2023’te Yatırım Yapılabilecek İşler

2023’te Yatırım Yapılabilecek İşler. Çevreci işlere girmeyi tuhaf buluyor iseniz tekrar düşünün. Örneğin çevreyle ilgili danışmanlık sağlam bir şekilde büyümekte olan bir sektördür. Değeri yaklaşık olarak 17,8 milyar dolardır. Büyümenin gelecekte yani beş yıl gibi bir süreç içerisinde %9 artacağı söylenmektedir.

Güneş panelleri, rüzgâr türbinleri ve yeşil çatılar gibi çevreci donanımlar sağlayan bağımsız girişimciler için kazançlı güzel bir fırsattır. Çoğu birey çevreci konularda danışmanlık faaliyetlerinden yararlanmak ister. Hava, toprak ve su kalitesi yönetimim gibi konularda ve sürdürülebilir projelerde uzmanlaşabilirsiniz.

Tercüme ve Çeviri Yapmak

Tercüme ve çeviri hizmetleri yapabilirsiniz. Global ekonomide sağlam iletişim kurmanız gerekmektedir. Tercüme ve çeviri pazarı her yıl büyüyor. Geçen sene ise %18 oranında bir artış olmuştur. Büyümeye çalışan firmalar tercüme ve çeviri sektörünün en iyi müşterilerinden biridir. Sağlık hizmeti sektörü ise dile ihtiyaç duyan bir alandır. Kurumlar arası alanda da, internet sitesi çevirisi ve çok dilli pazarlama gibi birçok yüksek kazançlı iş fırsatı vardır.

Yaşlı Bakım Merkezleri

Yaşlı nüfus arttığından dolayı ve evde bakma isteğinin hastaneden daha ucuz olmasından dolayı evde bakım hizmetleri tercih edilmeye başlanmıştır. Bu sektör yıllar geçtikçe daha da güçlenecektir. Bu alanın alt sektörü huzur evi ve fizik tedavi merkezleridir. Tıbbi olmayan evde bakım hizmetlerinin 2023 de %50 den daha fazla büyümesi konuşuluyor.

Mobil Uygulama Pazarı

İphonelar bir süredir hayatımızda. Ancak İpad’in ortaya çıkmasıyla ve android telefonlarının hızla satış patlaması yaşamasıyla birlikte web tabanlı mobil uygulama pazarı büyümeye başlamıştır. Kazançlı bir iş kurma niyetinde olanlar mobil uygulama pazarı doğru seçenek olabilir. Programcılar, geliştiriciler ve tasarımcılar için taze yani çok mükemmel bir piyasa oluşmuştur.

Girilecek olan en karlık işlerden birisi de çay ve sağlıklı içeceklerin satılmış olduğu sektörlerdir. Çay markaları ise sektörün yaklaşık olarak %90’nını kontrol etmektedir. Geriye kalan %10’luk kısım ise küçük ve bağımsız çalışan üreticileri oluşturmaktadır. Günümüz tüketicileri sağlıklı olan doğal içerikleri daha çok tercih ediyor.

2023’te Yatırım Yapılabilecek İşler

Yatırım Fikirleri

Yatırım yapmak her anlamda gelecek hakkında belli bir biçimde tahmin yapılmasını öngörmektedir. Yatırımcılar bir şirkete ait geçmişi inceleyerek onun gelecek zamanlardaki büyüme durumu ile alakalı bir çalışma yapmaya başlar. Yatırımcıların bazıları bunu yalnızca şirket adına yapıyor iken bazı yatırımcılar ise gelecek adına kar sağlayabilecek olan sektörler hakkında tahminde bulunmaya çalışırlar.

Ülkemizde geçmişte olduğu kadar günümüzde de büyük oranda petrole bağımlılık söz konusudur. Sürekli artan petrol fiyatları ve bazı ülkelerle meydana gelmekte olan anlaşmazlıklar sonucu büyük bir enerji kaynağı adına araştırmaya itmektedir.

Yeşil enerji

Yeşil enerji, mevcut olan kaynağın bol olması ve çevreye etkisinden dolayı milyonlarca liralık yatırımlara aday gösterilmektedir. Kamu olsun özel sektör olsun bu alandaki büyüme olayını göz önüne alıp yeşil enerji teknolojisine yönelmektedir. Yatırımcılar önümüzdeki yıllarda sorun olmadan enerji üretebileceği alanların arayışı içerisindedir. Bu nedenle yeşil enerji 2023’te yatırım yapılabilecek işler arasında en parlak olanları arasında yerini almaktadır.

Bilgi teknoloji

Bilgi teknolojisi ülkemizde hızla büyümekte olan kariyer alanları arasında yerini alıyor. Bilgisayar, telefon gibi teknolojik ürünleri üretmekte olan şirketler sermaye adına yatırımlarını gerçekleştirmektedir. Teknoloji alanı doksanlı yıllardan itibaren yatırım faaliyetlerinde çok hızlı bir ilerleme göstermektedir.

Bilgisayar yazılımına ve donanıma güven ise son yıllarda artış göstermiştir. Teknolojiye olan ihtiyaç bütün dünyada artmaya devam ediyor. Şuan içerisinde dahi sıradan ve herkesin kullanabildiği sosyal medya kanallarına çok fazla miktarda yatırım gerçekleştiriliyor.

Doğal kaynaklar

Doğal kaynakların da sınırlı olması ile birlikte daha cazip yatırım haline gelmeye başladı. Altın, gümüş gibi ürünler tükenmeye başlayan sınırlı kaynaklar olduğundan dolayı farkında olan yatırımcı bu varlıkları satın alıyor. Ekonomik dalgalanmaların sık bir biçimde görülen bu zamanda ise bu doğal kaynaklar oldukça değer kazanıyor.

Geçilen yüzyıllık bir süre zarfında Amerika ve Çin ülkelerindeki ekonomik büyümeler daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu ülkelere yatırım gerçekleştirmek oldukça maliyetli olacağından dolayı uzun vadede yatırım gerçekleştirmeyi planlayanlar ekonomik büyüme de artış gösterebilecek olan ülkelere yatırım yapmaya başladılar. Yatırımcıların bir kısmı Asya kıtasının gelecek zamanlarda oldukça kar sağlayacağını dile getiriyor.

2023’te yatırım yapılabilecek işler

Güneş enerjisi

Güneş enerjisi de talep konusunda en çok rağbet gören yatırım alanları arasında yerini alıyor. Alternatif enerji kaynağı olarak gelişmekte olan güneş enerjisi de yatırım fikirleri arasında en fazla olumlu sonuç getirebilecek bir durumdadır.

İnsanların birçoğu artan yakın fiyatları nedeniyle enerji kaynaklarına daha çok ilgi göstermeye başladı. Doğanın korunması ile de mücadele veriliyor.

Bunun sayesinde ise girişim şirketleri yönlerini farklı konulara çekmeye başladılar. Çevre koruma projeleriyle beraber güneş enerjisinin kullanılmasıyla para kazanıyorlar. Çevre koruma projeleri para kazanma fikirleri  arasında önemini korumaktadır.

Enerji kaynakları gün geçtikçe tükenmekte ve pahalı olmaktadır. Sıkıntıların büyümesi nedeniyle çevre dostu yaşam, isteğe bağlı olmaktan çıkarak zorunlu bir hal alıyor. Bu sebeplerden ötürü yenilebilir enerji ya da ürün işlerine yatırım gerçekleştirmek oldukça karlı bir iş olabilir. Yenilenebilir enerji işlerinde eğitim ya da başlangıç ücreti bulunmuyor.

Yenilenebilir enerji

Yenilenebilir ve yeşil enerji alanında amaç, hedef, gider ve prosedürlere bağlı olan birçok iş bulunmaktadır. Mesela firmalardan bazıları bir kereye mahsus ödenen başlangıç ücretine karşılık olarak güneş enerji ürünlerini satış programına sunmaktadır. Firmalardan bazıları ise bayilik ücreti talep etmemektedir. İlgili belediyeye internet sayfasından giriş yaptıktan sonra başvuru formunu doldurarak başvuru işlemi ile müracaat gerçekleştirebilirsiniz.

Gerekli olan ruhsat ve izni aldıktan sonra vergi işlemlerini halletmeniz gereklidir. Bu alanda kendinizi geliştirmek istiyor iseniz başarılı bir biçimde bilgi birikimine sahip olmanız gerekecektir. Çevre konular, geri dönüşüm, enerji istatistiği, ürün değerlendirilmesi gibi konuları detaylı bir şekilde araştırmak gereklidir. Eğitim programları, seminer, kurs gibi fırsatları da değerlendirmeye almalısınız.

İlaçlama

2020 yılından sonra dünya genelinde hızla yayılan Covid-19 salgını sonrasında en fazla büyüme gösteren sektörler arasında ilaç sektörleri yerini almaktadır. Bu pandemi bitmiş olsa bile hala birçok ülkede canlılığını korumaktadır. Sektördeki canlılık devam ederken 2023’te yatırım yapılabilecek işler arasında iyi bir yatırım sektörü olarak yerini yine almaktadır.

Özel Mücevherat

Kendi istediği tasarımla sahip olmak isteyen müşterilerin sayısında artış söz konusu olduğunda kişilere özel mücevherat sektörü hızlı bir şekilde büyüme göstermektedir. Ancak sektöre girebilmek için yüksek sermaye gerekmektedir. En az 500 bin liralık bir sermaye ile bu sektöre atılabilmek mümkün olabilmektedir.

Drone Hizmetleri

Dünyanın her yerinde en fazla büyüme gösteren sektörler arasında Drone Hizmetleri yer almaktadır. Girişimciler adına yeni bir iş fikrini hayata geçirmek için önemli bir potansiyele sahiptir. 2023’te yatırım yapılabilecek işler arasında daha hızlı bir erişim söz konusu olduğunda dronelere olan ihtiyaç fazlalaşmaktadır. Özellikle drone ekipman kiralama ve satışı ile eğitimi konusunda araştırma yapılması tavsiye edilmektedir.

Dropshipping

2023’te yatırım yapılabilecek işler arasında özellikle ülkemizde patlayacak iş fikirleri arasında yer almaktadır. E- ticaretin hızlı bir şekilde büyüdüğü ortamda dropshipping ile başkalarına ait ürünleri satın almadan, kargolamadan satmak mümkün olmaktadır. Çok düşük sermayeler ile bile başlamanın mümkün olduğu bu iş kolunda başlamak için ya tekli satış sitesi ya da e-ticaret sitesine ihtiyaç olacaktır.
 
 

Oyun ve Eğlence Sektörü

Hobi ürünleri olarak müzik enstrümanları ile el işi ürünlerinin satışı yapılmaktadır. Örnek verilecek olursa oyuncak ve oyun piyasası her yıl ortalama olarak %10 kadar büyümektedir. Bunun sebebi ise insanların becerilerini geliştirmesidir. Oyun ve eğlence sektöründe iş sahibi olmak isteyenler adına birçok iş imkânı yer almaktadır. Ebeveynler çocuklarının her zaman iyi notlar almasını iyi puanlar kazanarak iyi yerlere gelmesini isterler.
 
Bunun için ise yapılan harcamaları düşünmezler. Bu sektörde doğru iş belirlenir ise karlı bir yatırım yapmış olacaksınız. Yoksa zarar etme ihtimaliniz olabilir. Özel ders, müzik ve resim gibi işler her yeni eğitim sezonunda %10 kadar artış ile piyasayı etkileyebilecek kapasitede büyüme göstermektedir.
 

Diyabet Hastaları İçin Pastane Açmak

2023’te yatırım yapılabilecek işler arasında pastaneler, fırınlar son yıllarda artış gösteren faaliyetler arasında yer almaktadır. Küçük gruplara ya da mevsimsel malzemelere yatırım yapılarak güzel lezzetler elde edilebilir. Diyabet hastalarına özel bir pastane açarak farklı bir konsept oluşturulursa gelir elde etme imkanı artar.
 
 
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın