanla motor soğutma sıvısı kritik seviyelere düşer ve araçta hararet artar. Eğer arabanın contası yanarsa ne olur diye merak ediliyorsa bu durum hararet yaparak aracın çalışmasını engelleyebilir. Hararet seviyesi çok kısa sürede yükselerek arızaya sebep olabilir. Araçtaki su ve yağ seviyeleri düştükçe, arıza riski de artar.

conta yakan araba ne kadar su eksiltir?

Conta Yakan Araba Masrafı

Araba sahipleri conta yakan araba masrafı ne kadar olacağına dair net bir yanıt ararlar. Ancak bu durumun maliyeti değişkendir ve birçok faktöre bağlıdır. Araçın marka ve model yılı, motor tipi, hararet durumu ve conta yanmasının sebebi gibi faktörler masrafların belirlenmesinde etkili olabilir. Örneğin eski model araçlarda yaklaşık 1500-2500 TL olan masraf, yeni model araçlarda 5000 TL‘ye kadar çıkabilir.

Conta Yakan Araba Ne Kadar Su Eksiltir? konusunda detaylı olarak bilgi verdik. Ayrıca genel bilgi kategorisinde bu tarz bilgiler hakkında diğer konular bulunmaktadır. Şimdi ise bu konu hakkında sıkça sorulan sorular kısmında bilgilendirme yapacağız.

Conta yanık araba ne kadar gider?

Contası yanık araçlar hafif sorunların giderilmesi halinde 1000-2000 kilometre daha durumun ciddiyetine göre gidebilmektedir. Ancak aracın motor soğutma suyunun aşırı derecede yanması, aracın çalışmasının güçleşmesi gibi durumlarda araç kullanılamamakta ve km yapılamamaktadır.

Conta yandığında hangi parçalar değişir?

Silindir kapağı contası değişimi için buji ve kablolar söküldükten sonra sırasıyla külbitör kapağı, hava filtre kazanı, devirdaim su hortumları, karbüratör, manifolt sökülür ve sonunda kapak sökülmüş olur.

Conta yanık uzun yola gider mi?

Yanma boyutuna bağlı olarak contası yanık araçlar bin kilometreye kadar yol yapsada ancak bu uzun vadede maliyeti artırabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın